Skocz do zawartości

Okular średnioogniskowy


micropoint

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Rozglądam się za okularem średnioogniskowym w zakresie 12-15mm. Aktualnie nie mam nic o podobnej ogniskowej (7mm WO i 30mm Maxvision). Okular będzie używany z 10" GSO (F4.9) i 16" Taurusem (F4.8). Obserwuję planety (ostatnio częściej) jak i DSO. Z mojego przeglądu internetu wynika, że dobry mógłby być 12mm Nagler T4 albo Delos 14mm. Chciałem jednak zapytać bardziej doświadczonych użytkowników o inne propozycje. Czy to dobry wybór? A może coś tańszego z podobnymi parametrami (np. Morfeusz 12,5 mm, Pentax XW 14mm)?

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez micropoint
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tele Vue Nagler / Delos, Pentax XW (10mm / 14mm), Morpheus (12,5mm / 14mm) to wybory pewne i docelowe.

 

Dobry jest Omegon Super LE 14mm

Świetny jest Omegon Panorama 15mm (prawdziwe pole to aż 90o)

 

Może Celestron Luminos / Axiom LX?

Może Celestron X-Cell, ale to już po taniości

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość do ceny najkorzystniej wypada dla Morpheusa. Chyba, że udałoby się tobie dostać w dobrej cenie Naglera 12T4 - ale ten okular ma problem z fasolkowaniem.

Jeżeli pole może być w okolicach 60* to brałbym jeszcze pod uwagę Delite. Delite jest lżejszy i mniejszy od reszty. Poza tym dobrze pasuje do bino.

Dużą zaletą Delosa, N12T4 i Delite jest regulowana muszla oczna.

Jeżeli nie obserwujesz w okularach to brałbym pod uwagę jeszcze Nikona NAV-SW.

Pentax XW14 niestety odstaje korekcją na brzegu pola, od wymienionych powyżej.

 

 

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, bartolini napisał:

Jeżeli pole może być w okolicach 60* to brałbym jeszcze pod uwagę jeszcze Delite.

Przy polu rzędu 65o nie można pominąć klasyki gatunku czyli  VIXENA LVW 13 mm oraz udanego Sky Rover APM UFF / Meade / Altair Astro 15 mm.

Ten drugi - świetny również do bino.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem szansę porównywać Delosa 12mm i Naglera 12mm, Delosa z Morpheusami i z tego zestawienia zdecydowanie Delos. Jeśli dysponujesz kasą na Nikona HW to trzeba powiedzieć, że jest lepszy od Delosa ale jest to różnica kosmetyczna jeśli chodzi o obraz.  Pentaxów powyżej 10mm  i Nikonów Sw niestety nie znam.
Z tych co koledzy wymienili a znam ja bym to ustawił tak:
Nikon HW 9.5/10
Delos 9/10
Nagler, Morpheus 7.5/10
LVW 6.5/10
 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.