Skocz do zawartości

Jak ogarnąć setup?


Space170

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wiem, że wiele można znaleźć tu na forum, yt itd, ale porozrzucane, czasem przestarzałe, a czasem niezrozumiałe. Dużo przeczytałem i obejrzałem, ale ciągle mi cos nie gra? raz świruje montaż i nie chce celować, raz zdjęcia się nie zapisują, to znowu phd2 bierze nie ta kamerę co trzeba(chyba) i tak można wymieniać ?. Niestety mam do dyspozycji tylko weekendowe noce więc nauka i ogarnięcie tego wszystkiego idzie mi strasznie wolno, do tego miałem dość długą przerwę z astro. Niemniej jednak nie mam zamiaru się poddawać, sprzedawać zabawek czy wracać do statywu i fotek po 2 sekundy. Sprzęt jakim dysponuje to:

-montaż sky watcher eq6r (niebawem wjadą nowe lożyska i smary)

-teleskop sky watcher evostar 80ed z flattenerem 

-kamery zwo asi 1600mm pro mono i asi 120mc s color

-guider na razie przerobiony z lornetki kupiony na forum, ale czekam na Omegon Microspeed Guidescope 50mm

-koło filtrowe  zwo 5x1,25

-filtry zwo narrowband i lrgb

-grzałki do teleskopu i guidera

-zainstalowane:

 image.png.5e87bbfd47970583b36daa2b86a8f760.png

Nie chciałbym kolejne noce jak dziecko we mgle błądzić po internetach czy kombinować, żeby zrobić jakąś porządną sesje więc...  Teraz zaczynam prośby i pytania?

Fotografuje w mieście więc skłaniam się ku filtrom narrowband. Alignacja przysparza mi trochę kłopotów (mam ograniczone pole widzenia) jest do zrobienia, ale wędrówka z pilotem naokoło montażu i obracanie laptopa trochę drażni, więc zamówiłem kabel usb rj45 eqmod, żeby działać na laptopie. Pytanie brzmi-> jak to wszystko ogarnąć po kolei(sterowanie montażem, alignacja, guiding itd), żeby grało? Wiem, że temat obszerny i zapewne nie łatwy do ogarnięcia dla kogoś takiego jak ja, ale może się ktoś znajdzie kto opisze plan działania co i jak albo powkleja linki, tak żeby wszystko było w jednym miejscu. Mam świadomość, że nie koniecznie w najbliższą noc wszystko ogarnę na tip top, ale próbować trzeba?

Edytowane przez Space170
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Space170 napisał:

zamówiłem kabel usb rj45 eqmod, żeby działać na laptopie

 

kabel to EQDIRECT, a EQMOD to oprogramowanie do łączenia z montażem

na podanej liście EQMOD-a brakuje. Ściągnij sobie EQASCOM, bo tak się on teraz nazywa. Zamiast EQASCOM można użyć GreenServer. Oba robią to samo czyli zapewniają komunikację programów z montażami SW

 

wątek o GreenServer jest na forum

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, ZbyT napisał:

 

kabel to EQDIRECT, a EQMOD to oprogramowanie do łączenia z montażem

na podanej liście EQMOD-a brakuje. Ściągnij sobie EQASCOM, bo tak się on teraz nazywa. Zamiast EQASCOM można użyć GreenServer. Oba robią to samo czyli zapewniają komunikację programów z montażami SW

 

wątek o GreenServer jest na forum

 

pozdrawiam

juz jest:)wiem że to program :) kabel był tak podpisany  https://www.amazon.de/Serielles-USB-zu-RJ45-EQMOD-Steuerkabel-Skywatcher-EQ6-R-Teleskop-PC-Anschlusshalterung-Asiair-Box/dp/B08RYGQ24P/ref=asc_df_B08RYGQ24P/?tag=googshopde-21&linkCode=df0&hvadid=499295812719&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=13315301381207977125&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=9043826&hvtargid=pla-1187878249885&th=1

Edytowane przez Space170
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Space170 said:

Witam

Wiem, że wiele można znaleźć tu na forum, yt itd, ale porozrzucane, czasem przestarzałe, a czasem niezrozumiałe. Dużo przeczytałem i obejrzałem, ale ciągle mi cos nie gra? raz świruje montaż i nie chce celować, raz zdjęcia się nie zapisują, to znowu phd2 bierze nie ta kamerę co trzeba(chyba) i tak można wymieniać ?. Niestety mam do dyspozycji tylko weekendowe noce więc nauka i ogarnięcie tego wszystkiego idzie mi strasznie wolno, do tego miałem dość długą przerwę z astro. Niemniej jednak nie mam zamiaru się poddawać, sprzedawać zabawek czy wracać do statywu i fotek po 2 sekundy. Sprzęt jakim dysponuje to:

-montaż sky watcher eq6r (niebawem wjadą nowe lożyska i smary)

-teleskop sky watcher evostar 80ed z flattenerem 

-kamery zwo asi 1600mm pro mono i asi 120mc s color

-guider na razie przerobiony z lornetki kupiony na forum, ale czekam na Omegon Microspeed Guidescope 50mm

-koło filtrowe  zwo 5x1,25

-filtry zwo narrowband i lrgb

-grzałki do teleskopu i guidera

-zainstalowane:

 image.png.5e87bbfd47970583b36daa2b86a8f760.png

Nie chciałbym kolejne noce jak dziecko we mgle błądzić po internetach czy kombinować, żeby zrobić jakąś porządną sesje więc...  Teraz zaczynam prośby i pytania?

Fotografuje w mieście więc skłaniam się ku filtrom narrowband. Alignacja przysparza mi trochę kłopotów (mam ograniczone pole widzenia) jest do zrobienia, ale wędrówka z pilotem naokoło montażu i obracanie laptopa trochę drażni, więc zamówiłem kabel usb rj45 eqmod, żeby działać na laptopie. Pytanie brzmi-> jak to wszystko ogarnąć po kolei(sterowanie montażem, alignacja, guiding itd), żeby grało? Wiem, że temat obszerny i zapewne nie łatwy do ogarnięcia dla kogoś takiego jak ja, ale może się ktoś znajdzie kto opisze plan działania co i jak albo powkleja linki, tak żeby wszystko było w jednym miejscu. Mam świadomość, że nie koniecznie w najbliższą noc wszystko ogarnę na tip top, ale próbować trzeba?

Jestem na etapie uczenia używania się całego setupu. Wiec podobnie do Ciebie. I rónież raczej weekendy tylko, wiec szło jak krew  nosa. Ćwiczyłem na biurku astroberry. No jakoś pomimo długich walk nie potraiłem nawet na biurku wszystkiego zgrać do kupy. Za duże to na pierwszy raz.

Zanabyłem ASIAIR, spiałem wszystko w 15 minut, i za pierwszym podejsciem zrobiłem zdjęcie które można było zestakować. Efekt zerowy, bo flatów brakło i filtrów, ale całość zagrało generalnie. Może kiedyś powróce do astroberry, bo opcji tam grubo wiecej, ale to jak się naucze wiecej.

Zainwestowałem również w betonowego piera w ogródku. Stawiam montaż na nim, przykręcam, włączam i trafiam w obiekt. Jakieś minutowe odchyłki asiair i plate solve załatwia. Odpada ustawianie na polarną, a jak u Ciebie czasu mało.

Ta opcja mi bardzo się podobuje, po ustawieniu się na obiekt X, ASIIAR tobi sobie z automatu plate solve i koryguje pozycje.  Wszystko z cieplitkiego pokoju, bo sobie przeciągnąłme skrętkę do piera, i mam tam dobre WiFi.

 

NINY nie ćwiczyłem wiec nie porównam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minutes ago, apolkowski said:

Po co WiFi jak masz tam skętkę? Nie da się AsiAir używać po kablu?

Masz rację można po kablu. Wygoda i brak kabla od asiair które wisi na teleskopie u mnie przeważyło. Wifi z adiair jest do dupci, ale na 2m działa szybko i stabilnie.

Edytowane przez ko20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.