Skocz do zawartości

Sky-Watcher 250PDS


WielkiAtraktor

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze wrażenia z użytkowania nowego średnio-dużego teleskopu do (głównie) fotografii obiektów Układu Słonecznego: Newtona SW 250PDS (250/1200 mm, f/4,8).

 

Tuba jest spora i dość ciężka — 14,4 kg, czyli na granicy nośności HEQ5 (musiałem założyć przedłużkę pręta przeciwwagi). Póki co wiatru nie było, więc działa to bezproblemowo. Obejmy są bardzo wygodne: najpierw zakładam na montaż szynę z obejmami, potem wkładam w nie poziomo tubę i dokręcam.

 

Maselnica dla unaocznienia rozmiaru:

 

tuba.thumb.jpg.9d5124ec4a43b54d59158b7f50382568.jpg

 

Bardzo miłym zaskoczeniem był wyciąg; działa bardzo płynnie i bez backlashu (w dużym kontraście do dwóch kiepskawych crayfordów GSO, które mam do RC i refraktora). Ma nawet śrubki kolimacyjne dla wielkosensorowców. Na zdjęciu z przejściówką M54x1/T2 i moim starym uchwytem 1,25" z pierścieniem zaciskowym:

 

842373417_wycig.thumb.jpg.c3ce68b3ff3b7d593ceda2de88f0782f.jpg

 

Cela trochę dziwna; od środka jeszcze nie zaglądałem, ale wygląda na to, że lustro leży bezpośrednio na metalu (w moim starym 150PL było na korkowych podkładkach). Ręczne pokrętła kolimacyjne i kontrujące są wygodne w użyciu:

 

cela.thumb.jpg.f75d3eb54a779b91081e026e1bf658a7.jpg

 

Teleskop przyszedł mocno rozkolimowany. Po wstępnej kolimacji Cheshire’em poprawiłem najbliższej pogodnej nocy na Wedze z kamerką i filtrem IR-pass >742 nm. Przed:

 

przed.gif.2ae4798b6a1582cb265050b528440997.gif

 

Po:

 

po.gif.a56c21086de24766c75b0922033723b8.gif

 

Stack:

 

po.png.18b72a6d95e89e6a78ed8718f415b2bf.png

 

Asymetria w prawo to chyba efekt termiczny. Popróbuję jeszcze dostroić przy dobrym seeingu.

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, WielkiAtraktor napisał:

Maselnica dla unaocznienia rozmiaru

Tylko jaki rozmiar ma maselnica? Trzeba było obok niej położyć zapalniczkę. Tak na serio, tym wątkiem a szczególnie animacją Jowisza z wątku "Pierwszy (udany) Jowisz z teleskopu 250 mm", pokazałeś, że bardziej szczegółowa zabawa w foto planet zaczyna się od lustra powyżej 200 mm. Narobiłeś sporego smaka na większego Newtona!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego w przeciwieństwie do b. dużych SCT/Maków nie będzie problemów z dryfem termicznym czy sferochromatyzmem. Acz odrośnik będę musiał dodać, bo wtórne zaszło mi mgłą po 3 godzinach (minisuszarka 12 V pomogła).

 

Maselniczka standardowa :P No dobra, tuba ma 113 cm z założonym deklem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.