Skocz do zawartości

Jowisz 2022 - porady odnośnie obróbki


WielkiAtraktor

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 8.10.2022 o 14:56, ZbyT napisał:

nie trzeba się obawiać lekkiej przesady w operowaniu suwakami bo i tak na koniec "zmiekczamy" obraz odszumianiem

 

Tylko z wyczuciem, bo zaaplikowanie zbyt mocnych wavelets/dekonwolucji/unsharp mask może spowodować tzw. ringing na kontrastujących przejściach, którego późniejsze zmiękczenie nie usunie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Jakie polecacie minimalne parametry techniczne laptopa,
aby spokojnie (z zapasem mocy) można było zapisywać AVIki z obserwacji ?

Robiłem próby na dwóch laptopach:
1. Procek i7 10 generacji, grafika zintegrowana, 8 GB RAM
2. Procek i7 chyba 3 generacji, grafika Nvida, 4 RAM (lapek ma chyba 8-9 lat)

Oba gubią sporo klatek, ten pierwszy często robi focha i wysypuje się kamera.
Nie wyświetlają klatek na ekranie tylko widać poklatkową (czasami baaardzo mocną).

Jaką minimalną konfigurację polecacie żeby zapewnić sobie komfortową pracę ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

procek bez znaczenia, karta grafiki bez znaczenia, dobrze mieć więcej RAM ale nawet 4GB wystarczy. Przydatny szybki dysk żeby nadążał z zapisem klatek ale jeśli jest dużo RAM to można utworzyć sobie bufor i też da radę na zwykłym talerzowym HDD. Trzeba oczywiście skonfigurować program do nagrywania by utworzył bufor RAM

 

dawno temu nagrywałem aviki na zwykłym jednordzeniowym pentium z 1GB RAM i śmigał z kamerką VGA na USB2.0

teraz używam albo i7 albo celerona j3450. Oba nagrywają aviki bez najmniejszych problemów z kamerki ASI178 na USB3.0

 

jeśli komputer nie wyrabia to na początek spróbuj zmniejszyć rozdzielczość avi stosując ROI i włączyć bufor RAM

a czy problemy są tylko przy zapisie czy przy samym podglądzie jest OK?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Oba laptopy mają dyski SSD.
Rozumiem że przy pełnej rozdzielczości kamery mogą być problemy,
ale ostatnio nagrywałem AVIki w 800 x 600 i chyba 1024 x 768
i nie było nic lepiej.
Pamięć w programie (SharpCap) ustawiona na 1024 Mb
Program gubi klatki od 10 do nawet 50 procent.
Na ekranie wyświetla się poklatkowa i nawet ciężko ustawić ostrość.
Ilość klatek na sekundę faluje np. zaczyna od 40 fps,
następnie spada do 1,5 fps (czasem nawet mniej)
i po chwili wzrośnie do np. 10-17 fps (w takiej sytuacji kamera często wyłącza się)
Po nagraniu takiego poszarpanego avika przy odtwarzaniu
film sprawia wrażenie jakby się wieszał :(

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...


Mój teleskop jest na montażu azymutalnym.
Aviki wychodzą takie :

 

1816971039_2022-11-14_LX90_ADC_UVIR_ASI183_Jowisz_Animacja25fps_20proc_polowa.gif.0524ace4e027f5dba1c9bb65644a5506.gif

 

 


Pobawiłem się trochę w RegiStax6

 

 

1676643994_2022-11-14_LX90_ADC_UVIR_ASI183_Jowisz_Animacja25fps_20proc_polowa_w_poziomie.gif.cfc0320b0bdef06bc9bfe3761ac6108b.gif

 


Jednak efekt jest delikatnie mówiąc niedoskonały.
Czy jest jakiś sposób lub program, który w sposób automatyczny poziomowałby Jowisza ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marecki napisał:

Mój teleskop jest na montażu azymutalnym.

W AutoStakkercie jest opcja derotacji, ale w sumie nie wiem, czy można zapisać poszczególne klatki, czy to tylko na potrzeby samego stackowania.

 

Edit: czekaj, obczajam coś, jak wymyślę to dam znać.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem do tego użyć WinJuposa, nie wiem jednak czy rezultat jest wart tyle klikania :)

 

Pokrótce, w WinJupos można skorzystać z Recordings => Image Measurements, można skorzystać z opcji:

- Automatic detection of outline frame

- rotate equator of outline frame horizontally

- Center outline frame

 

Wynik zapisać jako pomiar *.ims i to powtórzyć dla każdej klatki :)

image.thumb.png.27d34e919226eede18e7ab7b47302aeb.png
 

Następnie w Tools => De-rotation of images:

- wskazać folder ze zdjęciami

- wgrać wszystkie pliki pomiarów

- zaznaczyć żeby przy kompilacji zapisywał pojedyncze klatki

- i całość skompilować :)

 

Niestety nie mam pojęcia, jak etap pomiaru zautomatyzować. 
Interfejs WinJupos, skutecznie broni się przed użytkownikiem :P 

 

Przykład pierwszej i ostatniej klatki, obróconej przy pomocy Winjupos.

1987-10-18-1200_0_1987-10-18-1200-last.png.bffebb7a6bf22f5660023178c30c3647.png1987-10-18-1200_0_1987-10-18-1200-first.png.1be986f3c041f430264324df20b8a91b.png

 

Edytowane przez Andrzej Lach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, AS!3 sobie z tym (chyba) nie radzi, ale w sumie nie mam sensownego nagrania, żeby porządnie sprawdzić.

 

@Mareckijakbyś mógł zapodać gdzieś .ser czy tam .avi to bym spróbował jak to działa (albo nie działa) na "prawdziwym" materiale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pytanie do użytkowników WinJuposa.

 

Spróbowałem wykorzystać kilka avików aby uzyskać lepszy efekt na materiale Jowiszowym, ale w rezultacie efekt jest gorszy niż pojedynczy stack.

Pewnie gdzieś popełniam błąd w podstawach, więc pomyślałem że zapytam :) 

 

Po lewej stronie pokazany jest efekt de-rotacji trzech avików (3 x 10.000 klatek, pojedynczy avik jest krótszy niż 2 minuty), zebranych w przeciągu ~10 minut.

Po prawej pojedynczy stack z jednego avika.

 

O ile w de-rotowanym materiale, kontrast i "sygnał" wydaje się być mocniejszy, to jednak detal jest lepszy na pojedynczym stacku. 

 

2022-10-30-Jupiter_winjupos.png.776ea4f1602b59d93ab7adadc6b1d126.png2022-10-30-Jupiter_single.png.b7397d56c2ec6ce59752137fd12ac0a5.png

 

Czy jest to wynik nie precyzyjnego wykonania "Image measurement"?

Takie przynajmniej sprawia wrażenie, tak jakby detal z poszczególnych ujęć nie był spasowany dokładnie.

Jak wykonuję de-rotację?
- najpierw stabilizuję obraz w PiPP

- potem stackowanie obrazu w AS3!

- zestackowane obrazy "mierzę" w WinJupos -> korzystam z "Automatic detection of outline frame"

- następnie w "De-rotation of images" wczytuję pliki pomiarów i kompiluję do finalnego obrazu

 

Obrazy de-rotowane, to czysty stack, bez żadnego wyostrzania, czy innych transformacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Andrzej Lach napisał:

Jak wykonuję de-rotację?
- najpierw stabilizuję obraz w PiPP

- potem stackowanie obrazu w AS3!

- zestackowane obrazy "mierzę" w WinJupos -> korzystam z "Automatic detection of outline frame"

- następnie w "De-rotation of images" wczytuję pliki pomiarów i kompiluję do finalnego obrazu

Ja bym to zrobił odwrotnie, czyli najpierw derotację wideo w WinJuPos, a potem stackowanie. Czyli PIPP > WinJuPos > Autostakkert.

I chyba należałoby np. ze środkowego nagrania zrobić klatkę referencyjną dla wszystkich, żeby derotacja była w stosunku do tego samego punktu odniesienia za każdym razem.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Ja bym to zrobił odwrotnie, czyli najpierw derotację wideo w WinJuPos, a potem stackowanie. Czyli PIPP > WinJuPos > Autostakkert.


Czyli jeżeli dobrze rozumiem, powinienem zrobić to tak?

- załóżmy że mam trzy aviki z których chciałbym uzyskać finalny obraz

- w PiPP stabilizuję obraz i używając "Join mode" uzyskuję jeden plik video

- połączony plik video de-rotuję w WinJupos i efekt zapisuję jako "Corrected video"

- takie "zde-rotowane" video stackuję w AS3! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Andrzej Lach napisał:

załóżmy że mam trzy aviki z których chciałbym uzyskać finalny obraz

Jeżeli nie ma pomiędzy nimi przerw (albo są bardzo krótkie), to powiedziałbym, że tak. Chociaż w sumie jak nagrywasz w formacie .ser, to tam wewnątrz zapisany jest dokładny czas każdej klatki, więc nie powinno to mieć większego znaczenia. Jak nie masz .serów tylko .avi, to pewnie będzie trochę gorzej, ale możesz po prostu przerobić cały proces trzy razy dla każdego pliku osobno, tylko żeby klatka referencyjna (czy jak tam się to nazywa) była ta sama w każdym przypadku.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Jeżeli nie ma pomiędzy nimi przerw (albo są bardzo krótkie), to powiedziałbym, że tak. Chociaż w sumie jak nagrywasz w formacie .ser, to tam wewnątrz zapisany jest dokładny czas każdej klatki, więc nie powinno to mieć większego znaczenia. Jak nie masz .serów tylko .avi, to pewnie będzie trochę gorzej, ale możesz po prostu przerobić cały proces trzy razy dla każdego pliku osobno, tylko żeby klatka referencyjna (czy jak tam się to nazywa) była ta sama w każdym przypadku.

Dzięki! Przerwy są, ale krótkie, więc spróbuję i zobaczę czy jest różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.10.2022 o 14:28, wampum napisał:

Rozwaliliście mnie.....

Od 4 lat uzywam w Registaxie przede wszytkim ostrzenia trzech pierwszych suwaków (od góry), i okazjonalnie delikatnie 3 ostatnich, jest to zgodne z tym co można obejrzeć na tutorialach i nawet z info tutaj na giełdze. Zawsze wiedziałem, że patrząc na suwaki od góry to odpowidają one za ostrzenie wg wielkości detalu, czyli ten na górze ostrrzy najdrobniejszy detal, a ten na dole duże szczegóły.....widzę, że coś sie tutaj przez kilka lat pozmieniało.....

Hehe ja też zwykle używam pierwszych trzech, ale teraz zrobiłem sobie test i zacząłem zabawę suwakami od końca i też fajnie wyszło 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.