Skocz do zawartości
  • 0

OIII - Baader 8,5nm vs Antlia 3nm - PROBLEM


wismat

Pytanie

Cześć,

Mam nie lada zagwostkę. 
5 dni temu kupiłem poprzez allegro z teleskopy.pl filtr Antlia OIII 3nm PRO 36mm unmounted. Od razu postanowiłem go przetestować i powiem szczerze, że wyniki są fatalne.
Zanim jeszcze go odebrałem popisałem trochę z teleskopami i gdy się pytałem o to czy filtr był mierzony od razu zostałem zapewniony że "jest w idealnym stanie, przecież to Antlia".
No i teraz pytanie. Co jest nie tak? Oczywiście widzę że tlenu łapie więcej ale jak zobaczyłem co się dzieje z gwiazdami sprawiło że złapałem się za głowę. Są takimi pączkami, że aż nie chce mi się tracić czasu na zbieranie materiału.

Kilka środkowych kadrów (baader lewa, Antlia prawa):
376778829_2022-10-0920_14_44-Form1.thumb.png.93b746f8f7b5df3dc763fe731f1f3127.png


Powiększenie innego kadru w środku x2

1462738752_2022-10-0920_19_21-PixInsight1.8.thumb.png.7cd10e51f611428826ddde4ab8ddbe2f.png

 

Prawo góra:
1758459936_2022-10-0920_15_06-Form1.thumb.png.71a1fdc06944c89aa92a261a53facade.png

 

Lewo góra:
996280829_2022-10-0920_15_28-Form1.thumb.png.bc63f890c79007ae4b258adafa775bf1.png

 

Lewo dół:
1150292355_2022-10-0920_15_44-Form1.thumb.png.5c2c4d6e40878817eac3098299a9bfcf.png

 

Prawy dół:
1599289715_2022-10-0921_22_49-AnyDesk.thumb.png.cddb480cb0ab02d63f064585d46030ce.png

 

Na początku myślałem że ten filtr może być "ukierunkowany" jak baader, dlatego po pierwszych próbach odwróciłem go. Niestety filtr zamontowany odwrotnie daje takie same efekty.
Oczywiście rzuca się tu w oczy wymagana dalsza odległość od flattnera ale czy to może być przyczyną tych pączków w środku kardu? No wygląda to okropnie. Dodatkowo rejestruje się mniej gwiazd ale może to być pokłosie nie ustawionej odległości. Swoją drogą.. Ha, SII Baadera mam ustawione ok i teraz albo bede miał ustawiony wodór albo tlen? Bez sensu...

Jakby ktoś chciał zerknać na 3 surowe pliki to załączam linkt poniżej:
bad - pierwsza strona antli

bad2 - druga strona antli 

oraz zwykły baader. 
Zdjęcia robione w tym samym czasie, warunkach, gainie i offsecie (200/100), na tym samym sprzęcie. WO GT81 + QHY163 (odpowiednik Asi1600).

https://wetransfer.com/downloads/a89682843a2db606064b2fbbd4b2707720221009191335/0cd686a715687ab6f278bb49b569afd920221009191354/558f5d

 

Z góry dziękuję za wszelkie rady :( 
Mateusz

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1
Teraz, kubaman napisał:

ok

rzuca się w oczy brak ostrości, Antlia ma chyba inną grubość od Baadera?

Ale ostrość mi łapie SGP parabolą. Ma na pewno dlatego też trzeba by było powalczyć z odległością od flattnera. Tylko czy to by sprawiło że te gwiazdy nie będą spuchniętę?? hmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, kubaman napisał:

Sprawdź w wątku Oskara jakie miałem z 3nm filtrami Antli problemy..

Mierzyłeś te filtry?

Nie mierzyłem ich. Dlatego też pytałem w teleskopach czy ten filtr był mierzony bo wiem że stare partie im właśnie mierzył Oskar. 
Dostałem odpowiedź że nie były mierzone, ale nie ma w sumie takiej potrzeby... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Piotr4d napisał:

Grubość szkła filtra ma znaczenie, choć mówimy to dziesiątych częściach milimetra.

Widzę, że ewidentnie muszę dać dalej ten filtr, tylko zastanawiam się czy to kwestia puchnięcia gwiazd. Jak za pierwszym razem ustawiałem baadera to nie widziałem czegoś takiego. Patrzyłem tylko czy mi gwiazdy w rogach idą w nadprzestrzeń czy po obwodzie kadru. Nie było kwiatków z pączkami. 
Trochę słabo teraz bo co? Ustawię pod tlen i mi się rozjedzie ha i sii. fak.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, kubaman napisał:

ale moment - to tylko dla tlenu tak wygląda?

Jeśli tak to bym ten filtr wymienił

Żeby była jasność :) 
Mam:
Wodór - baader
siarka - baader
tlen - baader oraz świeżo nabyta Antlia.

Screeny na górze porównują 2 różne filtry tlenowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, apolkowski napisał:

One mają preferowaną stronę, którą powinny być ustawione w kierunku teleskopu http://www.antliafilter.com/nd.jsp?id=20

ok sprawdzę raz jeszcze dokładnie na spokojnie, ale tak jak pisałem. zmieniałem stronę. Wątpię żebym tak się zakręcił przy tej operacji żebym obrócił go 360st i włożył z powrotem :) 

Na szybko sprawdziłem i jest tak jak mówisz. Jest efekt ducha i brak tego efektu. 
Spróbuje montując go raz jeszcze sprawdzić czy dobrą stroną go wkładam.

Następnie zdemontuję spajkownice
Ostatnia rzecz to ruszenie odległości od flattnera. 
 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Antoni napisał:

Sprawdzałeś ten filtr? 

Jeszcze nie. Ani nie dawałem Oskarowi, ani sam nie poświęciłem chwili bo nie było pogody za bardzo na działania. 
W środę kończę obecny projekt i skupiam się na tym filtrze. 
Na pewno się też odezwę, tu w temacie, jak go ustawię lub jak mi się nie uda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, wismat said:

Jeszcze nie. Ani nie dawałem Oskarowi, ani sam nie poświęciłem chwili bo nie było pogody za bardzo na działania. 
W środę kończę obecny projekt i skupiam się na tym filtrze. 
Na pewno się też odezwę, tu w temacie, jak go ustawię lub jak mi się nie uda.

Ja się przyznam, że po zakupie filtra w teleskopach, bez rozpakowania poszedł do chemika na pomiary. Chciałem się wyrobić w 2 tygodnie i bez tłumaczenia się móc ewentualnie dokonać zwrotu konsumenckiego. Gdzieś tu trafiłem na wątek o nieprzyjemnościach z tym sklepem w sytuacjach konfiktowych czy trudnych. Na szczęście filtr okazał się bardzo dobry, wiec zwrotu nie ma potrzeby robic.

 

Edytowane przez ko20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, ko20 napisał:

Nie jestem pewien, czy dobrze kojarze, że halo pojawia się gdy linia tlenu leży zbyt blisko zbocza. Przy nieprostopadłym kierunku to zbocze się robi mniej strome, i przecina linie widmową. Pomiary powinien to wykazac. Ale tu mogę totalne bzdury opowiadać ?

 

Halo powstaje na mocnych gwiazdach świecących widmem ciągłym, a nie jakoś wyjątkowo w OIII, więc dokładne ustawienie tego pasma nie ma specjalnego znaczenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Może zacznijmy od innego pytania - jak ustawiasz ostrość - napisałeś parabolą ok. rozumiem że jakiś automat. Jak ostrzysz? Indywidualnie dla każdego z filtrów czy masz ustawione offsety i ostrzysz np. na luminancji? Zmiana filtrów automatycznie ( masz filtry w kole) bo nie rozumiem zapisu o zmianie specjalnie dla OII? Mam powód żeby pytać i jak odpowiesz to napiszę.

 

EDIT. BTW zmiana odległości od flattnera nie ma sensu, bo zakres długości fal dla 3 nm mieści się wewnątrz zakresu fal dla 8.5 nm. Więc nic to nie zmieni.

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minutes ago, dobrychemik said:

 

Halo powstaje na mocnych gwiazdach świecących widmem ciągłym, a nie jakoś wyjątkowo w OIII, więc dokładne ustawienie tego pasma nie ma specjalnego znaczenia.

A czy są jakieś spójne obserwacje, typu im jaśniejszy teleskop tym sznsa na halo większ, albo halo robi się większe przy brzegu kadru itp.

WIem tylko że im jasniejsza gwaizda tym większa szansa na halo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Gość na chwilę napisał:

Może zacznijmy od innego pytania - jak ustawiasz ostrość - napisałeś parabolą ok. rozumiem że jakiś automat. Jak ostrzysz? Indywidualnie dla każdego z filtrów czy masz ustawione offsety i ostrzysz np. na luminancji? Mam powód żeby pytać i jak odpowiesz to napiszę.

Każdy filtr rzecz jasna ostrzę osobno. Pakiet LRGB ma swój gain i offset i pakiet NB ma swój gain i offset, ACZKOLWIEK offset w tym przypadku moim zdaniem nie był dobrze ustawiony bo powinien być dla Antli mniejszy niż dla Baadera z tego co zanotowałem na pojedynczej klatce - 300sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, dobrychemik napisał:

Nie wierzę w offsety. Automatyczne ostrzenie jest na tyle krótkotrwałe, że lepiej je wykonać za każdym razem, gdy może być potrzebne.

Kwestia typu fokusera. Ja używam offsetu od zawsze i nie mam z tym problemów. Ułatwia życie, szczególnie w NB kiedy trzeba poprawić ostrość a nie ma jasnych gwiazd w kadrze,

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
40 minut temu, dobrychemik napisał:

Nie wierzę w offsety. Automatyczne ostrzenie jest na tyle krótkotrwałe, że lepiej je wykonać za każdym razem, gdy może być potrzebne.

 

No chyba ze masz bardzo wąski filtr i jesteś w miejscu bez gwiazd.

Edytowane przez .zombi.
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
41 minut temu, dobrychemik napisał:

Sprawa się wyjaśniła. Filtr jest u mnie na pomiarach. Okazało się, że szkiełko ewidentnie wybrakowane: ma dodatkowe pasma transmisji w zakresie 390-440nm. Pierwszy taki przypadek u Antlii wykryty przeze mnie. Prawdziwa wtopa.

I oczywiście u mnie ? Filtr kupiłem na początku tego miesiąca i liczę, że będzie to zwykła reklamacja. Nie ma w tym winy sprzedającego, że producent wypuścił trefną partię. Puści się reklamację dalej. 
Coś jest ewidentnie na rzeczy skoro w żaden sposób nie dało rady złapać ostrości, gwiazdy były pączkami i Oskar złapał wadę. 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.