Skocz do zawartości

Jesienno-Zimowe obserwacje Astro_Mila 2022-23


Milena Niemczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie że opisujesz swoje wypady astro....ale brakuje mi jednej rzeczy.

"Byłam na wakacjach, było zayebiście...."

Wtedy się nasuwa pytanie -  GDZIE?.

P.S.

Oczywoiście to Twoja decyzja co do lokalizacji , ale jakoś do pełni obrazu mi brakuje chociaż regionu Polski i typu krajoobrazu (np. Dolny Śląsk-przedgórze,Jura Krakowsko-Częstochowska, Centralna Polska - Nizina Łódzka, Wschodnie Mazowsze, albo Bieszczady - chociaż po opisie i zdjęciach chyba to nie to niebo).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wampum napisał:

Fajnie że opisujesz swoje wypady astro....ale brakuje mi jednej rzeczy.

"Byłam na wakacjach, było zayebiście...."

Wtedy się nasuwa pytanie -  GDZIE?.

P.S.

Oczywoiście to Twoja decyzja co do lokalizacji , ale jakoś do pełni obrazu mi brakuje chociaż regionu Polski i typu krajoobrazu (np. Dolny Śląsk-przedgórze,Jura Krakowsko-Częstochowska, Centralna Polska - Nizina Łódzka, Wschodnie Mazowsze, albo Bieszczady - chociaż po opisie i zdjęciach chyba to nie to niebo).

 

Ogólnie nie chce zbytnio podawać swojej lokalizacji, dlatego napiszę że -

Śląsk, powiat Bielski :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja z dzisiejszych obserwacji 12/11/2022 :)

Przed godziną 20 wraz z moim tatą wybraliśmy się na okoliczne pole, aby zrobić parę fotek nieba telefonem i aparatem (Nikon Coolpix B700). Niebo czyściutkie, tylko temperatura słaba - około 3°C, chyba nie jesteśmy jeszcze przyzwyczajeni ^_^ Miałam ze sobą monookular, którym zobaczyłam: Plejady, Hiady, Psa Davisa, Marsa, Woźnice, Perseusza i Kasjopeje. Niesamowita sceneria - obok błyszczał, zblizający się do nowiu Łysy. Fotki Jowisza i Saturna, już za niedługo w odpowiednich wątkach! :) A teraz wrzucam parę z telefonu ;)

P.s na fotkach uchwyciło się mega dużo obiektów, opis jutro ;)

Czystego nieba,

Milena :D

IMG_20221112_195116-01.thumb.jpeg.7e2a4b44797aba1c6991d238e86c978e.jpegIMG_20221112_194449-01.thumb.jpeg.745ac640cb8110bde57c557460b87e6e.jpegIMG_20221112_194953.thumb.jpg.7c8c2e5eab0ed127a59e538fd02271b5.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis najważniejszych ciał niebieskich z wczoraj :)

Po wczorajszych głównych obserwacjach, około 22 zrobiłam jeszcze fotkę Jowisza z księżycami - jest już w wątku ;) Mocno nacieszyłam się niebem, Mars, Plejady i Hiady, przypominają już zimowe wspomnienia (temperatura na zewnątrz również ^_^) Fajna noc :D

IMG_20221113_100325.thumb.jpg.649deed9713be06485c09176c84c9151.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.10.2022 o 01:35, licho52 napisał:

Czuję że jak w ręce Mileny wpadnie porządny aparat czy kamerka astronomiczna i jakiś AsiAir to oceny pójdą mocno w dół :)

Jestem o kilka lat starszy od Mileny, i właśnie tak mam jak opisałeś :) Odkąd mam teleskop i dostęp do modyfikowanego aparatu mniej czasu poświęcam na naukę, a więcej na hobby. ;) 

Rzadko kiedy 4 mam, jadę na 2 i 3, ale to w końcu liceum i to "najlepsze" w mieście. Jak wpadnie jedynka to od razu próbuje poprawić nawet na 2 :) 

Jeszcze 3 lata + studia... 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Koperson napisał:

Jestem o kilka lat starszy od Mileny, i właśnie tak mam jak opisałeś :) Odkąd mam teleskop i dostęp do modyfikowanego aparatu mniej czasu poświęcam na naukę, a więcej na hobby. ;) 

Rzadko kiedy 4 mam, jadę na 2 i 3, ale to w końcu liceum i to "najlepsze" w mieście. Jak wpadnie jedynka to od razu próbuje poprawić nawet na 2 :) 

Jeszcze 3 lata + studia... 

 

Rozumiem ale nie popieram :):)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć wszystkim :) 

Trochę się pozmieniało...

Przede wszystkim POGODA. W poprzednich postach narzekałam na 3*C, a teraz to my już mamy -2/3*C w nocy. W drugiej połowie listopada praktycznie nie było nawet kawałka czystego nieba. Czasami z okna widziałam błyszczącego Marsa, ale mocno przeszkadzała mi wtedy choroba. Listopad kończy się już w najbliższy czwartek, a to oznacza grudzień - czyli dla niektórych już zimę. W listopadzie najprawdopodobniej już nie przeprowadzimy żadnych obserwacji astronomicznych :( 

Dodatkowo moje poprzednie wpisy, były ostatnimi obserwacjami z moją ''Mintaką'' (Refraktorem 70/300). Ale o co chodzi dokładniej, za pewne za niedługo Wam wyjaśnię. Na razie niech to zostanie w tajemnicy :)...

No i teraz pytanie, czy zakładać nowy wątek na zimę, czy po prostu zmienić nazwę tematu na coś w stylu: ,,Jesień/Zima 2022-2023''?

Czystego nieba, 

Milena ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Setaarius napisał:

Gratuluję zakupu nowego sprzętu...? 

Teraz wiesz dlaczego jest tak źle z pogodą ?

Dzięki! Najtrudniejsze było przekonanie rodziców, ale się udało :) Przy okazji pierwszy zakup od DO :D

Godzinę temu, Qrczak99 napisał:

Nowy sprzęt kupujemy podczas pełni Księżyca, a nie nowiu :)

Tak wypadły promocje na ten teleskop ;)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Milena Niemczyk napisał:

Dobra! Nie będę Was już dłużej trzymać w niepewności :D

Mam TO - Sky-Watchera 90/900 na AZ3! Taka długa tuba :D

IMG_20221130_180956.thumb.jpg.d51290d00e679b50e290d08a22f2aa7a.jpg

 

Moja zabawa w "podglądanie" zaczęła się od tego sprzętu. Sporo może pokazać, ale warunek jest jeden - ciemne niebo. A do Marsa koniecznie okular 6-7 mm.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 11/28/2022 at 11:05 AM, Milena Niemczyk said:

Dzięki! Najtrudniejsze było przekonanie rodziców, ale się udało :)

Kurcze. Rodzice powinni być wdzięczni że dziecko ma jakieś hobby, w czasach gdy mlodzi ludzie zajmują się byciem followersami influencerów na Twitterze albo śledzeniem "jutjuberow.". 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ko20 napisał:

Kurcze. Rodzice powinni być wdzięczni że dziecko ma jakieś hobby, w czasach gdy mlodzi ludzie zajmują się byciem followersami influencerów na Twitterze albo śledzeniem "jutjuberow.". 

Moi rodzice bardzo mnie wspierają, często wychodzą ze mną na obserwację na pobliską łąkę. Cieszą się ogromnie że mam pasję :) Mój tata dość szybko się przekonał, mama trochę gorzej - ale kiedy zobaczyła stan mojego refraktora 70/300 (w sensie statywu) to uznała że to już pora na ten zakup. Myślę, że jak pokażę mamie widok Saturna, to uzna że zdecydowanie było warto :) 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega kiedyś miał w piwnicy taki teleskop, który dostał w spadku. Pożyczył mi go na kilka dni, a ja nie mając zielonego pojęcia co z czym połączyć z trudem złożyłem to w całość ;) Potem rozstawiłem go ze znajomymi na środku pola i wszyscy pierwszy raz w życiu podziwialiśmy Saturna :) Oj działo się ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, kozamx napisał:

Potwierdzam z doświadczenia, na mało którym laiku Saturn nie robi dużego wrażenia :)

Oj tak, jak pierwszy raz patrzyłam na niego i zauważyłam tylko kulkę z pierścieniem, przez 30 min siedziałam przy okularze :D świetne wspomnienia! 

4 minuty temu, Paweł Sz. napisał:

Mój kolega kiedyś miał w piwnicy taki teleskop, który dostał w spadku. Pożyczył mi go na kilka dni, a ja nie mając zielonego pojęcia co z czym połączyć z trudem złożyłem to w całość ;) Potem rozstawiłem go ze znajomymi na środku pola i wszyscy pierwszy raz w życiu podziwialiśmy Saturna :) Oj działo się ;)

Noo, musiało się dziać! Saturn to taka planeta, która chyba zawsze zrobi efekt WOW :)

Zachęcam do zajrzenia do tego wątku - możecie tam podzielić się swoją historią ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Milena Niemczyk said:

Oj tak, jak pierwszy raz patrzyłam na niego i zauważyłam tylko kulkę z pierścieniem, przez 30 min siedziałam przy okularze :D świetne wspomnienia! 

Noo, musiało się dziać! Saturn to taka planeta, która chyba zawsze zrobi efekt WOW :)

Zachęcam do zajrzenia do tego wątku - możecie tam podzielić się swoją historią ;)

 

 

Polecam rodzicom pokazać plamy na Słońcu tylko trzeba dokupić filtr na Słońce (folie Baadera) i nie zapomnieć go założyć przed obserwacją. W tym refraktorkul plamy będą świetnie widoczne i jak je pokazuję osobom nieteleskopowym to też jest zawsze efekt WOW. Pewnie możesz dokupić oprawkę w DO do swojego teleskopu lub zrobić filtr z tekturki. Pewnie wystarczy kawalek 10x10 cm. Zachęcam bo plamy to jest naprawdę fajny obiekt obserwacyjny :) 

 

Gratuluję teleskopu :)

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.