Skocz do zawartości

Wszystko o ASI533 MM Pro


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Jakoś nie mam szczęścia do zakupu kamery mono na giełdzie, więc przymierzam się do zakupu w sklepie. W tym momencie najsensowniejsza wydaje mi się ASI533 MM Pro. Czy ktoś z Wam ma/miał, używa/używał? Bardzo proszę o wszelkie informacje i opinie pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję kupić, tylko się zastanawiam ewentualnie nad kamerą z tym sensorem, ale do Player One - tylko ta jest bez chłodzenia, ale za to (powinna być) sporo tańsza. Czekam, aż się w Teleskopach w końcu pojawią, zobaczymy jaka będzie różnica w cenie i wtedy będę myśleć.

 

Również mam nadzieję, że pomogłem :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, dobrychemik napisał:

I to mój ostatni zakup...

To mi przypomina zabawną dykteryjkę z czasów studenckich - otóż jeden z naszych wykładowców, nie pamiętam już od czego, wywiesił kiedyś na drzwiach swojego gabinetu kartkę z informacją, że "kolejny OSTATECZNY termin egzaminu - i tutaj data" :D

Był to już wtedy chyba czwarty ostateczny termin egzaminu przezeń wyznaczony.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

To mi przypomina zabawną dykteryjkę z czasów studenckich - otóż jeden z naszych wykładowców, nie pamiętam już od czego, wywiesił kiedyś na drzwiach swojego gabinetu kartkę z informacją, że "kolejny OSTATECZNY termin egzaminu - i tutaj data" :D

Był to już wtedy chyba czwarty ostateczny termin egzaminu przezeń wyznaczony.

W zeszłym tygodniu zrobiłem szósty termin zaliczenia - jeszcze z semestru letniego :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, dobrychemik napisał:

W zeszłym tygodniu zrobiłem szósty termin zaliczenia - jeszcze z semestru letniego :)

 

Ehhh.. Chemia, moja zmora na studiach, jak jeszcze lata temu studiowałem Oceanografię na Uniwersytecie Gdańskim :D

Jak dobrze, że jednak poszedłem w stronę IT, teraz jedyne, co muszę z Chemii pamiętać, to Ha, OIII, Si itd. :P 

 

Co do kamery, to przyznam, że sam się na nią patrzę bardzo intensywnie, bo myślę o niej, jako o kamerce do „prawie” mojego nowego RC 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem, dzisiaj przyszła, używam z filtrami 1.25" tak jak ASI183. Właśnie wycelowane jest w M45 z filtrem UHC, później będzie M1 w h-alpha. Jak będziesz zainteresowany, to mogę wstawić klatki.

 

z pierwszych wrażeń, to 50k studni mi się bardzo podoba, najwyższa czułość w paśmie od UV do G, czułość i szum o wiele lepsze niż w 533MC, ale to truizm. Bardzo na plus jest brak ampglow. Na minus - jest tak samo niestabilna jak 533MC i trzeba ją czasem odłączyć od USB, mizerna czułość w paśmie R-IR.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak też sobie o tej kamerze myślę, bo co prawda nie mam SCTka (znaczy mam, ale bez korektora, bo się stłukł, ale powiedzmy że to jest do ogarnięcia), ale jakbym miał - to za niedługo Starizona będzie znów mieć dostępny korektor/reduktor NightOwl x0,4 do SCT - i właśnie z tym korektorem maksymalny sensowny krążek światła na 16mm średnicy, czyli tyle, co przekątna IMX533.

Byłoby idealne combo do EAA, zresztą do normalnego astrofoto też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, dobrychemik napisał:

Przy okazji ciekawostka: wersja mono w t.pl jest tańsza niż kolorowa w AstroShopie :D

W sumie nic nowego, że t.pl jest tańsze... inne przykłady poniżej: 

 

Tutaj przykładowa kamerka do guidingu: (na dodatek w astroshopie jeszcze nie mają w magazynie :D)

 

image.png.637aca9928d56941c85d48f0da9b1ffd.png image.png.6950ff3c40175cbf67915ea6138e4775.png

 

Nie to, że mam coś do astroshop - jest to bardzo dobry sklep, ale przez lokalizację głównej siedziby w Niemczech oraz przez siłę naszej waluty ceny są jakie są :) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Voult napisał:

Możesz napisać coś więcej w tym temacie? Dzięki.

domyślam się, że chodzi o tę stabilność, a nie pasmo. Kamerę obsługuję przez oficjalną binarną bibliotekę z poziomu pythona, rzuca czasem takimi błędami:
 

  File "/usr/local/lib/python3.10/site-packages/zwoasi/__init__.py", line 609, in capture
    raise ZWO_CaptureError('Could not capture image', status)
zwoasi.ZWO_CaptureError: Could not capture image

Reset nic nie daje, trzeba kamerę fizycznie odłączyć od USB. Częściej pojawia się to podczas równoległej pracy z inną kamerą i przy bardzo krótkich ekspozycjach. Domyślam się, że firmware lub biblioteka napisane są na kolanie, byle ścieżka pozytywna działała. ASI462, ASI290 i ASI183 o wiele rzadziej rzucają takimi błędami. Największym szrotem pod tym względem jest ASI120, która rzuca błędami niemal zawsze przy niektórych nastawach ekspozycji.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie każdy drukuje zdjęcia i nie każdego stać na filtry oraz teleskop kryjące dobrze pełną klatkę lub większe formaty. ASI533 i tak jest już droga jak na polskie standardy. Są kamery z mniejszymi sensorami, chętnie kupowane, którymi ludzie osiągają bardzo dobre efekty.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.