Skocz do zawartości

filtr CaK + ED80


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Zakupiłem klin Herschela z filtrem linii wapnia 393nm.

info ze strony teleskopow.

Uwaga! Prezentowany klin Herschela służyć może jedynie do fotografowania Słońca.

Wykorzystanie go do obserwacji wizualnych czy rzutowania obrazu może skutkować trwałym uszkodzeniem wzroku.

 

Podlączając go do ED80 potrzebuje dodatkowych filtrów redukujących blask Słońca. Jakich?

Zestaw ma służyć do pokazów wizualnych.

Nie mam jeszcze odpowiednich złączek (potrzebna redukcja 2" na 1,25"), aby sprawdzic samemu, wiec dlatego pytam tutaj.


 

 

image.png.186ce69ca3fa5b2bf7a60b7cc90c085f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakaś nowość, 3nm to powinno być coś między Baaderem a Luntem. 

Chyba nic nie trzeba więcej do apertury 120mm, napisaliby inaczej. Kliny herschela są zamiast filtrów z przodu. Tylko zwykłe kliny są też do wizuala. Być może trzebaby jakiś filtr zamiast wapniowego, aby można zastosować wizualnie. Chociaż przez kątówki Lunta można patrzeć, ale obraz jest dość ciemny i nie każdy widzi szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linia wapnia jest na granicy percepcji oka, więc wizualnie może być bez szału. Ja bym dołożył filtr UV IR cut, tylko te filtry zazwyczaj tną widmo przy granicy CaK. 

Daystar ma filtr ale na wyższej długości fali wapnia żeby wizualnie było lepiej niż na 393nm:

 

"Sadly, with Calcium K-line filters, many older astronomers are unable to see the lower wavelength and miss out on all the fun. We offer higher wavelength Calcium H-line filters for visual observers so that most clients can enjoy Calcium!"

 

edit: wg specyfikacji filtr 3nm już wycina UV więc dodatkowy można sobie darować. Pozostaje tylko kwestia czy obraz nie będzie za jasny.

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Charon_X napisał:

Tylko zwykłe kliny są też do wizuala

Jeżeli masz na myśli zwykły klin do światła widzialnego, to ostrzegam przed patrzeniem przez niego na Słońce. Miałem taki 2 cale Lunt i bez dodatkowych filtrów ND, obraz jest nadal bardzo jasny i można uszkodzić wzrok!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tayson napisał:

Zestaw ma służyć do pokazów wizualnych.

Umiesz czytać ze zrozumieniem? Absolutnie nie wolno stosować klina Herschela z filtrem wapniowym do wizualnych obserwacji Słońca. Ulotka Baadera z informacjami na temat filtra K-Line (analogicznego do tego od Antlii) informuje o tym w kilku miejscach na jednej stronie.

Ludzkie oko prawie nie widzi linii 393 nm. Aby stworzyć względnie jasny obraz, trzeba wpompować do oka niebezpieczną ilość energii w ultrafiolecie. Z kolei z filtrem ND nie będzie widać nic. Filtry K nadają się wyłącznie do fotografii.

 

 

Cytat

UV-intensity must be very high for us to see anything in UV at all. It is mindboggling negligence to bring such a high energy density (that is: it is the almost full intensity of sunlight at around 390nm) directly into anyones eyes. We really can‘t understand why telescopes with CaK-filters were ever offered for visual observations – and sometimes are still being offered!

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, bartoszw napisał:

Ludzkie oko prawie nie widzi linii 393 nm

Potwierdzam. Miałem kiedyś Lunt CaK ale taki bezpieczny, że można było popatrzeć wzrokiem. Zobaczyłem tylko fioletowo-niebieską plamę, z ledwo widocznymi ciemnymi kropeczkami. Za to na monitorze obraz piękny. CaK do wizuala - nie tędy droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Tayson napisał:

Asi120 bedzie dobra na pokazy

Jeżeli masz tą kamerkę to sprawdź. Kiedy ASi wchodziła na rynek, to kupiłem ten model. Jeżeli to jest to samo co kiedyś, to uważam, że matryca tej kamery to szmelc. Warto coś zdecydowanie nowszego kupić ze znacznie większą matrycą, oczywiście mono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie Chameleon 2 mono jest wystarczająco dobra do nagrywania Słońca, a chyba starsze to znacznie niż ASI. A te kamery DSowe się nie nadadzą ? 

 

1 godzinę temu, *Wojtek* napisał:

Potwierdzam. Miałem kiedyś Lunt CaK ale taki bezpieczny, że można było popatrzeć wzrokiem. Zobaczyłem tylko fioletowo-niebieską plamę, z ledwo widocznymi ciemnymi kropeczkami. Za to na monitorze obraz piękny. CaK do wizuala - nie tędy droga.

 

To zależy od wzroku, ja widzę dobrze obszary aktywne wokół plam. Ważne, aby był długo okular i nakryć czymś głowę podczas ogladania. Jedyne czego nie widać to protuberancji, wychodzą tylko fotograficznie przy sporym prześwietleniu tarczy. 

 

2 godziny temu, *Wojtek* napisał:

Jeżeli masz na myśli zwykły klin do światła widzialnego, to ostrzegam przed patrzeniem przez niego na Słońce. Miałem taki 2 cale Lunt i bez dodatkowych filtrów ND, obraz jest nadal bardzo jasny i można uszkodzić wzrok!

 

Nie miałem klina, ale jak jest niewystarczające to cjhyba dają jakiś filtr ND w zestawie ? Tutaj analogicznie też powinno się dołożyć taki filtr do wapniowego, aby spojrzenie było bezpieczne. Tak jak filtr K-line Baadera mozna połączyć z folią ND 5 (która już sama w sobie jest bezpieczna), zamiast fotograficznej ND 3,8. Kwestia taka, że te filtry i tak są dość szerokie (w porównaniu do CaK Lunta) i obłoki wapniowe są słabo widoczne nawet live na monitorze, dopiero po obróbce wychodzi lepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.10.2022 o 13:32, bartoszw napisał:

Umiesz czytać ze zrozumieniem? Absolutnie nie wolno stosować klina Herschela z filtrem wapniowym do wizualnych obserwacji Słońca. Ulotka Baadera z informacjami na temat filtra K-Line (analogicznego do tego od Antlii) informuje o tym w kilku miejscach na jednej stronie.

Ludzkie oko prawie nie widzi linii 393 nm. Aby stworzyć względnie jasny obraz, trzeba wpompować do oka niebezpieczną ilość energii w ultrafiolecie. Z kolei z filtrem ND nie będzie widać nic. Filtry K nadają się wyłącznie do fotografii.

 

 

 

Dzięki za wyjasnienie, to wiele zmienia w moim postrzeganiu tematu. 

Jednak nie daje mi spokoju ten wpis.

 

"Please remember: Never look into the sun with the K-Line filter without an additional OD-reduction filter! "

 

Czyli z odpowiednim, dodatkowym filtrem mozna jednak patrzec przez CaK?

Jesli tak to jaki?

 

Antlia ma 3nm, a Baader 8nm. 

 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Tayson napisał:

Czy klin herschela zastepuje w pełni folie nd5?

nie, sam pryzmat puszcza 4% światła, a to za dużo

 

5 minut temu, Tayson napisał:

1. Jesli tak, to CZY trzeba dawac jakis dodatkowy foltr uv/ir?

niektóre kliny mają wbudowane filtry ND, które zmniejszają intensywność światła, do tego przy dużych aperturach warto użyć pojedynczego filtra polaryzacyjnego do dodatkowego przyciemnienia obrazu (pojedynczego, bo klin sam polaryzuje światło) lub baader solar continuum. Filtra UV nie trzeba, bo sam pryzmat blokuje znacznie to pasmo. Filtra IR nie trzeba, bo klin jest przygotowany na rozgrzewanie się.

 

5 minut temu, Tayson napisał:

2. Jesli nie, to JAKI filtr potrzeba, a zbalansowac jasnosc.

mój klin ma wbudowany filtr ND3.0 (szklany) i obraz jest dla mnie za jasny przy 150mm apertury, przy 80mm powinien być już ok

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Tayson napisał:

Czy klin herschela zastepuje w pełni folie nd5

Miałem 2 cale od Lunta. Jakość obrazu znacznie lepsza od folii. Obraz Słońca z samego klina jest nadal za jasny, stosowałem go z refraktorem ED 70 mm. Żeby zmniejszyć jasność, wkręcałem w klin dodatkowe szklane filtry ND. Przez klin patrzyłem też tylko kilka razy. To jednak Słońce i trzeba uważać, żeby nie narażać oczy. Używałem go też wyłącznie do foto. Jeżeli chodzi o obserwacje wizualne, to miałem do tego teleskop Ha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, *Wojtek* napisał:

Można, ja patrzyłem tylko raz. Widok nie jest wart tego by męczyć oczy. Tu nie ma takiego zachwytu widokiem Słońca jak przy Ha.

 

To jest kwestia indywidualna, linia wapnia jest na granicy światła widzialnego dla ludzkiego oka. Ja widziałem dobrze szczegóły, ale znajomy nie widział nic tylko fioletową poświatę. Na jednym zlocie w Zatomiu pokazywałem kilku osobom, to też jedni widzieli inni nie. Chociaż tym drguim pomogła zmiana okularu z 25mm na chyba 40mm (musiałem od kogoś pożyczać). Ale filtr Lunta ma szerokość pasma 2,4 angstrema, a nie 3nm jak tutaj. 

 

Ten filtr Antlia wapniowy to chyba zwykły filtr 1,25", który mozna normalnie wykręcić z tego klina. Więc można go w razie czego użyć wizualnie razem z folią ND5 lub filtrem szklanym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Charon_X napisał:

Na jednym zlocie w Zatomiu pokazywałem kilku osobom, to też jedni widzieli inni nie.

Potwierdzam, ja prawie nic nie widziałem oprócz fioletowego Słońca :) Szersza źrenica wyjściowa nieco pomogła, ale niczego mi nie urwało (@Charon_X mam nadzieję, że się nie obrazisz za wstawienie fotki):

 

20211008_143056.jpg

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, polaris napisał:

Potwierdzam, ja prawie nic nie widziałem oprócz fioletowego Słońca :) Szersza źrenica wyjściowa nieco pomogła, ale niczego mi nie urwało (@Charon_X mam nadzieję, że się nie obrazisz za wstawienie fotki):

 

 

 

Spoko, w sumie to Ciebie miałem na myśli z tym okularem 40mm. Thomas z kolei dobrze widział, z tego co pamiętam. W każdym razie ja lubie sobie popatrzeć chwilę przed avikowaniem :D . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, lkosz napisał:

Filtra IR nie trzeba, bo klin jest przygotowany na rozgrzewanie się

Czytałem kiedyś w Sky and Telescope, że podczerwień może powodować popatrzenie siatkówki, która nie ma komórek czuciowych więc nie odczujemy ciepła a będzie niedobrze! To było napisane w kontekście obserwacji Słońca przez czarne klisze fotograficzne, które zatrzymywały światło widzialne (więc Słońce nie raziło w oczy), ale przepuszczały podczerwień. Nie mam natomiast pojęcia co z klinem o którym mówicie - czy on przepuszcza podczerwień - nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PiotrN klin przepuszcza ok. 4% promieniowana w paśmie widzialnym, następnie filtr ND3 przepuszcza 0.1% z tego i taki baader solar continuum jakieś 6%. To daje 416000x spadek jasności = spadek o 14 magnitudo. Z -26 na -12 magnitudo = janość Księżyca w pełni. A przypominam, że Księżyc odbija UV i IR także :) Obserwacja Słońca przez taki układ nie jest już tak nieprzyjemna jak Księżyca w pełni, bo oko w dzień pracuje fotopowo, a źrenica w oku jest zwężona więc dodatkowo ograniczana jest jasność.

 

Pasmo UV i IR jest jeszcze bardziej tłumione przez soczewki refraktora i sam klin. Czym dalej w podczerwień i ultrafiolet, tym bardziej. Filtr baadera dodatkowo tnie te pasma o 3 rzędy wielkości. UV dodatkowo tłumi atmosfera. Stąd nie ma powodu do niepokoju. Tak, obraz z klina bez solar continuum zawiera trochę UV, ale dawka nie jest większa, niż się otrzymuje przebywając na zewnątrz. Podczerwienią nie przejmowałbym się kompletnie. To, że dalsza podczerwień przenosi "ciepło" nie oznacza, że jest jak laser i pali wszystko na swojej drodze. Podlega tym samym prawom, co światło widzialne, a wręcz jest jeszcze więcej strat, bo standardowe szkło optyczne z trudnością ją przepuszcza. Zasada przy obserwacji Słońca, to zredukować jasność do bezpiecznej w całym paśmie. I tym się zajmują filtry używane zgodnie z przeznaczeniem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.