Skocz do zawartości

Poważny problem i pytanie do wyjadaczy elektroniki


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Maćku, większość driverów do silników krokowych może wytrzymać nawet 40V na wejściu, a im wyższe napięcie, tym większy moment można osiągnąć na silniku. Więc jeśli reszta elektroniki (przetwornice, stabilizatory napięcia) będą mogły działać na 24V, to wyższe napięcie powinno polepszyć działanie silników krokowych.

 

Swoją drogą ostatnio naprawiałem sterownik Skywatchera i gdyby nie tranzystor na wejściu, który mógł mieć napięcie na bramce max 19V i się spalił przy 24V, to reszta elektroniki spokojnie może działać do 32V ;) czyli gdyby dobrać inny tranzystor na wejściu zasilania, to myślę, że spokojnie można byłoby sterować Skywatcherami napięciami z zakresu 12-24V :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, napisałem już wyżej - jeśli faktycznie problemem jest moduł USB, to da się go wymienić/zamienić. Ale musisz otworzyć elektronikę, pomierzyć poziomy napięć i rodzaj transmisji na interfejsie szeregowym, żeby wiedzieć co dalej. Dodatkowo, patrząc na płytkę będzie można prawdopodobnie zobaczyć jaki moduł USB tam siedzi i odnaleźć jego notę katalogową i działać dalej w temacie. 

Bez otwarcia elektroniki nic nie wymyślisz. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sidiouss napisał:

Maćku, większość driverów do silników krokowych może wytrzymać nawet 40V na wejściu, a im wyższe napięcie, tym większy moment można osiągnąć na silniku. Więc jeśli reszta elektroniki (przetwornice, stabilizatory napięcia) będą mogły działać na 24V, to wyższe napięcie powinno polepszyć działanie silników krokowych.

 

to ASA na silnikach DD, a nie na krokowcach

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, ZbyT napisał:

 

to ASA na silnikach DD, a nie na krokowcach

 

pozdrawiam

To akurat ma małe znaczenie bo tak naprawdę każdym silnikiem elektrycznym steruje się prądowo. Napięcie to

nie jest parametr silnika. Parametrami są rezystancja i induktancja uzwojeń czy np. zależność momentu od prądu. Jeżeli tylko nie podasz napięcia, które przebije izolację, to silnikowi nic się nie stanie, ale zbyt duży prąd go po prostu spali. Ja bym się o drivery nie martwił. Po prostu mogą tam być jakieś przetwornice dla reszty elektroniki czy stabilizatory liniowe, które przy wyższym napięciu mogą się przegrzać. Także jak producent mówi, że 24V też może być to znaczy tylko że przetwornice mają wystarczająco szeroki

zakres wejść.

 

Wracając do USB to obecnie można bardzo łatwo kupić konwerter UART-USB i podpiąć go pod linie RX TX, które wchodzą do obecnego chipu konwertera FTDI z reszty elektroniki. Trzeba oczywiście rozpoznać układ i przeczytać notę katalogową.

Mnie jednak zastanawia czy software będzie rozpoznawał potem montaż. Wszystko zależy od tego czy sprawdzają VID/PID w driverze czy po prostu lecą żywcem po porcie COM który wybierze użytkownik. Nie widziałem softu więc nie mam pojęcia.

Edytowane przez zbuffer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń wynika, że takie objawy często wymagają naprawy elektroniki. Plusem jest to, że ASA nie stosuje nic unikatowego, własnego. To dosyć typowe komponenty, więc potencjalnej naprawy byłby w stanie dokonać w miarę ogarnięty elektronik. Zakładam, że przez wiek montażu nie chce ci się inwestować w bardzo drogi serwis ASA (tym bardziej, że koszty logistyki do Austrii mocno wzrosły).

 

Nie znalazłem tu informacji, czy testowałeś inne kable. Miałem taką sytuację u kilku klientów, że po wymianie kabli podobne problemy ustępowały (kable były też znacznie krótsze). Do sprawdzenia (wymiany) są też na pewno same gniazda USB.

 

Powodzenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Adam, raz że nie chcę inwestować, dwa że nie chce go tracić na kilka miesięcy, a poza tym sam Wolfgang na moje pytanie o serwis nie palił się do proponowania naprawy, jak wspominałem nie mają już nawet tych modułów w ofercie, musieliby się nad tym mocno pochylić.

Kabli przerobiłem kilkanaście, ale może jeszcze sprawdzę krótsze - te mają 1m. Najśmieszniejsze, że najlepiej działa kabel pewnie jeszcze od Ciebie, taki cienki czarny i z opisanym pisakiem białym C do COM i H do HUB :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkręciłem ile się dało bez demontażu całości. rozłączyłem, podłączyłem. Gniazdko USB na płytce PCB wyszło mi razem z wtyczką, więc tu może coś być ale piny siedzą prawidłowo, nasunąłem z powrotem i wydaje się OK. Żeby zrobić wiecej trzeba monta rozbebeszyć, a w tym momencie nie chcę tego robić, bo z lapkiem mi działa.

 

Coś co mnie dziwi. Po tej gimnastyce podłączyłem do CHUWI montaż i komputerek pokazał mi, że wyktywa montaż.

 

image.png.a3b652b15fcd94405a3249ef282168c5.png

 

ale niestety sterownik w dalszym ciągu monta nie widzi i od razu wchodzi w symulator.

 

image.png.8879b240514ecf74ec0698210b9c25ce.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kubaman napisał:

Rozkręciłem ile się dało bez demontażu całości. rozłączyłem, podłączyłem. Gniazdko USB na płytce PCB wyszło mi razem z wtyczką, więc tu może coś być ale piny siedzą prawidłowo, nasunąłem z powrotem i wydaje się OK. Żeby zrobić wiecej trzeba monta rozbebeszyć, a w tym momencie nie chcę tego robić, bo z lapkiem mi działa.

 

Coś co mnie dziwi. Po tej gimnastyce podłączyłem do CHUWI montaż i komputerek pokazał mi, że wyktywa montaż.

 

image.png.a3b652b15fcd94405a3249ef282168c5.png

 

ale niestety sterownik w dalszym ciągu monta nie widzi i od razu wchodzi w symulator.

 

image.png.8879b240514ecf74ec0698210b9c25ce.png

 

 

Jak Ci gniazdo wyszło z płytki a Ty go „nasunąłeś”? Może jakbyś jakieś zdjęcia zrobił to by to więcej powiedziało. 

Swoją drogą nie rozumiem - jak Ci działa z laptopem to czemu doszukujesz się problemu w sprzęcie? Chyba się pogubiłem…

Edytowane przez zbuffer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, zbuffer napisał:

Jak Ci gniazdo wyszło z płytki a Ty go „nasunąłeś”? Może jakbyś jakieś zdjęcia zrobił to by to więcej powiedziało. 

Swoją drogą nie rozumiem - jak Ci działa z laptopem to czemu doszukujesz się problemu w sprzęcie? Chyba się pogubiłem…

gniazdo ma górę i dół. Całość jest wlutowana ale plastikowa prowadnica od góry wyjechała z wtyczką. No ale USB działa.

 

To jest mój problem:

image.png.204a7bc2b4b072e1c26e8981917912bf.png

chcę zmienić kompa i jak zwykle nie mogę uruchomić montażu bez pomocy ASA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Gość na chwilę napisał:

Kuba, masz coś nie w porządku z systemem folderów i plików. Zwroć uwagę, że log mówi "config not found".

widziałem, ale config jest w katalogu. No i to jest zainstalowane (już 15 razy w kilku wersjach) instalatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, kubaman napisał:

gniazdo ma górę i dół. Całość jest wlutowana ale plastikowa prowadnica od góry wyjechała z wtyczką. No ale USB działa.

Ze zdjęciem będzie dużo prościej. Jeśli coś się wyłamało i dlatego "wychodzi" to jest dość dobry powód słabego działania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.10.2022 o 20:15, Gość na chwilę napisał:

Kuba, masz coś nie w porządku z systemem folderów i plików. Zwroć uwagę, że log mówi "config not found".

Maciek miałeś rację.

Udało mi się zainstalować na CHUWI driver i działa. Nie wiem do końca jak to poszło, ale się udało - wychodzi na to, że katalog z plikami w katalogu Program Data tworzy się przy pierwszym uruchomieniu i tworzy się źle (być może to kwestia wersji Windy). Pokasowałem wszystko, odinstalowałem kompletnie, zainstalowałem ponownie i skopiowałem z działającego kompa cały katalog Autoslew do ProgramData/ASA zanim go w ogóle uruchomiłem. I poszło.

Jeden problem z głowy!

 

Nie zmienia to faktu, że USB regularnie świruje, ale powoli do przodu.

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dobrze że zadziałało.

Tak na marginesie - CHUWI to ma generalnie coś nie do końca z systemem. Na pewno ma spieprzony BIOS - nie wszystkie funkcje- choć dostępne - działają. A co do Windowsa też mam swoje uwagi - np. ASCOM miał problemy z instalacją...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.