Skocz do zawartości

Jaki jest Wasz ulubiony Asteryzm? - ankieta


Jaki jest Wasz ulubiony Asteryzm? - ankieta :)   

35 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki jest Wasz ulubiony Asteryzm na nocnym niebie? ;)

    • Trójkąt Letni (Altair, Deneb, Wega)
    • Trójkąt Zimowy (Syriusz, Betelgeza, Procjon)
    • Diament Panny (Spika, Arktur, Cor Caroli, Denebola)
      0
    • Pas Oriona (Alnitak, Alnilam, Mintaka)
    • Sześciokąt Zimowy (Kapella, Aldebaran, Rigel, Syriusz, Procjon oraz Kastor i Polluks)
    • Kwadrat Pegaza (Sirrach, Scheat, Markab, Algenib)
    • Wieszak ( Collinder 399 )
    • Wielki Wóz
    • Mały Wóz
    • Kaskada Kemble'a
    • Kapelusz Napoleona
      0
    • E.T
    • Lambda-Lambda
      0
    • Inne (napisz w komentarzu :D)
  2. 2. Czy asteryzmy pomagają ci w odnalezieniu wybranego obiektu (gromady, mgławicy, gwiazdy, planety itd.) ?

    • Tak
    • Nie
    • Zależy
    • Mam inne metody odnalezienia wybranego obiektu


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim :D 

Znowu leci kolejna ankieta ode mnie ;) Tym razem 2 pytania. Zachęcam do głosowania i komentowania! :) 

Asteryzm – w astronomii, układ gwiazd tworzący na sferze niebieskiej pewien widoczny wzór, jednakże nie zaliczany do któregokolwiek z oficjalnych gwiazdozbiorów. - definicja asteryzmu z Wikipedii PL

Korzystałam również z paru książek astro ;) 

Dodatkowe pytanie:

Jaki był pierwszy odnaleziony przez Ciebie asteryzm? ;) Zachęcam do odpowiedzi w komentarzu! 

Miłego, 

Milena :) 

422px-Ursa_major_star_name_svg.png.ab6b05f196338ca336875b3f2d572e66.png450px-Summer_triangle.png.81bcd8294e6bf8499f74f3c764dd6a93.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Milena Niemczyk napisał:

Dziękuje bardzo! :D 

1. Pies Davisa

A w jakiej to konstelacji? Jaka jasność gwiazd? ;) 

Pies ten przysiadł na głowie byka.

Do wypatrzenia gołym okiem, ale lepiej przez lornetkę lub teleskop o szerokim polu obserwacji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie najlepsze Asteryzmy to:

1) Trójkąt Letni & Zimowy - fajne wspomnienia :) same początki mojej pasji, lubię do nich wracać 

2) Kwadrat Pegaza - symbol jesieni, ostatnio zaczął mi się bardzo podobać 

3) Wieszak - tradycja, spędziłam przy nim dobre parę godzin, gapiąc się w okular :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ulubiony asteryzm to E.T. a dla tych, którzy nie potrafią sobie tego wyobrazić będzie to po prostu gromada NGC 457.

Asteryzm odszukamy w gwiazdozbiorze Kasjopei. Inne popularne nazwy to Sowa lub Ważka. 
Po raz pierwszy widziałem go na zlocie w Zatomiu a było to równo 10 lat temu czyli w 2012 roku. Przepiękny widok.

pzdr.

ET.jpg.05956dc15ca3ec887275533c01c00ac2.jpg

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, kubaman napisał:

Plejady nie są asteryzmem?

Plejady – najbardziej znana gromada otwarta na niebie.

Ogólnie jest to gromada otwarta, a nie Asteryzm. Przynajmniej z tego co czytałam. Ewentualnie w środku znajduje się mniejszy Asteryzm - Warkocz Alkoine. Ale same Plejady, to nie Asteryzm.

Mam nadzieję, że rozwiałam wątpliwości ;)

IMG_20221018_204047.jpg.c8774e34df637d6ab3820177cd111ccb.jpg

 

Edytowane przez Milena Niemczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Milena Niemczyk napisał:

Plejady – najbardziej znana gromada otwarta na niebie.

Ogólnie jest to gromada otwarta, a nie Asteryzm. Przynajmniej z tego co czytałam. Ewentualnie w środku znajduje się mniejszy Asteryzm - Warkocz Alkoine. Ale same Plejady, to nie Asteryzm.

Mam nadzieję, że rozwiałam wątpliwości ;)

 

 

Czyli np. NGC 2169 "37" też nie jest asteryzmem? Hmmm? 

Mnie zawsze uczono, że asteryzm to zbiór gwiazd nie będący gwiazdozbiorem lub będący częścią gwiazdozbioru tworzący na nieboskłonie wyraźny wzór. Tak więc zarówno M45 jak i wspomniana wcześniej NGC 2169 to wg mnie asteryzmy. Jeżeli się mylę to mnie poprawcie bo jeżeli tak nie jest to coś tu się nie klei.  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

pytam bo mnie tak uczono, żeby łączyć 7 sióstr w miniaturowy wielki wóz, myślałem że to jest asteryzm

wtedy bym zagłosował, tak to nie znam niczego z proponowanych

 

Zrobiłem mały research ;) W znacznej większości przypadków, Plejady nie są określane jako asteryzm i nie znajdują się na listach asteryzmów. Są też nieliczne wyjątki od tej reguły. Podobnie rzecz się ma z "V" Hiad ;) 

Pamiętajmy też, że kwestia asteryzmów nie jest nigdzie jednoznacznie uregulowana. Luźne pojęcie obserwacyjne, którego nie trzymałbym się specjalnie mocno ;) 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Paether napisał:

 W znacznej większości przypadków, Plejady nie są określane jako asteryzm i nie znajdują się na listach asteryzmów.

Tak jak mówisz, Plejady znajdują się raczej w katalogu Messiera (M), przynajmniej nigdy nie widziałam na żadnej liście asteryzmów :) Ale już ,,miniaturowy wielki wóz'' brzmi jak asteryzm ;) 

Cytat

Czyli np. NGC 2169 "37" też nie jest asteryzmem? Hmmm? 

Według Wikipedii/Książki Astro, NGC 2169, to gromada otwarta, będąca równocześnie asteryzmem :) Swoją drogą ciekawy obiekt na zimowe obserwacje do listy ,,do zaobserwowania'' ;) 

20 minut temu, Paether napisał:

Pamiętajmy też, że kwestia asteryzmów nie jest nigdzie jednoznacznie uregulowana. Luźne pojęcie obserwacyjne, którego nie trzymałbym się specjalnie mocno ;) 

Dokładnie, ten termin nie jest do końca sprecyzowany. Ja po prostu powiem, że: asteryzm to przypadkowy układ gwiazd, mogący ułożyć się w ciekawe kształty, może być również gromadą gwiazd

Tak czy siak, jak będziecie na to mówić, ważne żebym wiedziała jaki to obiekt :) W końcu nie będziemy się sprzeczać o takie rzeczy ;) 

Miłego, 

Milena :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ankieta się rozrasta...to ja wrzucę listę z piszącego się Tomu V, który może kiedyś powstanie... :)

Może się komuś przyda jako wybór celów obserwacyjnych asteryzmów i nie tylko...

Lista Tom V-Excel.xlsx

Edytowane przez Setaarius
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to subiektywnie rozumiem w ten sposób, że jeżeli w gromadzie otwartej są jakieś kształty działające na wyobraźnię, to jest to asteryzm. Przy czym nie musi składać się tylko z gwiazd tej gromady, jak też zajmować ich wszystkich. A więc dżdżownice w Hiadach to asteryzm, warkocz Alkone też, ważka w NGC 457, choinka w 2264, Pas Oriona w Collinder 70 jak najbardziej.

W sumie w gromadzie kulistej też mogą być asteryzmy, jak śmigło w M13.

Do listy moich lubianych asteryzmów dodaję jeszcze ex gwiazdozbiór Byka Poniatowskiego.

Edytowane przez Ajot
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.10.2022 o 21:13, Paether napisał:

 

Zrobiłem mały research ;) 

 

...i stwierdziłem, że w języku polskim nie ma za bardzo co czytać :read:

Dlatego tradycyjnie ściana tekstu i trochę obrazków u mnie na blogu :D 

 

https://astrofan.pl/asteryzmy/

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.