Skocz do zawartości

Rekomendowane okulary do MAK180


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Są drogie, ale są warte swojej ceny. Może lepiej poczekać, dać głowie ostygnąć, dać sobie czas na odłożenie kasy - i zrobić sobie prezent na Mikołaja albo na Gwiazdkę :-) Niebo się nigdzie nie wybiera, masz czas. Wszyscy mamy.

Edytowane przez Szarlej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się tylko zastanawiam, na ile mi takie okulary coś pokażą więcej w tym jakże ciemnym teleskopie. Nawet w RC12" F8.

Lubię dobrą jakość i stać mnie by taki zestaw kupić, ale myślę - czy to ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w kopule drugi raz, teraz dla odmiany zmarzłem.

Niesamowity widok Jowisza, masa detalu coś pięknego.

Widzę natomiast dwa problemy z tym moim kitowcem 28mm

Po pierwsze gwiazdy na brzegach nie są ostre (ale ogólnie ostrzenie naoczne, to jest trudna sprawa).

Po drugie mam jakiś taki dziwny problem. Wkładam oko w okular a tram kompletnie ciemno. Jakoś się pogibam i nagle pyk widać.

I tak mi ten obraz ciągle gdzieś ucieka na boki, choć samo pole widzenia w tym okularze jest fajniutkie, szerokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kupiłeś bino? Zamiast przewalać budżet na drogie okulary dla F15, lepiej kup sobie bino i jakąś parkę plosslów. Z makiem z bino jest jak z Luntem w double stacku. Jak raz przez to spojrzysz, to do singla nie będziesz chciał wrócić. Z bino możesz oglądać cały czas, nie męczyć i zamykać oka. Obraz to też zupełnie inne wrażenie, szczególnie na Księżycu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bino kupie jak się nauczę mono, powoli :)

 

jedna sprawa - fajnie patrzeć dwoma oczami, ale zakładam, że w każdym okularze jest połowę mniej światła. O ile więc Księżyc i planety spoko, o tyle DSy przy F15 to chyba nie jest optimum?

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewaliłem wszystkie europejskie sklepy, bino Maxbrighta II nie ma, podobnie katowka pryzmatyczna Bader Zeiss…Ostatnia sztuka poszła w Delcie około miesiac temu. Odnośnie tej używki, to jest teoretycznie OK. Dla mnie jednak brak pudelka i podobno jakieś przesunięcie lewego lustra, sprawia ze ewentualna decyzja kupna tylko i wyłącznie po poprzednim teście i pomacaniu :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

bino kupie jak się nauczę mono, powoli :)

 

jedna sprawa - fajnie patrzeć dwoma oczami, ale zakładam, że w każdym okularze jest połowę mniej światła. O ile więc Księżyc i planety spoko, o tyle DSy przy F15 to chyba nie jest optimum?


Bino do Układu słonecznego. I np. podwójnych, gdybyś chciał coś obejrzeć.

Do DS, tym teleskopem nawet okular 40mm to już zakres średnich powiększeń. Duże powiększenia na DS (jasne planetarki i kulki) uzyskasz okularem używanym w bino. To są zwarte obiekty, więc duże pole nie jest tobie potrzebne, zwłaszcza że masz montaż z prowadzeniem.

 

Pijąc do podlinkowanego przez ciebie zgłoszenia. Komplet bino WO jest z z gwarancją, parą okularów i dedykowanym barlowem, co daje od razu dwa powiększenia. 
Tego maxbrighta można wziąć jeżeli chcesz w nim pogrzebać i porozkminiać co i jak.

 

PS światłosiła w wizualu nie ma nic do „jasności/ciemności” obrazów. Tylko kombinacja źrenicy wyjściowej, adaptacji i doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wolał bym nie kupować okularów dublujących się z tym Pentaxem 20mm.

Może taka Lacerta plus osobno okularki, np 15mm?

https://deltaoptical.pl/nasadka-binokularowa-lacerta?from=listing&q=bino

 

ponoć to wszystko z jednej linii schodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

tak

Denka mógłbyś użyć w bino, XW20 już nie (bez poważniejszej rozbiórki). W takim przypadku nie wydawałbym teraz kasy na bino tylko został na razie przy mono i kupił dobrą 40tkę.

Potem jakieś filtry: baader neodymium 1.25" do planet i jakieś dobre 2" UHC.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, czy aby dopiąć zestaw na szeroko ten okular się nada?? 55mm to już chyba bardzo dużo, rozumiem że mniejsze pole to jakoś tam kompensuje ale powiększenie już bardzo małe. Czy to ma sens, czy czekać na Pentaxa 40mm?  

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, kubaman napisał:

Czy to ma sens, czy czekać na Pentaxa 40mm? 

 

Na pewnym etapie moich obserwacji zacząłem kombinować z okularami szukając sam nie wiem czego. Od kiedy kupiłem prawie całą rodzinę Pentaxów XW (oprócz 40 mm bo nie potrzebuję) temat poszukiwania okularów zniknął. Ostatni był okular o ogniskowej 3,5 mm. Przez chwilę myślałem o czymś tańszym bo i tak będzie rzadko używany ale pierwsze spojrzenie na Jowisza utwierdziło mnie w przekonaniu że to dobrze wydane pieniądze ? ( tak sobie wmawiam ). Z tym że ja używam tych okularów z achrmatem ED 102/714. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście do planet i Księżyca najbardziej leżą mi orciaki Takahashi lub mikroskopowe szkiełka Zeissa. Niby ortho Abbe to starsza konstrukcja, ale trochę już przerobiłem różnych szkieł i nic innego nie pokazało mi takiego detalu jak, te modele. Fakt, mają małe pole, ale do dłubania w kraterach są idealne. Takahashi Ortho nie są już produkowane, ale alternatywnie masz jeszcze Fujijamę.

Tutaj masz aukcje z dwoma parkami do bino Fujiyamy (ja brałby te 12.5mm, mam takie Taka i są rewelacyjne). Co do DS, przestałem używać Mak'a do DS. Do głębokiego nieba preferuje swojego ATMowego Newtona 225/2448 lub refraktor 115mm. Wcześniej 55mm rządził w Maku z względu na pole i sporą źrenice wyjściową, która przekładała się na jaśniejszy obraz słabszych DS'ów (ok 3.7mm). To wszystko to kwestia indywidualnych preferencji. Każdy trochę inaczej patrzy. Ja np. uwielbiam orciaki za ich pełen detatu i kontrastowy obraz  z kolei ES'y sprzedałem z powodu wad i niedoskonalosci (poducha, mniej kontrastowy), które przeszkadzały mi w porównaniu np z Takahashi, ale to wszystko moje indywidualne preferencje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, KrisJot napisał:

Osobiście do planet i Księżyca najbardziej leżą mi orciaki Takahashi lub mikroskopowe szkiełka Zeissa. Niby ortho Abbe to starsza konstrukcja, ale trochę już przerobiłem różnych szkieł i nic innego nie pokazało mi takiego detalu jak, te modele. Fakt, mają małe pole, ale do dłubania w kraterach są idealne. Takahashi Ortho nie są już produkowane, ale alternatywnie masz jeszcze Fujijamę.

Tutaj masz aukcje z dwoma parkami do bino Fujiyamy (ja brałby te 12.5mm, mam takie Taka i są rewelacyjne). Co do DS, przestałem używać Mak'a do DS. Do głębokiego nieba preferuje swojego ATMowego Newtona 225/2448 lub refraktor 115mm. Wcześniej 55mm rządził w Maku z względu na pole i sporą źrenice wyjściową, która przekładała się na jaśniejszy obraz słabszych DS'ów (ok 3.7mm). To wszystko to kwestia indywidualnych preferencji. Każdy trochę inaczej patrzy. Ja np. uwielbiam orciaki za ich pełen detatu i kontrastowy obraz  z kolei ES'y sprzedałem z powodu wad i niedoskonalosci (poducha, mniej kontrastowy), które przeszkadzały mi w porównaniu np z Takahashi, ale to wszystko moje indywidualne preferencje.

Witam,ma kolega na myśli te okulary mikroskopowe Carla Zeiss Jena?

IMG_20221024_195109.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.