Skocz do zawartości

Jowisz 2022 - koronografia?


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, WielkiAtraktor napisał:

Będziesz kontynuował do pełnego koronografu z przesłoną Lyota? :)

 

Zamiast drucików można by tam włożyć arkusik TurboFilmu Baadera (ten sam substrat co AstroSolar, tylko niepowleczony) i w roli maski np. nanieść kropkę cienkopisem.

 

Jak Twoim zdaniem powinna być zbudowana przesłona Lyota w takim ustawieniu? Bo ja to rozumiem, że po prostu trzeba zwężyć źrenicę wyjściową za okularem, i takie coś mam: mam plastikowy pierścień z dziurką 4mm, zamiast wyjściowej 5mm,  ale czy to coś daje? Trudno powiedzieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli ten schemat pełnego koronografu jak do Słońca: link, tam są dodatkowe soczewki kolimująca i obrazująca. Acz nie wiem, na ile efekt byłby lepszy w przypadku Jowisza (niby część jego zdyfrakcjonowanego blasku powinno usunąć, lepiej niż sama maska w płaszczyźnie ogniskowej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beloptik próbował zrobić planetarny koronograf ale poległ na optyce trochę (żeby to poprawnie obrazowało). Niektóre spektroskopy pozwalają niejako uzyskać podobny efekt - to co idzie na spektroskop jest odcięte od np. jasnego obok Jowisza a odbiciowy guider spektroskopu pokazuje cały kadr minus szczelina (np. tak da się złapać emisję torusa siarki/sodu wokół Jowisza).

 

co do Amaltei to da się ją złapać normalną fotografią choć nie jest to takie łatwe i oczywiste, zazwyczaj wymaga szeregu zdjęć by potwierdzić identyfikację poprzez pozorny ruch obiektu. W moim przypadku dobre efekty dawał dość szeroki longpass IR plus nagrywanie na maksymalnym lub prawie maksymalnym gainie i potem ostre ostrzenie (z ekspozycją ustawioną tak by Jowisz był nieco prześwietlony). Z koronografem można by zrobić lucky imaging z ekspozycjami po 1-5s i ładnie wyłapać te mniejsze księżyce (podobnie jak z pierścieniami Urana amatorzy robili).

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Behlur_Olderys zmienił(a) tytuł na Jowisz 2022 - koronografia?
2 godziny temu, WielkiAtraktor napisał:

Mam na myśli ten schemat pełnego koronografu jak do Słońca: link, tam są dodatkowe soczewki kolimująca i obrazująca. Acz nie wiem, na ile efekt byłby lepszy w przypadku Jowisza (niby część jego zdyfrakcjonowanego blasku powinno usunąć, lepiej niż sama maska w płaszczyźnie ogniskowej).

 

U mnie wygląda to tak:
koronograf.jpg

 

Niestety, nie wiem, czy soczewka kolimująca (u mnie po prostu okular 25mm) i obrazująca (u mnie obiektyw M12, też 25mm) spełniają dobrze swoje role w takim ujęciu tematu.

Lyot stop wydaje mi się mimo wszystko że ma sens, jeśli wchodzą nam w paradę krążki dyfrakcyjne, a tutaj jesteśmy jednak dość daleko od tego problemu. U mnie to dodaje tylko winiety i pociemnia obraz. Wywalę chyba i zobaczę jak jest bez tego.

 

Inna sprawa - główna przeszkoda to dyfrakcja na pająku - czyżbym musiał kupić SCT? :) 
A może wystarczyłby nawet refraktor w stylu 120/600? 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

 Inna sprawa - główna przeszkoda to dyfrakcja na pająku - czyżbym musiał kupić SCT?

 

Może do zlikwidowania spajków wystarczyłoby zastosować metodę opisana kiedyś przez Hamala? http://indexhamal.pl/astrofotografia/Dyfrakcja_Obstrukcja.htm

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podchodziłem do tematu na Syriuszu, ciągle zresztą mam okular z drucikiem ;) sprawdziło się tak sobie, między innymi przez brak prowadzenia, ostatecznie składnik B padł bez niczego. Spajków bym się nie pozbywał - ciągle dostajesz jakąś część wolną od zaświetlenia. Pewnie różnicowanie klatek pomogło by przy wyciąganiu ciemniejszych księżyców, albo spróbowałbym wypalić master flata dla Jowisza i wtedy odejmować, lub może PSF na gwieździe i wtedy symulacja PSF dla Jowisza.. ciekawe co by wyszło.

A przysłona poza osiowa? Tutaj zdaje się nie potrzebujesz niewiadomo jakiej apertury.?

Kibicuję i trzymam kciuki, pozdro 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Andrzej Lach napisał:

Może do zlikwidowania spajków wystarczyłoby zastosować metodę opisana kiedyś przez Hamala? http://indexhamal.pl/astrofotografia/Dyfrakcja_Obstrukcja.htm

Myślałem o tym, a potem wpadło mi do głowy - może zamiast tego wziąć po prostu SW120/600 albo coś podobnego, i w ogóle pozbyć się dyfrakcji od LW. 120mm apertury to tylko 10mm mniej niż mój Newton, a aberracja chromatyczna nie powinna mieć wielkiego znaczenia w paśmie, w jakim pracuję (642-850nm)

Oczywiście, zanim podejmę taki krok pewnie coś popróbuję z jakimiś maskami na pająka :) 

BTW:

Czy na forum ktoś dorobia takie customowe, półkoliste pająki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.