Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy sprzęt


Astrogirl

Pytanie

Cześć to mój pierwszy post na forum

 

Astronomią zainteresowałam się około rok temu

Najpierw było poprostu czytanie i oglądanie astronomicznych wydarzeń,potem potem pojawił się pierwszy sprzęt w postaci lornetki Nikon 

Dość intensywnie ją wykorzystywałam i w naturalny sposób pojawił się temat zwiększenia możliwości w zakresie obserwacji.

Stąd moje zapytanie co moglibyście polecić na początek.


Pozdrawiam


 

  • Lubię 2
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
9 minut temu, Astrogirl napisał:

Jaki sprzęt najlepiej kupić nowy czy z drugiej ręki

Jak z drugiej ręki się trafi w dobrej cenie i jakości, to po co przepłacać? 

Szczególnie, że najczęściej ten sprzęt jest już sprawdzony w „boju”, czego nie możesz powiedzieć o nowym.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja podzielę się swoim przykładem. Astro interesowałem się od dziecka, po 30 dopiero doszedłem do punktu gdzie mogłem zacząć to rozwijać.

Pożyczyłem od kumpla lornetkę 10x50 chyba, zobaczyłem księżyc (wow, ale bez szału), jowisza z księżycami

wiedziałem że musze iść dalej :)

 

Kupiłem z drugiej ręki taki teleskop: https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bk-1309-eq2-130-900

dałem 400zł

 

i jestem zadowolony, ale po pół roku szukam już czegoś większego :) W każdym razie na początek ja polecam ten mój, w załączeniu fotki jakie zrobiłem telefonem

jowiszekregis2.png

saturn.png

ksiezycdzien.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
27 minut temu, Astrogirl napisał:

Cześć to mój pierwszy post na forum

 

Astronomią zainteresowałam się około rok temu

Najpierw było poprostu czytanie i oglądanie astronomicznych wydarzeń,potem potem pojawił się pierwszy sprzęt w postaci lornetki Nikon 

Dość intensywnie ją wykorzystywałam i w naturalny sposób pojawił się temat zwiększenia możliwości w zakresie obserwacji.

Stąd moje zapytanie co moglibyście polecić na początek.


Pozdrawiam


 

I żadnych wniosków nie masz co chciał byś kupić i co obserwować ?  Bo to jest podstawa żeby wiedzieć mniej więcej, ale uniwersalny będzie jak wyżej piszą koledzy Newton 8" na dobsonie lub pokrewny. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Już było dużo takich tematów i zasadniczo ludzie polecają newton na dobsonie, głównie GSO lub skywatcher.

 

Mam GSO i też polecam. Ma niby nieco lepsze okulary od skywatchera. Co do nowy vs używany to doświadczeni radzą używany a początkujący i tak wezmą nowy bo jest nowy. Jak używany to z forum a nie olx i wtedy ktoś ci pokaże co i jak w nim widać i może dołoży taniej jakieś okulary itp.

 

Tylko newton jest bardziej do obiektów głębokiego nieba i po to ma duże lustro. Jest też przez to duży i ciężki - 17kg i 15kg podstawa jeśli pamiętam dobrze. Także czasami nie chce się go wynosić nawet. Trzeba mieć też dobre niebo - niezaświetlone.

 

Planety przez niego oczywiście też dobrze widać ale może wystarczy do nich jakaś luneta - ale na tym się nie znam ?

Edytowane przez jlp
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, Astrogirl napisał:

Cześć to mój pierwszy post na forum

 

Astronomią zainteresowałam się około rok temu

Najpierw było poprostu czytanie i oglądanie astronomicznych wydarzeń,potem potem pojawił się pierwszy sprzęt w postaci lornetki Nikon

Dość intensywnie ją wykorzystywałam i w naturalny sposób pojawił się temat zwiększenia możliwości w zakresie obserwacji.

Stąd moje zapytanie co moglibyście polecić na początek.


Pozdrawiam


 

Słuchaj, a miałaś już jakiekolwiek doświadczenia z takim sprzętem?

Bo jeśli nie to pierwsze co bym zrobił to znalazł kogoś miłego i uczynnego tu z forum a mieszkającego w Twojej okolicy by pokazał Ci jak to się "je". Bo może się okazać że z różnych względów dobson Ci nie podejdzie a mały refraktorek już tak. Jest z tym sporo ustawiania, więc sugerował bym zamiast zaczynać od zakupów, to zacząć od pomacania sprzętu w realu.

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, Astroigi napisał:

Newton 8 cali na dobsonie, ewentualnie 6 cali jeżeli masz bardzo ciasny budżet.

No brawo mistrzu!!!jesteś moim idolem!.

Nic nie wiesz ale walisz w ciemno Dobsa 8".

I teraz powinienieś za każdym razem tej filgranowej 155cm wzrostu, 55kg wagi, znosić i wnosić tego dobsa z 4-tego piętra w bloku. A później jej tłumaczyć dlaczego prawie niczego nie widać tym teleskopem w mieście.....

 

Oczywiście napisałem tak celowo, nie mając pojęcia jakie ta osóbka ma warunki, ale naprawdę, to walenie za każdym razem z 8" dobsonem robi się już niestrawne....a ja tracę wirtualny szacunek do autora propozycji zanim jeszcze go osobiście poznałem....

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Możecie polecić coś z lepszej półki a w miarę przystępnej cenie.

Chciałabym kupić sprzęt którego za chwilę nie będę musiała zmieniać

Jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia

 

 

15 godzin temu, kubaman napisał:

Słuchaj, a miałaś już jakiekolwiek doświadczenia z takim sprzętem?

Bo jeśli nie to pierwsze co bym zrobił to znalazł kogoś miłego i uczynnego tu z forum a mieszkającego w Twojej okolicy by pokazał Ci jak to się "je". Bo może się okazać że z różnych względów dobson Ci nie podejdzie a mały refraktorek już tak. Jest z tym sporo ustawiania, więc sugerował bym zamiast zaczynać od zakupów, to zacząć od pomacania sprzętu w realu.

Miałam okazję skorzystać z Celestrona C14 Orange stąd może moje większe wymagania ale jak zawsze budżet ograniczony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, Astrogirl napisał:

Możecie polecić coś z lepszej półki a w miarę przystępnej cenie.

Chciałabym kupić sprzęt którego za chwilę nie będę musiała zmieniać

Jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia

określ kilka rzeczy:
- budżet

- wymagania co do wagi/wielkości

- gdzie planujesz używać (balkon/podwórko/wyjazdowo)

- jaki typ obiektów

- jakie masz niebo

 

choć propozycja, żeby spotkać się z kimś, kto zaprezentuje sprzęt jest bardzo dobrym wyjściem

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, wampum napisał:

No brawo mistrzu!!!jesteś moim idolem!.

Nic nie wiesz ale walisz w ciemno Dobsa 8".

I teraz powinienieś za każdym razem tej filgranowej 155cm wzrostu, 55kg wagi, znosić i wnosić tego dobsa z 4-tego piętra w bloku. A później jej tłumaczyć dlaczego prawie niczego nie widać tym teleskopem w mieście.....

 

Oczywiście napisałem tak celowo, nie mając pojęcia jakie ta osóbka ma warunki, ale naprawdę, to walenie za każdym razem z 8" dobsonem robi się już niestrawne....a ja tracę wirtualny szacunek do autora propozycji zanim jeszcze go osobiście poznałem....

Fakt 

Nie znam się dlatego poprosiłam o pomoc ale propozycja z Newton 8 z dobsonem jakoś mnie nie przekonuje

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, wampum napisał:

No brawo mistrzu!!!jesteś moim idolem!.

Nic nie wiesz ale walisz w ciemno Dobsa 8".

I teraz powinienieś za każdym razem tej filgranowej 155cm wzrostu, 55kg wagi, znosić i wnosić tego dobsa z 4-tego piętra w bloku. A później jej tłumaczyć dlaczego prawie niczego nie widać tym teleskopem w mieście.....

 

Oczywiście napisałem tak celowo, nie mając pojęcia jakie ta osóbka ma warunki, ale naprawdę, to walenie za każdym razem z 8" dobsonem robi się już niestrawne....a ja tracę wirtualny szacunek do autora propozycji zanim jeszcze go osobiście poznałem....

Jeżeli serio oceniasz człowieka po jednym poście w internecie to nie chcę Cię poznać :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 godzin temu, Astroigi napisał:

Jeżeli serio oceniasz człowieka po jednym poście w internecie to nie chcę Cię poznać :)

 

To nie chodzi o człowieka tylko o sprzęt który poprostu mnie nie przekonuje

 

11 godzin temu, lkosz napisał:

określ kilka rzeczy:
- budżet

- wymagania co do wagi/wielkości

- gdzie planujesz używać (balkon/podwórko/wyjazdowo)

- jaki typ obiektów

- jakie masz niebo

 

choć propozycja, żeby spotkać się z kimś, kto zaprezentuje sprzęt jest bardzo dobrym wyjściem

Budżet do przemyślenia

Waga nie ma większego znaczenia wprawdzie faktycznie ważę około 50 kg ale siły trochę mam

Posiadam balkon i dom na peryferiach i tam docelowo planuję obserwację ze względu na przejrzyste niebo

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Astrogirl a jakie masz niebo i jakie typy obiektów cię interesują? Jest to dość istotna informacja wbrew pozorom. Jeśli nie masz zmierzonego zasięgu, to sprawdź chociaż na lightpollutionmap jaki to bortle, a najlepiej wklej link z lokalizacją (nie musi być dokładna, może być mniej-więcej żeby sprawdzić gdzie masz główne źródła LP)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, Astrogirl napisał:

Budżet do przemyślenia

Waga nie ma większego znaczenia wprawdzie faktycznie ważę około 50 kg ale siły trochę mam

Posiadam balkon i dom na peryferiach i tam docelowo planuję obserwację ze względu na przejrzyste niebo

 

13 godzin temu, Astrogirl napisał:

Wiadomo że chciałabym zobaczyć jak najwięcej ale zacznę od podstaw napewno Księżyc, Mars ,Jowisz ,Saturn w jak najlepszej jakości obrazu

Skoro chcesz obserwować głównie obiekty US w najlepszej jakości, a budżet nie ma znaczenia, to może zastanów się nad jakimś refraktorem ED 120-150mm na solidnym montażu azymutalnym.

Owszem, pokaże mniej szczegółu niż katadioptryk, jak ten C14, ale za to poprzez brak obstrukcji centralnej o wiele wyższej jakości będzie otrzymywany obraz.

Nie będzie to też jakoś piekielnie cięzkie.  Do tego dokup jakieś porządne okulary, bo te dodawane z tubami nadają się na zaślepki. 

 

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 godzin temu, Astrogirl napisał:

Wiadomo że chciałabym zobaczyć jak najwięcej ale zacznę od podstaw napewno Księżyc, Mars ,Jowisz ,Saturn w jak najlepszej jakości obrazu

Teleskop głównie zapewni ci powiększenie obrazu, od jakości zalezy powietrze (seeing itd.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, Ajot napisał:

Owszem, pokaże mniej szczegółu niż katadioptryk, jak ten C14, ale za to poprzez brak obstrukcji centralnej o wiele wyższej jakości będzie otrzymywany obraz.

 

Widzę tu pewną sprzeczność - mniej szczegółów ale obraz wyższej jakości? Co w takim razie znaczy ta "jakość"?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.