Skocz do zawartości

Rozmiary kątowe przysłony umieszczonej w ognisku


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Mam pytanie teoretyczne.

 

Wstęp:

Weźmy teleskop o aperturze 100mm i ogniskowej 500mm. Umieśćmy w wyciągu okular o ogniskowej 25mm. Uzyskane będzie oczywiście powiększenie 20x i źrenica wyjściowa 5mm.

Pytanie brzmi: 

Jeśli w ognisku teleskopu umieścimy przesłonę w postaci nieprzezroczystego koła o średnicy 0.1mm, to jaki będzie rozmiar kątowy tego koła w wynikowym obrazie?

Szczerze mówiąc to nie wiem jak się za to zabrać. Strzelam, że rozmiar będzie w rodzaju kilkudziesięciu sekund łuku, ale to tylko tyle, żadnego wzoru nie znam...  Ktoś coś?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stary i lubiany wzór

 

tg(alfa/2)=D/2F

 

gdzie alfa to kąt pod jakim widzimy przedmiot umieszczony w płaszczyźnie ogniskowej

D to średnica tego przedmiotu

F to ogniskowa okularu

 

wzór można stosować zarówno do okularu jak i obiektywu

dla małych kątów upraszcza się do

 

alfa=D/F

 

ale wtedy kąt musimy wyrazić w radianach

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze dla zilustrowania:

 

behlur.thumb.png.a85f5dd794930fe49aafc9bc3e8fd5bd.png

 

Niebieska linia to obiektyw (tu jako idealna cienka soczewka), czarna to sensor w płaszczyźnie ogniskowej, przerywana — oś optyczna. Alfa ZbyTa to kąt między czerwonymi promieniami przychodzącymi od skrajnych punktów umieszczonego w nieskończoności źródła o takiejże średnicy kątowej. Dla przejrzystości wystarczy narysować promienie padające na środek soczewki, bo nie ulegają załamaniu; wszystkie równoległe do nich i tak skupią się w tym samym punkcie płaszczyzny ogniskowej. F = odległość linii niebieskiej i czarnej, D = odległość punktów przecięcia promieni z sensorem.

 

 

(Po raz pierwszy zajarzyłem to, gdy przed laty próbowałem obliczyć, ile pikseli będzie miał Jowisz sfocony kompaktem-superzoomem Sony H2 — wyszło dobrze).

Edytowane przez WielkiAtraktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, ZbyT napisał:

stary i lubiany wzór

 

tg(alfa/2)=D/2F

 

gdzie alfa to kąt pod jakim widzimy przedmiot umieszczony w płaszczyźnie ogniskowej

D to średnica tego przedmiotu

F to ogniskowa okularu

 

wzór można stosować zarówno do okularu jak i obiektywu

dla małych kątów upraszcza się do

 

alfa=D/F

 

ale wtedy kąt musimy wyrazić w radianach

 

pozdrawiam

 

Czyli to ten sam wzór którym się wylicza rozmiar liniowy obrazu w ognisku znając rozmiary kątowe obiektu! Hm no tak, patrząc na to z tej strony rzeczywiście ma to sens, dzięki!

Ja zawsze sobie to wyobrażałem na odwrót, w sensie że promienie przecinają się w soczewce, a krótszy bok trójkąta to rozmiar czegoś na matrycy. Ale jak ten trójkąt odwrócić to będzie przecież to samo... No w każdym razie dzięki! ;)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można stosować ten wzór do wszystkich obliczeń w ognisku, symetrycznych względem osi optycznej

trzeba tylko pamiętać, że nie uwzględnia aberracji np. dystorsji czy krzywizny pola więc takie wielkości jak diafragma pola może wyliczać niedokładne

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.