Skocz do zawartości

Guiding mobilnego setupu


dudeck

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

posiadam Sky Watcher Az-Gti EQmode wraz z Skymax 127
https://www.astroshop.pl/teleskopy/skywatcher-teleskop-maksutova-mc-127-1500-skymax-127-az-gti-goto-wifi/p,55179

oraz Canon 1300D astromod i ZWO Asi 462MC.

Wiem, że jest to sprzęt planetarny i do tego go głównie używam, ale czasem wraz z reduktorem GSO 0.5x i "bawię się" w astro DSów:
https://www.astrobin.com/qa1ybc/

https://www.astrobin.com/8sj1qz/

https://www.astrobin.com/8yvfu2/

Wiem, że nie są to zdjęcia powalające, ale wolę mieć takie niż żadne ;)

 

Dokupiłem ostatnio Orion mini guide 180/50 i próbowałem użyć mojej kamerki ZWO Asi 462MC z PHD2 i podpiąć podpiąłem wszystko, ale rezultaty były dziwne:
566371718_Zrzutekranu2022-10-09233542.thumb.png.ffd7270f5cb9d76a01fe890c35a288e8.png

 

Z włączonym guidingiem mam takie rezultaty:
20221009233733_IMG_3994.thumb.JPG.5eab2c44fb4a69a425422fe172b19396.JPG

a bez guidingu takie:
20221009233555_IMG_3993.thumb.JPG.d9488bebbe9804ef83672dbae20ae8b6.JPG

 

Wszystko wyważone, ustawiane na polarną za pomocą Synscan App pro 2 star alignment.

 

Domyślam się, że setup może być za ciężki dla tego montażu (zasilanie sieciowe, nie bateryjne), ale w necie widziałem ludzi którym się to udało. Chciałbym spróbować robić zdjęcia tego typu i powiedzmy, że Lucky imaging mógłby zadziałać, ale i tak po jakimś czasie obiekt fotografowany ucieka z POV. Może udałoby się ustawić guiding na co np. 5 minut żeby wycentrował z powrotem obiekt.

 

Druga sprawa podczas kalibracji mówi coś o deklinacji przy wartościach -20 +20, ale jak ustawiam bliżej horyzontu to dalej krzyczy, a nie wiem o którą deklinację mu chodzi:

 

1291148469_Zrzutekranu2022-10-09233202.png.dd3a7a91cb80329c1f31aa7a38237700.png

 

 

Pytanie, czy coś da się zrobić, np lepiej skalibrować guiding, poprawić coś

Czy kupić jakąś kamerkę zamiast tego canona i bawić się w Lucky imaging (lustrzankę bym zarżnął po paru sesjach)?

Nie mam możliwości kupienia większych rozmiarów montażu (np HEQ5) ze względu na brak miejsca i raczej chcę mieć mobilny setup.

Oprócz tego mam teleobiektyw Jupiter 21m 200mm, który kiedyś będę chciał wymienić na jakieś fajne APO (Redcat, Zenithstar 61), ale chciałbym mieć też coś z większym "zoomem".

Za wszelkie porady z góry dziękuję :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz co robisz po kolei w PHD2.
Widzę, że robiłeś kalibrację, czy po tym zmieniałeś coś przy guiderze (obracałeś kamerkę)?
I napisz, gdzie na niebie robiłeś kalibrację (żółty komunikat na pierwszym zrzucie).
Spróbuj też zrobić guiding assitanta, to podpowie Ci jakie parametry dobrać.

  

7 minut temu, dudeck napisał:

Druga sprawa podczas kalibracji mówi coś o deklinacji przy wartościach -20 +20, ale jak ustawiam bliżej horyzontu to dalej krzyczy, a nie wiem o którą deklinację mu chodzi:


Nie chodzi o wysokość (ALT) nad horyzontem, tylko o deklinację (DEC) - żeby nie kalibrować blisko biegunów niebieskich bo tam obrót w RA nie zmienia dużo i błąd może być większy.

Edytowane przez WojtasSP320
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem PHD2, najpierw pododawałem sprzęty (kamerkę, ACSOM Synscan app), później zapętlanie, automatyczne wyszukiwanie gwiazd i star guiding. Wtedy automatycznie włączyła się kalibracja (którą czyściłem kilka razy przy zmianach położenia).

Kalibrację robiłem w okolicach Wegi oraz Saturna (nad i pod) ok północy wczoraj. Zdjęcie z Synscan app pokazuje gdzie znajdował się teleskop.
Mam dostęp tylko do nieba południowego oraz zachodniego.

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij sobie https://openphdguiding.org/phd2-log-viewer/ i zobacz co masz w logach (domyślnie chyba siedzą w C:\Users\<użytkownik>\Documents) i zobacz jak wyglądała kalibracja (logi kasują się po miesiącu, więc jeśli chcesz je zachować na później to skopiuj gdzieś do innego katalogu).
Możesz też wkleić logi tutaj, albo podesłać screena z kalibracji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Primo to odpal PHD bez korekt i obserwuj wykresy - jak Dec bardzo odjeżdża to ustawiaj polarna do skutku a potem dopiero próbuj kalibracji i prowadzenia.

Secundo sprawdź sobie co to jest równik niebieski i na nim wykonuj kalibracje - weź pod uwagę ze ten montaż ma luz w osi dec

 

Ja się ostatnio bawię tym montażem i wszystko działa ok, nawet bez guide przy dobrym ustawieniu na polarna i przy skali 10" gwiazdki przy 120s są w punkt.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, .zombi. napisał:

Primo to odpal PHD bez korekt i obserwuj wykresy - jak Dec bardzo odjeżdża to ustawiaj polarna do skutku a potem dopiero próbuj kalibracji i prowadzenia.

Secundo sprawdź sobie co to jest równik niebieski i na nim wykonuj kalibracje - weź pod uwagę ze ten montaż ma luz w osi dec

 

Ja się ostatnio bawię tym montażem i wszystko działa ok, nawet bez guide przy dobrym ustawieniu na polarna i przy skali 10" gwiazdki przy 120s są w punkt.

 

 

A czym ustawiasz na polarną? I jaki masz setup? U mnie skala wychodzi taka:
image.png.f53fe1c557f342d3e11e2b34aeb9e530.png

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres kalibracji nie powinien tak wyglądać (powinien być w kształcie litery L). Tu jest problem (jeśli nie jedyny to pierwszy).

 

To o czym pisze @.zombi. możesz zbadać przez asystenta. Jest chyba w Tools > guiding assistant. Puszczasz jak zwykłą sesję prowadzenia tylko phd2 nie robi wtedy korekt a na koniec wypluwa raport.

Edytowane przez WojtasSP320
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, dudeck napisał:

A czym ustawiasz na polarną? I jaki masz setup? U mnie skala wychodzi taka:

Jest taki wynalazek https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p11371_Artesky-Polar-Finder-Adapter-for-Skywatcher-AZGTI-mount.html

ale ja używam PAT'a albo analogicznego rozwiązania wbudowanego w KSTARS albo w N.I.N.A Three Point Polar w zależności co podpinam ;), sprzęt to Canon 6D + Samyang 135 i QHY5 + obiektyw 50mm  do guide

Edytowane przez .zombi.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, .zombi. napisał:

Jest taki wynalazek https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p11371_Artesky-Polar-Finder-Adapter-for-Skywatcher-AZGTI-mount.html

ale ja używam PAT'a albo analogicznego rozwiązania wbudowanego w KSTARS, sprzęt to Canon 6D + samyang 135 i obiektyw QHY5 + obiektyw 50mm 

Widziałem ten wynalazek, przy moim Jupiterze 200mm jest całkiem spoko bez gudingu, ale tutaj mam Maka 127, guider, Canona i Zwo na raz (dokupiłem przeciwwagę z EQ2 3,4KG).
Co to jest PAT?

 

 

 

 

 

Czyli podsumowując:

generalnie muszę odpalić asystenta na niskich obiektach (bliżej równika niebieskiego == równika => widnokręgu) i potem PHD ustawi mi konfigurację dla mojego setupu i zmierzy luzy dla dec, które są spore dla mojego montażu i wtedy powinienem zrobić kalibrację, która powinna mieć kształt litery "L"?

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, dudeck napisał:

bliżej równika niebieskiego == równika => widnokręgu

Równik niebieski to nie to samo co widnokrąg. Na poniższej grafice równik niebieski to ta linia na środku na której jest Jowisz. Zaczyna się na wschodzie, na południu przechodzi na wysokości pi razy oko 40 stopni (w Polsce) i kończy się na zachodzie. Znajdź sobie w stellarium jasne obiekty o DEC = 0 tam spróbuj testować (np. Jowisz).
754628236_Przechwycenieobrazuekranu_2022-10-10_15-04-54.thumb.png.538c802b19f3aa14c3d95c0f0bf25d20.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że to ekliptyka (linia po której "chodzi" Słońce i planety), a na Wikipedii jest zdanie
 

Cytat

Równik niebieski – okrąg wielki zawarty w płaszczyźnie prostopadłej do osi obrotu sfery niebieskiej. Płaszczyzna ta pokrywa się z płaszczyzną równika ziemskiego.

 

 

Dzięki za sprostowanie!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekliptyka wygląda jeszcze inaczej (i o ile siatka równikowa i równik niebieski są "przyklejone" do biegunów niebieskich to ekliptyka porusza się po niebie jak hula-hop (zobacz w stellarium włączając ekliptykę i skacząc z godziny na godzinę)):
 

Przechwycenie obrazu ekranu_2022-10-10_16-34-17.png

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dudeck napisał:

Myślałem, że to ekliptyka (linia po której "chodzi" Słońce i planety), a na Wikipedii jest zdanie
 

 

 

Dzięki za sprostowanie!

 

 

Definicja równika niebieskiego w Wiki jak najbardziej poprawna. Płaszczyzna równika niebieskiego pokrywa się z płaszczyzną równika z definicji właśnie.

 

3 godziny temu, dudeck napisał:

 

 

Ten wykres to tragedia. Te linie (niebieska i czerwona mają być pod katem prostym do siebie.

 

o tak na przykład:

 

image.png.143c4aa53b92670b9d224a870b8f4c9e.png

 

Jak nie masz innych narzędzi typu NINA i Three Stars Polar Alignment to... W PHD2 w zakładce tools masz Drift Alignment. Procedura jest prosta i PHD sam mówi - krok po kroku - co masz zrobić.

 

 

 

 

 

 

EDIT: Sky Watcher Az-GTi - z tym montażem do DSO i PHD to nawet nie ma co zbytnio próbować. To nie będzie działało. Mnie się nigdy nie udało osiągnąć ekspozycji dłuższej niż kilka sekund żeby była nieporuszona.

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Wiesiek1952 napisał:

EDIT: Sky Watcher Az-GTi - z tym montażem do DSO i PHD to nawet nie ma co zbytnio próbować. To nie będzie działało. Mnie się nigdy nie udało osiągnąć ekspozycji dłuższej niż kilka sekund żeby była nieporuszona.

Miałem błąd około 1,5 sekundy przy prowadzeniu przez Kstars.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to próbowałem kilka razy użyć tego asystenta guidingu (po 2 minutach gubiło gwiazdę przez ten dryf i musiałem od nowa zaczynać, żeby móc policzyć ten luz). Za 3 razem mi się udało rozpocząć mierzenie luzu i jak zrobiło te 2x19 kroków na północ i południe to przez jakieś 5 minut wyglądało jakby działało, a potem znowu włączył się ten dryf i zgubiło gwiazdę i co 1s pikał mi błąd że utracono gwiazdę...
image.thumb.png.cca1d3cfeda8b2190d5ac894bff707c0.png

 

Wykres mi nic nie mówi, ale może Wy mi powiecie co tam jest. Zastosowałem 2 porady jakie dało się przyciskami ustawić.

 

Po ponownej kalibracji (z przyciskiem shift) mam tak:
image.thumb.png.6a7847c097e9a1f0ba1b37be568b1c2c.png

Edytowane przez dudeck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.