Skocz do zawartości

Kamerą "do góry" czy "niech wisi"?


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Klasyk. Macie Newtona z ramieniem fokusera na którym "wisi" parę kilo elektroniki i mechaniki (a czasem i kolejne parę kilo optyki od flattenera). U mnie wygląda to tak:

 

 3.jpg

 

Telep to 270/1200, masa całkowita tuby na sucho to 11.6 kg. Na wyciągu wisi ok 3kg. Całość w obejmach i na dovtailu waży 15.8kg. 

 

I teraz pytanie, bo jakoś nie widzę w sieci jednoznacznych odpowiedzi. Fają do dołu czy do góry?

image.png

 

Jaki układ stosujecie u siebie?

Jakie widzicie plusy i minusy każdego z podejść?

 

Mam swoje przemyślenia (trochę pod kątem kabloteki, trochę wygody, trochę dla kolimacji, trochę dla ew.  ryzyk rolloffowo-grawitacyjnych), nie mam jednak jeszcze wyrobionych preferencji. Wiadomo, praktyka wykaże, ale może nie warto tracić cennego czasu bez chmur na wyważanie otwartych drzwi i już od dawna wszyscy bardziej kumaci wiedzą, że tylko jedna z tych opcji ma tak naprawdę sens i o którą chodzi.

 

BTW, zakładam, że od strony ugięć, zarówno układ dolny jak i górny są porównywalne. Kable sobie ogarnę z sensem, sama złączkologia też jest pod kontrolą (po testach prawdopodobnie zajdą w niej zmiany, pierwotnie ukłąd oag-guider-sensor był poskladany na F7.5 i pewnie bedzie winietowac przy F4.5, mam spory zapas na 3" fokuserze jakby była potrzeba korekty tego aspektu).

 

Pozdrawiam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera powinna być zdecydowanie od dołu. Daje to najlepszy układ pod względem wyważenia - kamera jest blisko osi obrotu montażu, więc praktycznie nie dokłada się do masy teleskopu. W takim układzie przeciwwagi mogą być lżejsze lub bliżej osi montażu. Chodzi po prostu o moment siły: siła (ciężar) * ramię (odległość od środka obrotu), który najlepiej jak jest jak najmniejszy - wówczas montaż ma lżej i może ciut lepiej prowadzić.

Jedynym przeciwskazaniem dla dolnego umiejscowienia jakie widzę jest sytuacja, gdy kamera by się nie zmieściła - sytuacja możliwa głównie w małych setupach. Jak jest miejsce, to zdecydowanie warto ustawić kamerę z dołu.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.