Skocz do zawartości
  • 0

Gdzie można kupić soczewki do teleskopu


Aksikk

Pytanie

24 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
59 minutes ago, Aksikk said:

Witam, Chciałbym wykonać teleskop z użyciem soczewek , dysponuje tuba o średnicy 75 mm i w niej
chciałbym wykonać teleskop, lecz nie wiem jakich soczewek urzyc(wielkość i rodzaj) i gdzie je kupić.

Skoro zadajesz to pytanie, to podejrzewam że nie wiesz nawet jakie układy optyczne z jakich szkieł się stosuje, co to jest achromat, co to są szkła ED, itd itp. Wiesz co to jest aberracja chromatyczna, i jakiej jasności ten teleskop chciałbyś wykonać? Tudzież ile kosztuje soczewka ze szkła ED ?

Jak chcesz małym kosztem wykonać coś przez co będzie coś widać, to na aliekspresie sprzedają dublety achromatyczne.

PIerwsza z brzegu aukcja dla soczewek 70mm. Ale to tyłka nie urwie. Tani dublet, pojedyńcze najprostsza warstwy.

https://www.aliexpress.com/item/1005001460681644.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.53bd702eXehQZN&algo_pvid=26996fc7-a1da-4946-be7b-c527b9d427d1&algo_exp_id=26996fc7-a1da-4946-be7b-c527b9d427d1-7&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000016213390331"}&pdp_npi=2%40dis!PLN!168.79!151.91!!!!!%402100bddb16658559128026234e588f!12000016213390331!sea&curPageLogUid=CzTGIlLRqGXo

 

 

Mają tam również bliżej niezdefiniowane dublety ED, ale cena pewnie 10X tyle i na dobrą sprawę nie wiesz co kupujesz.

Mają te dulety w jakiejś plastikowej oprawie, są droższe w metalowych oprawach. Kupa rzeczy.

Jak już będziesz wiedział jak to mechniacznie chcesz skonstruować, to wybierzesz co potrzebujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-bresser-skylux-70-700-sf-700-mm-CID767-IDRkBAX.html

 

Nie mam pojęcia co to za oferta chodzi mi o przykład, ale to chyba najlepsza(najtańsza) droga do budowy teleskopu. Rozbierz go na części i złóż:movingtongue: Inna sprawa jakbyś miał jakiś obiektyw...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, Aksikk napisał:


Witam, potrzebuje kupić soczewki do teleskopu, gdzie można je kupić.

 

Jak chcesz to mam jakiś teleskop chyba około 700mm ogniskowej, średnica <> 60-70mm,

w stanie "złom użytkowy" ;) Trzeba wyjąć soczewki, umyć, to samo z resztą tuby.

Wyciąg jest, działa - typowy chiński plastik, ale jest ;) Chętnie sprzedam za 50zł -

miałem się nim sam bawić ale nie mam czasu. Rozbierzesz, wyczyścisz, poskładasz,

zobaczysz jak jest zbudowany a może coś przez niego będzie widać nawet ;)

Żart - teraz już coś widać, może być tylko lepiej ;)

 

Jakby co pisz PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, tomchm napisał:

To już lepiej sobie kupić cały obiektyw refraktora i na jego podstawie sobie zbudować teleskop:

Teleskop-Express: Telescope Making - Optical parts

 

zakup takich obiektywów jest bez sensu bo ich cena jest zbliżona lub nawet wyższa od gotowych teleskopów opartych o te obiektywy na rynku wtórnym. Nie wiem kto to kupuje. Nawet w przypadku nietypowych konstrukcji lepiej kupić używany teleskop i go rozebrać na części, które można potem odsprzedać

 

lubię budować teleskopy ale sam kiedyś kupiłem TS ED70/420 bo wyciąg i zrobienie tuby kosztowałyby więcej niż używany teleskop. Obiektyw wyszedł mi gratis ... że o walizce nie wspomnę ;)

 

mam obiektyw Zeissa 360/4, który miał mi kiedyś posłużyć do budowy teleskopu ale to nieopłacalne. Leży i zbiera kurz

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, ZbyT napisał:

 

zakup takich obiektywów jest bez sensu bo ich cena jest zbliżona lub nawet wyższa od gotowych teleskopów opartych o te obiektywy na rynku wtórnym. Nie wiem kto to kupuje. Nawet w przypadku nietypowych konstrukcji lepiej kupić używany teleskop i go rozebrać na części, które można potem odsprzedać

 

lubię budować teleskopy ale sam kiedyś kupiłem TS ED70/420 bo wyciąg i zrobienie tuby kosztowałyby więcej niż używany teleskop. Obiektyw wyszedł mi gratis ... że o walizce nie wspomnę ;)

 

mam obiektyw Zeissa 360/4, który miał mi kiedyś posłużyć do budowy teleskopu ale to nieopłacalne. Leży i zbiera kurz

 

pozdrawiam

Zrobienie własnego refraktora z reguły wyjdzie drożej niż zakup egzemplarza-masówki.

Ale może niekoniecznie tutaj chodzi o koszty...?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, tomchm napisał:

Zrobienie własnego refraktora z reguły wyjdzie drożej niż zakup egzemplarza-masówki.

Ale może niekoniecznie tutaj chodzi o koszty...?

 

w końcu jednak proponujesz zrobienie własnego egzemplarza na bazie obiektywu-masówki

znaczy własnej roboty ma być tubus i ... no właśnie co jeszcze? Wyciąg?

 

nawet w takim celu lepiej kupić teleskop na rynku wtórnym i wykorzystać jako dawcę organów niż kupić bardzo drogi obiektyw z dokładnie takiej samej masowej produkcji

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
45 minut temu, ZbyT napisał:

 

w końcu jednak proponujesz zrobienie własnego egzemplarza na bazie obiektywu-masówki

znaczy własnej roboty ma być tubus i ... no właśnie co jeszcze? Wyciąg?

 

nawet w takim celu lepiej kupić teleskop na rynku wtórnym i wykorzystać jako dawcę organów niż kupić bardzo drogi obiektyw z dokładnie takiej samej masowej produkcji

 

pozdrawiam

Rzecz polega na tym, że autor wątku chce sobie zbudować teleskop. Ma już rurkę i pyta się o to, gdzie można dostać szkiełka.

Rzecz w tym, że prawidłowe skonstruowanie i zmontowanie obiektywu wymaga pewnych obliczeń i oprzyrządowania. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zakup całego już złożonego obiektywu.

 

Ta cała sprawa z budową własnego refraktora przypomina mi trochę tych pasjonatów motoryzacji, którzy budują własnoręcznie własne samochody, ale bardzo wiele części (w tym najważniejsze - silnik) kupują od innych producentów.

Chodzi o to, aby mieć coś baaaaaaaardzo oryginalnego - własnego - i mieć dobrą zabawę.

 

Zgadzam się z Tobą, że własnoręczna budowa refraktora o aperturze 75mm z czysto ekonomicznego punktu widzenia nie ma sensu - ale nie o ekonomię tutaj chodzi, tylko o zabawę - to są moje założenia.

 

Nie wiem natomiast, co chce tak naprawdę autor tematu chce osiągnąć poprzez budowę własnego teleskopu - na pewno nie będzie to tańsze rozwiązanie od zakupu gotowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, tomchm napisał:

Zgadzam się z Tobą, że własnoręczna budowa refraktora o aperturze 75mm z czysto ekonomicznego punktu widzenia nie ma sensu - ale nie o ekonomię tutaj chodzi, tylko o zabawę - to są moje założenia.

 

ale ja niczego takiego nie twierdziłem

podważam sens zakupu za 250 ojro obiektywu, podczas gdy cały refraktor z tym samym obiektywem na rynku wtórnym można kupić za 200 ojro

jeśli ktoś koniecznie chce się bawić w budowanie refraktora to lepiej kupić używkę i wymontować z niego co mu potrzebne. Sprzedając wszystko poza samym obiektywem będzie miał obiektyw za grosze, a może nawet gratis

 

nie zagłębiałem się w sens własnoręcznej budowy refraktora bo to zupełnie inny temat. Budowa reflektora ma sens gdyż budujemy go pod specyficzne potrzeby, których fabryczne budżetowe teleskopy nie są w stanie spełnić, a często możemy osiągnąć jakość, która jest poza zasięgiem masówek. A co takiego osiągniemy budując refraktor na fabrycznej celi obiektywu?

 

oczywistym powodem własnoręcznej budowy teleskopu jest frajda ale tu raczej nie o nią chodzi. Tu mamy przypadek: mam gotowy tubus i nie zawaham się go użyć ale skąd wziąć to szkło z przodu? Stąd moja podpowiedź: kupić używkę jako dawcę części

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, tomchm said:

Ja się zastanawiam gdzie autor tematu zniknął... My tu spuszczamy się nad tematem, a autora ani widu, ani słychu...

Wszystkie odpowiedzi zburzyły wizję autora że jak się ma rurkę, to jest to prawie teleskop, wystarczy szkiełka dokupić. Wiec może nie wrócić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.