Skocz do zawartości

LBN 550, LBN552, LDN 1228 w Cefeuszu


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie wow. Jeśli to spod Bortle 5+ to szacun. Pozamiatałeś :) Chyba mam swój docelowy teleskop, właśnie czytam o tym - 43.3 mm obrazu, do tego genialny backfocus... szkoda że 8" nie ma już takich parametrów :(
Samo zdjęcie - dla mnie perfekcja. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kiedyś siądę, ale to jest moja obecna wersja finalna. Szumi co jest zdumiewające przy takiej ilości materiału. Jedyne wytłumaczenie to że to naprawdę jest bardzo ciemne, a drugie ze użycie DBE by wyrównać gradient od miasta mogło podbić szumy. Albobi jedni i drugie. Może eXterminator dałby lepszy efekt, dzięki filtrowi gradient jest znośny. Gwiazdki moim zdaniem najlepsze jakie RASA11 do tej pory zrobiłem bez pajączka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, kubaman napisał:

DBE

 

ani ABE nie podbija szumu bo robią flata gładkiego jak pupa niemowlaka (w odróżnieniu do zwykłego flata) a szumi bo każda fotka poza chyba taką prześwietloną szumi tylko szum zaczyna być widoczny przy róznej sile rozciągania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo nie mam takiej wiedzy

jeśli coś wiesz to napisz proszę

 

 

w każdym razie wszystkich, którzy lubią znajdowanie galaktyczek w tle jak ja, zachęcam do analizy, jest tego cały worek albo i dwa

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może są lepsze metody, ja używam takiej. Idę sobie na stronę SIMBADa (https://simbad.unistra.fr/simbad/). W pobliżu obiektu, którym jestem zainteresowany (np. to mocne pojaśnienie w dolnej części LBN552) wyszukuję innego znanego obiektu w planetarium, w tym przypadku LBN552. Wyszukuję go w basic search na stronie SIMBAD. Jak wyskoczy wynik, po prawej pokaże się zdjęcie fragmentu nieba, które można przesuwać, zbliżać/oddalać. Nad nim można zapuścić kwerendę na wszystkie obiekty w zadanym promieniu. Tutaj wystarczy 30 arcmin i w kółeczku będzie już widać nasz obiekt. Po kliknięciu "query around" wyskoczy nam nowy tab z całą masą obiektów różnych typów (kolumna Otype) - swoją drogą SIMBAD ma dobrą dokumentację tych typów po kliknieciu w nazwę kolumny. Na podobnym jak wcześniej okienku ukaże nam się zdjęcie nieba z zaznaczonymi obiektami. No i widać nasz obiekt, ma kilka oznaczeń sporo z nich typu Y*O czyli young stellar object. Akurat w tym przypadku obiekt typu Herbiga-Haro jest pod nazwą RNO 129. A reszta to już zależy od osobistych potrzeb, można zajrzeć na wkipedię co to są za obiekty, można też po wybraniu tego obiektu z listy i przeniesieniu na jego stronę użyć opcji "References" aby wyświetlić prace naukowe, w których pojawia się odniesienie do tego konkretnego obiektu.

Edytowane przez Jarek J.
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.