Skocz do zawartości

Barnardy 11, 12 i 13 w Żyrafie


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Skrytykowałbym gdybym miał co. Ładne, kolorowe gwiazdki i delikatny, naturalny szumik w tle.

 

Jeszcze nie fociłem ciemnych mgławic i się zastanawiam od czego zależy kolor samego pyłu. Często się spotykam z brązowym pyłem, ale tutaj mamy czerń. To kwestia obróbki, czy samego pyłu?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tayson napisał:

sporo węglowych gwiazdek masz w tle :)

 

4 godziny temu, kubaman napisał:

Tomek, co to są węglowe gwiazdki?

 

Gwiazd węglowych w kadrze jest pewnie kilkanaście, kilka z nich to NIKC 3-46, NIKC 3-47, i NIKC 3-51,

można dostrzec, że wyróżniają się krwistoczerwoną barwą. 

Są to gwiazdy które w widmie mają dominujące linie cząsteczkowego węgla C2. 

Definicja jest szeroka i pokrywa sporo różnych astrofizycznych tworów:

https://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_star

Natomiast spora część gwiazd tutaj jest mocno "przesunięta" ku czerwieni przez ekstynkcję: przechodząc przez pyły światło "gubi" niebieskie fale, podobnie jak zachodzące Słońce.

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Koperson napisał:

Zdjęcie bardzo ładne, mega kolorki gwiazd :)

Na czym ten potwór był posadzony?

Tak, duża RASA jeździ normalnie na ASA DDM60 PRO, bez guidingu.

Usiłowałem wrzucić na ten montaz RCka ale to jest zły pomysł, na granicy nośności i sprawiający sporo kłopotów.

Jest to więc praktycznie stały zestaw podwórkowy RASA11+ASA DDM60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stack pokazuje bardzo ciekawą veilo-podobną strukturę wodorową, której nie znalazłem na mapach. Na pewno dobrze znane ale moje mapy nie są dokładne.

Usmażę sobie jedną noc Ha na kamerce mono by to wzbogacić.

 

image.png.b4074d0397b8bcadd2bdb0a570174f11.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i wersja bez gwiazd

bardzo mnie zastanawia jak różna jest intensywność tych pyłów

Barnard 13 w centrum jest jak smoła podczas gdy Barnard 12 na dolnej krawędzi w zasadzie znika

nic przy tym nie kombinowałem, zastanawiam się czy prosty DBE mógł tu zakłócić nieco proporcje sygnału?

 

image.thumb.png.bfb789fbb7e8bf5a9778710203d6465d.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kubaman napisał:
 
 
 
2

i wersja bez gwiazd

bardzo mnie zastanawia jak różna jest intensywność tych pyłów

Barnard 13 w centrum jest jak smoła podczas gdy Barnard 12 na dolnej krawędzi w zasadzie znika

nic przy tym nie kombinowałem, zastanawiam się czy prosty DBE mógł tu zakłócić nieco proporcje sygnału?

 

 

 

Mam tę samą "rozkminę" przy swoich zdjęciach. Robiąc DBE czy używając GradientXTerminatora za każdym razem zastanawiam się czy pozostawiony kolor/pył jest "ok" czy też algorytm/skypt mógł na to wpłynąć... U Ciebie to wygląda mega naturalnie - wydaje się, że tak prostu prostu jest :)

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.