Skocz do zawartości
  • 0

OIII - Baader 8,5nm vs Antlia 3nm - PROBLEM


wismat

Pytanie

Cześć,

Mam nie lada zagwostkę. 
5 dni temu kupiłem poprzez allegro z teleskopy.pl filtr Antlia OIII 3nm PRO 36mm unmounted. Od razu postanowiłem go przetestować i powiem szczerze, że wyniki są fatalne.
Zanim jeszcze go odebrałem popisałem trochę z teleskopami i gdy się pytałem o to czy filtr był mierzony od razu zostałem zapewniony że "jest w idealnym stanie, przecież to Antlia".
No i teraz pytanie. Co jest nie tak? Oczywiście widzę że tlenu łapie więcej ale jak zobaczyłem co się dzieje z gwiazdami sprawiło że złapałem się za głowę. Są takimi pączkami, że aż nie chce mi się tracić czasu na zbieranie materiału.

Kilka środkowych kadrów (baader lewa, Antlia prawa):
376778829_2022-10-0920_14_44-Form1.thumb.png.93b746f8f7b5df3dc763fe731f1f3127.png


Powiększenie innego kadru w środku x2

1462738752_2022-10-0920_19_21-PixInsight1.8.thumb.png.7cd10e51f611428826ddde4ab8ddbe2f.png

 

Prawo góra:
1758459936_2022-10-0920_15_06-Form1.thumb.png.71a1fdc06944c89aa92a261a53facade.png

 

Lewo góra:
996280829_2022-10-0920_15_28-Form1.thumb.png.bc63f890c79007ae4b258adafa775bf1.png

 

Lewo dół:
1150292355_2022-10-0920_15_44-Form1.thumb.png.5c2c4d6e40878817eac3098299a9bfcf.png

 

Prawy dół:
1599289715_2022-10-0921_22_49-AnyDesk.thumb.png.cddb480cb0ab02d63f064585d46030ce.png

 

Na początku myślałem że ten filtr może być "ukierunkowany" jak baader, dlatego po pierwszych próbach odwróciłem go. Niestety filtr zamontowany odwrotnie daje takie same efekty.
Oczywiście rzuca się tu w oczy wymagana dalsza odległość od flattnera ale czy to może być przyczyną tych pączków w środku kardu? No wygląda to okropnie. Dodatkowo rejestruje się mniej gwiazd ale może to być pokłosie nie ustawionej odległości. Swoją drogą.. Ha, SII Baadera mam ustawione ok i teraz albo bede miał ustawiony wodór albo tlen? Bez sensu...

Jakby ktoś chciał zerknać na 3 surowe pliki to załączam linkt poniżej:
bad - pierwsza strona antli

bad2 - druga strona antli 

oraz zwykły baader. 
Zdjęcia robione w tym samym czasie, warunkach, gainie i offsecie (200/100), na tym samym sprzęcie. WO GT81 + QHY163 (odpowiednik Asi1600).

https://wetransfer.com/downloads/a89682843a2db606064b2fbbd4b2707720221009191335/0cd686a715687ab6f278bb49b569afd920221009191354/558f5d

 

Z góry dziękuję za wszelkie rady :( 
Mateusz

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Nie ukrywam, że jestem trochę poddenerwowany całą sytuacją. Człowiek kupuje filtr w sklepie, nowy, za ok 2 tys zł, jeszcze w korespondencji jest zapewniany że "co się ma złego dziać? przecież to Antlia" i dostaje taki kwiatek. Nie mam żalu do sprzedającego bo przecież będąc na ich miejscu też niemiałbym pojęcia, że w zamkniętym pudełku jest felerny filtr. Jeszcze jestem przed oficjalna reklamacją i mam tylko nadzieję że obędzie się bez problemów. 
Co by nie było. Gdyby nie Oskar to sprawa byłaby na pewno bardziej skomplikowana. Obecnie mam jeszcze 2 filtry Antli na stanie (nieotworzone) i w świetle powyższego idą od razu do zmierzenia. 
Polecam sprawdzanie filtrów u Oskara. To naprawdę może komuś uratować tyłek bo zanim się filtr zamontuje, zanim będzie pogoda, zanim się rozkminie że coś jest nie tak.. zaraz się okaże że jest po ptokach na zwrot.
 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mateusz, sprawdź proszę wydruk widma od producenta, który dostałeś w komplecie razem filtrem. Jeśli tam jest piękne, prawidłowe widmo, to mamy kolejny dowód, że to po prostu ściema z tymi wykresami.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minutes ago, dobrychemik said:

Mateusz, sprawdź proszę wydruk widma od producenta, który dostałeś w komplecie razem filtrem. Jeśli tam jest piękne, prawidłowe widmo, to mamy kolejny dowód, że to po prostu ściema z tymi wykresami.

Te parchy są 100nm od linii tlenowej. Wykres od producenta jest pewnie tylko dla okolic linii tlenowej.

Trzymam kciuki za reklamacje, bo coś tam ewidentnie nie pykło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Idzie pismo od sklepu do Antli.
Za jakiś czas nie omieszkam poinformować na czym sprawa stanęła. 
Nie ukrywam, że samo stwierdzenie że zdjęcie nie przedstawia jakości jakie powinno nie jest wystarczającym powodem do złożenia reklamacji. Dobrze jest się podeprzeć badaniem widma, które robi Oskar.
[reklamacja w toku]
 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niestety to "czarny tydzień" dla Antlii. Mierzyłem w sumie cztery filtry i wyniki mocno poniżej oczekiwań:

- OIII Pro 3nm dwie sztuki: jedna wybrakowana i jedna prawidłowa, ale niemal najgorsza z dotychczas mierzonych;

- Ha Pro 3nm: formalnie prawidłowy, ale z tak ustawionym pasmem, że użyteczny tylko w teleskopie f/5.5 lub ciemniejszym;

- SII 4.5nm EDGE: wszystko OK, fajny filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czyli w razie gwiazd balonów, trzeba taki filtr złożyć w kanapkę z innym egzemplarzem przepuszczającym daną linię emisyjną.

Jeżeli dla filtrów w tandemie gwiazdy wyjdą poprawne to znaczy, że badany filtr "wyciek"?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, bartolini napisał:

Czyli w razie gwiazd balonów, trzeba taki filtr złożyć w kanapkę z innym egzemplarzem przepuszczającym daną linię emisyjną.

Jeżeli dla filtrów w tandemie gwiazdy wyjdą poprawne to znaczy, że badany filtr "wyciek"?

 

 

W sumie tak. Bardzo często sprawdzam filtry metodą dubletów, nawet gołym okiem. Akurat ten OIII ledwie go wyjąłem z opakowania to wydał mi się podejrzany - był zbyt niebieski, minimalnie, ale jednak.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, dobrychemik napisał:

Niestety to "czarny tydzień" dla Antlii. Mierzyłem w sumie cztery filtry i wyniki mocno poniżej oczekiwań:

- OIII Pro 3nm dwie sztuki: jedna wybrakowana i jedna prawidłowa, ale niemal najgorsza z dotychczas mierzonych;

- Ha Pro 3nm: formalnie prawidłowy, ale z tak ustawionym pasmem, że użyteczny tylko w teleskopie f/5.5 lub ciemniejszym;

- SII 4.5nm EDGE: wszystko OK, fajny filtr.

Ja bym na Twoim miejscu zaczął się oglądać za siebie... :) A swoja drogą ciekawe- wszystkie kupowane w Polsce?

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
41 minut temu, Gość na chwilę napisał:

Ja bym na Twoim miejscu zaczął się oglądać za siebie... :) A swoja drogą ciekawe- wszystkie kupowane w Polsce?

 

Tak, niestety polska dystrybucja. Ale to szczęśliwie dla kupujących, bo użerać się z bezpośrednio z Chińczykami i do nich wysyłać to kiepski interes. Do innych europejskich sklepów też słabo, bo dłużej i drożej by to wyszło niż w t.pl.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.