Skocz do zawartości

M33 z wodorem - drugie podejście


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Robson, nie jest to może najlepsze zdjęcie ale pokazuje strukturę tej galaktyki. Teraz - mam nadzieję - zobaczysz dlaczego napisałem o odszumianiu...

Popatrz na strukturę galaktyki - wygląda jak żużel..

 

zxD1c0o-ts-l_16536x0_b9muqi8S.jpg

 

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Gość na chwilę napisał:

Tym razem przesadziłeś z odszumianiem

 

Ha, ha, że tak powiem Maciej - pudło. ;) Materiał wyjściowy jest dokładnie ten sam co poprzednio (napisałem o tym) - niczego dodatkowo nie odszumiałem.

 

23 godziny temu, Gość na chwilę napisał:

ta galaktyka ma swoją ziarnistość

 

15 godzin temu, Gość na chwilę napisał:

Popatrz na strukturę galaktyki - wygląda jak żużel..

 

A jaka to skala? U mnie jest 2,79"/pix. Poniżej masz kompletnie nie odszumioną luminancję (tylko DBE i histo). Wydobędziesz z tego taki "żużel", jak pokazano na cytowanej przez Ciebie fotce?

 

L_DBE_histo_2000_1362.thumb.jpg.307412e48d76c45e0f341de18096661c.jpg

 

23 godziny temu, Gość na chwilę napisał:

obszary wodorowe są przepalone na środku...

 

Hmm, tutaj może i zgodziłbym się z Tobą trochę. Można było to pewnie obrobić nieco delikatniej. Choć te obszary wodorowe są w samej luminancji dość jasne.

 

Maciej, kolejny raz oceniając moje prace podsuwasz jakiś materiał porównawczy, który skalą zupełnie nie przystaje do mojej pracy. Doceniam Twoje uwagi, ale myślę że te "triki" z nieprzystającym materiałem porównawczym są po prostu nie na miejscu.

 

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Robson_g napisał:

Jak ja zazdroszczę Tobie tych galaktyk:)

Nie widzę jakiegoś drastycznego odszumiania. Generalnie podoba mi się. 

 

Dzięki za miłe słowo. Nie jest to jakieś "mistrzostwo świata". Bawię się po prostu zebranym materiałem, usiłując uzyskać jakiś wyrazisty obraz tej galaktyki. Na tyle na ile pozwala skala i ilość zebranego materiału. Z pewnością można byłoby to obrobić lepiej i ciekawiej. Ale mnie i tak cieszy każdy sensowny efekt, który uzyskuję.

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek, przepraszam. Ja nie stosuję żadnych tricków- po prostu pokazuję zdjęcia jakie mam i - w przeważającej większości - sam zrobiłem. I staram się pokazać co można poprawić.

Ale sorry jeśli Ci to nie odpowiada - to już się nie będę wypowiadał.

A ten żużel na Twojej luminancji widać gołym okiem.

Poniżej TWÓJ materiał :)( z jpega, nie chce myśleć co by było z fitsa)

 

diver2.thumb.jpg.cbde6b304bf0cc5ec277dd28b35f12da.jpg

Edytowane przez Gość na chwilę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Gość na chwilę napisał:

Ale to nie ma teraz znaczenia.

 

Skala ma znaczenie, bo "żużel" będzie oczywiście lepiej widoczny w mniejszej skali. Przyznaję, że na materiale bez odszumiania jest ta ziarnistość widoczna, a mój materiał był odszumiany. Zarówno w pierwszej jak i w drugiej wersji jednakowo. Trochę się poirytowałem, bo w pierwszej wersji nadmiernego odszumiania i braku ziarnistości mi nie wytknąłeś (nie wiem, czy w ogóle oglądałeś), natomiast w drugiej tak samo odszumionej stwierdziłeś, że materiał jest nadto odszumiony.

Bawiąc się tym materiałem postawiłem sobie nieco inne cele i wyszedłem z założenia że przy takiej skali nie będę się silił na próby wydobycia subtelności galaktyki. Ale faktycznie można tę subtelną ziarnistość jakoś pokazać, świadomie rezygnując z odszumiania. Przy mojej skali odszumianie rzeczywiście niszczy tak drobny szczegół.

Jeżeli więc przytrafi mi się zebrać tę galaktykę w większej skali, z pewnością zwrócę uwagę na jej ziarnisty charakter. :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj pomęczyć jeszcze ten materiał. Jeśli z jpega udało się uzyskać taki efekt, to z materiału źródłowego powinno być dużo lepiej. Tam nie bardzo jest co odszumiać, ewentualnie NEX 0.4 z detalem 0.25.

Nie pamiętam czy oglądałem pod tym kątem galaktykę bo tam była kwestia alignacji koloru gwiazd - ważniejsza bo bardziej widoczna.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Gość na chwilę napisał:

Spróbuj pomęczyć jeszcze ten materiał.

 

Pomęczyłem go na szybko. Problem polega na tym, że starnet wyciął mi z galaktyki wszystkie drobne gwiazdki (żużel), z których została tylko poświata. Po co używałem starneta? Chciałem uciec od problemu chromatyki gwiazd i skonstruować je "na boku". Generalnie nie był to więc problem nadmiernego odszumiania, lecz dość specyficznej późniejszej obróbki.

Teraz jest "żużel", ale ucierpiała chromatyka gwiazd. Na to niestety nic chyba nie poradzę. Takie szkiełko... Trzeba szukać innego.

Reasumując: Twoja uwaga była słuszna, a moja irytacja nieuzasadniona. Dostałem kolejną, pouczającą lekcję obróbki. Dzięki. :)

 

M33_4_3600_2700_2000_1500.thumb.jpg.2c82948004a08efb8a94579711db4643.jpg

 

 

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, diver napisał:

 

Pomęczyłem go na szybko. Problem polega na tym, że starnet wyciął mi z galaktyki wszystkie drobne gwiazdki (żużel), z których została tylko poświata. Po co używałem starneta? Chciałem uciec od problemu chromatyki gwiazd i skonstruować je "na boku". Teraz jest "żużel", ale ucierpiała chromatyka gwiazd. Na to niestety nic chyba nie poradzę. Takie szkiełko... Trzeba szukać innego.

Reasumując: Twoja uwaga była słuszna, a moja irytacja nieuzasadniona. Dostałem kolejną, pouczającą lekcję obróbki. Dzięki. :)

 

M33_4_3600_2700_2000_1500.thumb.jpg.2c82948004a08efb8a94579711db4643.jpg

 

 

 

Kurczę to jest "to". Śmieszna sprawa bo siedziałem ostatnio nad swoją M33 (z 200/1000) i także wycinałem to ziarno. Teraz mam świadomość jak to ma wyglądać.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Tuvoc napisał:

Śmieszna sprawa bo siedziałem ostatnio nad swoją M33 (z 200/1000)

 

Okazało się, że sprawa "ziarna" jest jednak dość zasadnicza. Pewnie pokuszę się o M33 na 200/1000, ale tam na pewno żadnego "ziarna" nie będę wycinał. ;)

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.