Skocz do zawartości

Początek przygody z Widmami


Bodziok

Rekomendowane odpowiedzi

Łał, rewelacja, gratuluję i podziwiam.

Coś pięknego! Bardzo bym chciał kiedyś coś takiego zrobić.

Czekam na więcej.

 

Mam pytanie lajkonika - widmo gwiazdy ustawionej centralnie to rozumiem, ale widmo mgławicy? Skąd wiesz, ze nie wpadają do tego gwiazdki z tła?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, kubaman napisał:

Łał, rewelacja, gratuluję i podziwiam.

Coś pięknego! Bardzo bym chciał kiedyś coś takiego zrobić.

Czekam na więcej.

 

Mam pytanie lajkonika - widmo gwiazdy ustawionej centralnie to rozumiem, ale widmo mgławicy? Skąd wiesz, ze nie wpadają do tego gwiazdki z tła?

Dziękuje! Bardzo się cieszę, że się spodobało :-)

 

A pytanie, które zadałeś jest jak najbardziej zasadne. LowSpec działa w taki sposób, że światło teleskopu ogniskowane jest na szczelinie spektrografu, następnie wpada do środka urządzenia, jest rozszczepiane i ponownie ogniskowane na matrycy kamery (ASI 1600 w moim przypadku, widoczna na zdjęciach). Na kamerze widzimy więc, hmmm, mówiąc mało precyzyjnie rozciągnięty oraz szczeliny. Jeżeli więc obraz jakieś gwiazdy tła znajdzie się na szczelinie to oczywiście jej widmo też zostanie zarejestrowane. Myk polega na tym, że na szczelinie pole widzenia (FOV) jaki daje teleskop Meade 10 jest bardzo małe. Widząc obraz na szczelinie poprzez drugą kamerkę ASI 120 mini (widoczna na zdjęciach urządzenia) wiem, że obrazowałem tylko część mgławicy.  

 

pozdrawiam :-)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, isset napisał:

Bardzo ciekawy wątek. Czyli rozumiem ze przez mniejszą kamerę masz jakby podgląd tego, co aktualnie wpada do głównej kamery? 

 

Dzięki :-)

 

Tak, na zdjęciu urządzenia widać dwie kamery. Duża (ASI 1600) zbiera widma, natomiast mała (ASI 120 mini) umożliwia podgląd obrazu na szczelinie oraz obok szczeliny. Widma rejestrowane są tylko tego sygnału, który przechodzi przez szczelinę, następnie na siatkę dyfrakcyjną oraz finalnie na dużą kamerę. Mała kamerka służy jedynie do "celowania" w interesujący nas obiekt. 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lkosz napisał:

@Bodziok a gdzie zamawiałeś części optyczne? Zgodnie z rozpiską w pdfie w thorlabs? A gdzie części mechaniczne?

 

hej,

 

Tak, zamawiałem w Thorlabsie, ale można też w Edmund Optics, w zależności od tego co akurat jest dostępne. Dysk ze szczelinami zamawiałem w jeulin.com. Resztę mechanicznych części kupowałem albo w castoramie, albo zamawiałem na allegro. Sprężynkę do ustawiania nachylenia siatki dyfrakcyjnej kupowałem w firmie, która wykonuje takie rzeczy na zamówienie, bo gotowej nigdzie nie znalazłem. Inną sprężynkę dociskającą dysk szczelinowy zwyczajnie wyjąłem z długopisu, bo akurat pasowała :-) Zabawy z tym wszystkim było.... 

Trochę części mechanicznych mi jeszcze zostało, bo przeważnie zamawiałem więcej niż trzeba było. Jak byś chciał to sam złożyć, to napisz mi na PW, może akurat będę miał, co potrzebujesz.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie mnie tak ciągnie w ten temat, to dobra rzecz na pochmurne dni, i nawet mam na oku ten projekt... a nawet i teleskop pod to... ale wizja ściągania części z innych kontynentów mnie jakoś powstrzymała. Muszę się z tym jeszcze przespać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, TUR napisał:

Gratulacje ! Piękna praca ! Do czego planujesz wykorzystać spektrograf ? Masz jakiś konkretny plan ?

Dzięki :-)

 

Na przyszłość, to chciałbym zobaczyć jak wychodzą gwiazdy spektroskopowo podwójne i mierzenie prędkości radialnych. Chciałbym też zmierzyć widmo dwóch / trzech najjaśniejszych kwazarów, bo wydaje mi się, że powinny być w zasięgu mojego setupu.  Zobaczymy co z tego wyjdzie :-)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych - szczegółowy wątek z budowy tego drukowanego spektroskopu:

I lampy kalibracyjnej:

Ogólnie w dziale obserwacje gwiazd jest zaszyte trochę wartościowych tematów z obszaru spektroskopii.

Autorstwa choćby Jagho czy Bajastro.

Może można by przypiąć to gdzieś w wątku zbiorczym?

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.