Skocz do zawartości

Jesienno-Zimowe obserwacje Astro_Mila 2022-23


Milena Niemczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :) 

Postanowiłam założyć zbiorowy wątek typowo o moich obserwacjach. Będzie to praktycznie to samo, co relacje z obserwacji, tylko wszystkie w jednym wątku - i tak na każdą porę roku. Wszystko będzie ułożone w jednym miejscu :) Czasami będą relacje krótkie, czasami długie...No to zaczynamy - Jesień 2022 ;) 

 

(J) Relacja astronomiczna #1 Astro_Mila :) 

17/10/2022 r. 20:50 - 21:50

Tego dnia warunki były wspaniałe. Cały dzień niebo praktycznie bezchmurne, co zapowiadało dobrą pogodę na wieczór. Nie musiałam długo czekać, jako iż zachód słońca był już przed 18. Około 20:30 pierwszy raz wyszłam na mój balkon... Ile gwiazd! Naprawdę jak na to, w jakim miejscu mieszkam to było niesamowite. Było widać nawet zarys DM ;) Oficjalnie na obserwacje wyszłam o 20:50, gdzie czekał na mnie Jowisz, wyłaniający się z bloku obok. Zrobiłam mu pierwsze zdjęcie (wszystkie zdjęcia Jupiterka można zobaczyć tutaj: https://astropolis.pl/topic/85096-jowisz-2022/?do=findComment&comment=988329 ). Jednak pierwsze skierowałam teleskop na Saturna i... lekko się zawiodłam. Było widać mnóstwo gwiazd, a seeing... No cóż. Jednak w tym dniu nie tylko ja miałam taki problem ? Było widać pierścienie, ale to nie to samo, co kiedyś. Dlatego szybko przeszłam do Jowisza. Trochę fotek i wyłapane wszystkie 4 księżyce (od lewej do prawej): Ganimedes, Kallisto, Europa, Io. Później 30 minutowe gwiezdne szlaki, i trochę fotek z telefonu. I tak minęło, bo nagle zarwał się wiatr. A po za tym na następny dzień do szkoły na 7:30... :blahblah1:

I tak obserwacje uważam na udane! :D 

Użyty sprzęt: Refraktor Achromatyczny 300/70, okulary: 25mm Ploosl & 10mm Kellner. Do Saturna 4mm Soligor :) 

 

IMG_20221017_212355.thumb.jpg.3df41a336e418224ac2ed0de9c241189.jpg

 

IMG_20221017_211000.thumb.jpg.5ce3b343530b23de544b1b1c4d90e4cb.jpg

 

AMBI_20221017_204841.thumb.jpg.699ddaef148433d3d7c781b1c6113174.jpg

 

 

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Gość na chwilę napisał:

Niektóre fotki byłyby ciekawsze bez flesza :)

Dzięki za radę, ogólnie są one raczej tylko po ,,fotoreportaż'' niż coś, czym chwaliłabym się wszędzie :) Zdjęcie Pegaza jest np. bez flesza. Podoba ci się?

A jak ci się podoba film z gwiezdnymi szlakami? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    Ode mnie "rączka" (jak zwykle) za postęp w relacjach i niezwykłą pasję do astro hobby, jaka płynie z Twoich wpisów na forum. Tak trzymaj (ale z rozwagą, o czym innym razem)! Ostatnio często siedzisz na Astropolis, więc tak przy okazji zapytam, czy nie masz przypadkiem lekcji do odrabiania? ;) Kogoś mi przypominasz z lat młodości: chłopaka z czasów licealnych, który zamiast pilnie się uczyć, tachał po polach swojej konstrukcji Newtona 250/F6. Ciężka była cholera i niewygodna w obsłudze na "niby-azymutalnym" montażu drewnianym (wg. broszury A. Rybarskiego, K. Serkowskiego), ale ile radości sprawiała przy obserwacjach nocnego nieba (następnego dnia w szkole, kiedy człek przysypiał w ławce niedospaną noc, do śmiechu raczej już nie było, zwłaszcza jak się "cwaja" zarobiło :) ). DIY - jedyna droga w tamtych czasach, żeby mieć własny sprzęt obserwacyjny. Teraz młodzież ma luksus i nie trzeba się namordować i ubrudzić, o ile rodzic zechce wysupłać "parę groszy" na ten cel!

 

Pozdrawiam: Jurek.

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, suchyy napisał:

Ode mnie "rączka" (jak zwykle) za postęp w relacjach i niezwykłą pasję do astro hobby, jaka płynie z Twoich wpisów na forum. Tak trzymaj

Bardzo, bardzo dziękuje! :D

4 minuty temu, suchyy napisał:

Ostatnio często siedzisz na Astropolis, więc tak przy okazji zapytam, czy nie masz przypadkiem lekcji do odrabiania? ;)

Czasami AstroPolis leci w tle na komputerze, lekcje odrabiam wszystkie, oceny też dobre (ostatnio np. 4 z fizyki :) ) Także spokojnie :D

Edytowane przez Milena Niemczyk
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, fornax napisał:

Tą fizykę trzeba poprawić ,chyba wszyscy się ze mną zgadzają   tu na forum ,prawda .:showoff:.

Aaa tam, temat cały rozumiem, także to chyba najważniejsze :) Nie moja wina że pani drukuje sprawdziany chyba w najniższej jakości :buahaha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Milena Niemczyk napisał:

Tylko w tym przypadku! :)

Musimy się temu przyjrzeć bliżej  czy tak byto w rzeczywistości .:flirt:

 

36 minut temu, fornax napisał:

Musimy się temu przyjrzeć bliżej  czy tak byto w rzeczywistości .:flirt:

Kto jest za ? Moderatorzy już czekają .:icecream:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to macie kolejną zagadkę ;)

Asteryzm ,,Kij hokejowy/Golfowy'' :D

IMG_20221020_205206.thumb.jpg.6777a7a90791e175714c094ad8e3c87d.jpg

 

 

3 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

Hiady, Gromada Podwójna w Perseuszu i może M34? 

Dzięki, w wrześniu oglądałam gromadę podwójną w Perseusz u, ale na następnej sesji to już na pewno :)

Hiady - koniecznie! ;)

M34 - też gromada otwarta? Nie zbyt kojarzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Milena, popatrz również tutaj:

 

Milena-Uran.jpg.7253caed8572fa997dcd57c84d9f1557.jpg

 

... bo właśnie bóg bogów, czyli Uran, puścił do ciebie wczoraj oko! ;)

 

Symulacja w Stellarium:

Uran-Stell.jpg.2d18e3606b6359c3e63c50860e81c38a.jpg

 

    Tak z ciekawości załączyłem na symulacji, widok niektórych małych obiektów US, znajdujących się w kadrze twojej foty. Całkiem sporo, ale to słabe obiekty. Najjaśniejsza asteroida: (27) Euterpe o jasności nieznacznie lepszej od 10 mag, skrywała się za koroną drzewa, ale i tak nie zobaczylibyśmy jej na foto, gdzie najsłabsze utrwalone gwiazdy maja ok. 7,6 mag (w porywach do ok. 8). Jaśniejsza: (4) Vesta (ok. 7 mag - możliwa do utrwalenia na twoim foto) znajdowała się wówczas nisko (ok. 17°) nad południowym horyzontem.

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

PS W linku do (27) Euterpe masz fajny diagram z bazy Jet Propulsion Laboratory, obrazujący animację orbity tej asteroidy.

Edytowane przez suchyy
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, suchyy napisał:

... bo właśnie bóg bogów, czyli Uran, puścił do ciebie wczoraj oko! ;)

Jaaa, ale fajnie! :D

Bardzo dziękuje! :)

6 godzin temu, licho52 napisał:

Czuję że jak w ręce Mileny wpadnie porządny aparat czy kamerka astronomiczna i jakiś AsiAir to oceny pójdą mocno w dół :)

:buahaha: aż się uśmiechnęłam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałam że Uran ma aż taką jasność... 5,65 mag?! Czyli następnym razem łapię za pomocą teleskopu :D

Super że się uchwycił, bardzo się cieszę! Kolejna planetka do kolekcji :)

Dziękuje jeszcze raz bardzo @suchyy! :)

Przygotowałam coś podobnego co w.w użytkownik:

IMG_20221022_082348.jpg.cdee1e4173cb09ac4f24b2f1f136f029.jpg

I jeszcze zapomniałam wrzucić Wam moich Plejad (:buahaha:) - tylko na pamiątkę, także nie ma praktycznie co oceniać :)

DSCN8918-02.thumb.jpeg.560477b74a40549fb40d6741cb2f798f.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.