Skocz do zawartości

MAK a focuser


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

czy dodatkowy focuser do MAKa to konieczność czy da się bez niego żyć?

Jak zamocowanie focusera wpływa na backfocus?

 

Robi się tego w układzie całkiem sporo i nie wiem jakie sa ogranicznenia:

ew. focuser, barlow, filtr, ADC, kamerka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W SCT 9.25 dodałem wyciąg z napędem do wyciągu. To o wiele bardziej poprawia komfort ostrzenia i dokładność jeżeli chodzi o nagrywanie. W wizualu tak samo ale już napęd nie jest potrzebny. Samą gałką teleskopu idealnej ostrości się nie uzyska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w swoim maku127 zamocowałem wyciąg GSO do SCT - konkretnie, ten model:

 

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2755&lunety=Wyci g okularowy do GSO Crayford 2 1 25 z mikrofocuserem 10 1 do SCT

 

Fakt - ostrzyło się lepiej, pewniej, ale z racji na wagę samego focusera, z tyłu tuby zaczęło się od tego focusera robić  trochę "ciężko". Wynikało to głównie z niemożliwości normalnego, bezpośredniego podłączenia tego wyciągu do celi maka127, gdyż przeszkadzało w tym pokrętło od lustra głównego - trzeba było ten focuser mocować tak, jak mocuje się kątówkę (do tego focusera wkręcałem aluminiową tuleję wykręconą z dwucalowej kątówki Sky-Watchera - gwinty te same), przez co focuser był "daleko", ramię się zwiększało a duża waga focusera powodowała powstawanie dużej siły.

 

Zauważyłem też, że przez to, że focuser pozwalał na dokładniejsze ostrzenie, więcej czasu spędzam na zabawie w "idealne" ustawienie ostrości niż w przypadku stosowania samego tylko pokrętła ;) później przetestowałem jeszcze wariant ostrzenia z wciśniętym na pokrętło dodatkowym, większym pokrętłem, mającym większy promień i tym samym pozwalającym na lepsze panowanie nad ostrzeniem (można kupić takie nakładki, drukowane są w 3D; ja po prostu zastosowałem zakupioną za kilkadziesiąt groszy gdzieś w castoramie okrągłą nakładkę na nogi od krzesła) - ostatecznie zrezygnowałem z focusera (chociaż przeczytałem kiedyś na jakimś forum, że w dokładności ostrzenia przy zastosowaniu tej dodatkowej nakładki na pokrętło nie można uzyskać "idealnego" wyniku, gdyż nie chodzi o samą średnicę pokrętła, ile o to, że dokładność ostrzenia wynika ze skoku gwintu śruby regulacyjnej, a tego nie zmieni się zwykłym zwiększeniem promienia pokrętła).

Edytowane przez Grzegorz85
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kubaman napisał:

w najgorszym wypadku zamontować wyciąg helikalny

Tylko nie to! Komfort jest tragiczny! Do wizuala to może jeszcze być ale do nagrywania jak dla mnie to koszmar.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem Maka STF 7" (i być może do mnie wróci) to zakupiłem do niego focuser JMI . Nie są tanie ale co jest w nich piękne, to że są leciutkie, tuleja jest krótka i dobrze przylega do łożysk nie chwiejąc się pod ciężarem. Minusem teleskopów z przesuwanym lustrem jest kiwka, raz mniejsza raz większa. Nawet w moim STF była lekka mimo, że miało jej nie być. Focuser do Maka czy SCT eliminuje Ci problem z mirror shiftem i jeśli chcesz robić nim fotki uważam to za dobrą inwestycję.

Edytowane przez alinoe
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Testowałem wyciąg helikalny w Maku Orionie 180. Dla mnie masakra. Zdecydowanie przyjemniejszy i precyzyjniejszy jest dla mnie obecnie używany GSO Crayforda z mikroruchami. Zabiera ~80mm backfocus'u. Nie przeszkadza mi to, ponieważ z analizy opracowania pewnego Anglika (rozebrał na czynniki pierwsze i pomieżyl bliźniaczy model SW) wynika, że deklarowaną ogniskową 2700mm uzyskuje się w tym modelu przy backfocusie (BF) ~ 162mm. Co oznacza, że zostaje jeszcze drugie tyle BF do dedykowanej ogniskowej. Ogólnie, dla tego modelu z wyliczeń wyszło mi, że każdemu dodatkowemu 1mm BF przypada wydłużenie ogniskowej o ~ 3.68mm. Przy czym minimalna ogniskowa z 0mm BF (licząc od końca teleskopu bez gwintu) wychodzi ok 2096mm, a maksymalna, przy której nie następuje jeszcze przycięcie stożka światła ok 2872mm (BF ~ 210mm). Jeśli dobrze rozumiem, to właśnie te wartości warunkują maksymalne przeogniskowanie układu, przy którym nie nastąpi utrata rozdzielczości spowodowana przycięciem stożka swiatła. W oparciu o te dane przeliczyłem zestaw do focenia Makiem zachuwajac regułę swiatosiła ~ F/(5x rozmiar pixela).

 

Zewnętrzny fokuser eliminuje problem przesunięcia obrazu przy ogniskowaniu tym głównym. Jest delikatne ale mody irytować przy dużych powiększeniach.

 

Jakby ktoś był chętny, załączam link do wspomnianego opracowania.

Edytowane przez KrisJot
  • Lubię 4
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg konkret:-). Mierzyłeś drogę optyczną tego "maleństwa"?

W sumie najważniejsze, o jakim dokładnie modelu Maka piszemy?

 

Jeśli to np. SW 150/1800, to do niego trzeba by znaleźć podobne opracowanie/ analizę. Parametry 180tki mogą nie pokrywać się z tym dla 150tki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyciąg zmierzyłem ma 160mm jak jest złożony

Niestety chyba się nie nada, bo ma bardzo dużą średnicę i będzie kolizja z focuserem MAKa

mnożna jeszcze wymienić draw tubę na krótką, bo ja mam przedłużoną, ale i tak przez silnik będzie kolizja.

 

 

nie wiem jak to się liczy, jakbym zainstalował taki focuser 80mm i w niego barlowa i w niego ADC to jaki będzie łączny tor optyczny?

Nigdy tak nie robiłem nie mam pojęcia jak to się składa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po posiadaniu kilku MCT i SCT nie wyobrażam sobie zaoszczędzenia na komforcie. Dodatkowy focuser to po prostu inny komfort pracy. Jeśli chcesz jeszcze większej wygody i do obserwacji i do fotografii to motofocuser moim zdaniem konieczny. Wpływ na parametry układu optycznego ma marginalne znaczenie.

Edytowane przez RMK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.