Skocz do zawartości

M33 prośba o radę


arko66

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Oglądam sobie wasze zdjęcia m33 i zadaję sobie pytanie, jak wy to robicie że takie fajne zdjęcia wam wychodzą? Ja robię co mogę i wychodzi mi tylko taki chłam jak na zdjęciu. Co jest tego powodem?

Proszę o podpowiedzi co zrobić aby było lepiej? 

Łącznie jest około 1400 zdjęć po 30s.

m33_1_got.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby wyszło dobre zdjęcie musi być spełnionych wiele warunków, takich jak:

dobre, ciemne niebo,

dobrze skolimowany teleskop, dobra optyka

dobrze ustawiona ostrość, stale kontrolowana.

dobry guiding/tracking

dobre wyrównanie tła (brak gradientów, dobre flaty)

dobrze zalignowane klatki

DUUUUŻO materiału.

 

Powyższe, to podstawa zebrania dobrego materiału. Dalej pozostaje obróbka, lata nauki i zbierania doświadczeń.

 

Przyjrzyj się swojej fotce i poszukaj co niedomaga.

A moja rada na początek, postaraj się zrobić dobre zdjęcie czarno-białe. Jedno, drugie... dziesiąte. Krzywe, poziomy, kontrola histogramu, wyrównanie tła itp. Kolor jest trudniejszy, nie zaczynaj nauki od niego.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza radami kolegów powyżej dołożę, że liczy się łączny czas akwizycji, a nie koniecznie długość suba.

1400, to już jest bardzo dobrze - ze średniej usunie się sporo szumu i błędów (satelitów, błędów prowadzenia, chmur, itp).

Kwestia, że może masz jeszcze zbyt małe powiększenie jak na m33, plus zbyt duży do tej optyki pixel.

Też nie chodzi o to żeby mieć super mały, ale pewnych zasad nie przeskoczysz - nie powiększysz, czy wyostrzysz jak w popularnych serialach kryminalnych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt sprzętem i nie każdy może sobie pozwolić na porządny astrograf. Kolega nazbierał materiału budżetowym zestawem i teraz zadajmy sobie pytanie czy z tego materiału można wycisnąć coś lepszego. Myślę, że tak ale trzeba by się trochę pobawić a już na pewno nie jpg'em.
pzdr.

297614511_M33XXX.thumb.jpg.0773757cfbb8532bd70ded14ba4ce52e.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co się zarejestrowało z kosmosu wystarczy żeby mieć fajną fotkę niestety przy okazji zarejestrowały ci się katastroficzne odblaski/gradienty albo po prostu masz beznadziejne flaty:

 

image.png.3b24a3bd152a79afe2dfb14f21817109.png

 

jeżeli poprawisz ten element to życie stanie się prostsze.

Edytowane przez .zombi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.11.2022 o 17:18, Miesilmannimea napisał:

Mało informacji: jaki obiektyw, jaka kamera, jaki gain / czułość, jaki filtr...

30s wydaje się już na oko za mało...

 

 

W dniu 6.11.2022 o 10:14, Miesilmannimea napisał:

Zdecydowanie za krótka ekspozycja, najciemniejsze detale po prostu się nie zarejestrowały.

 

 

Herezje! Naprawdę! To, że Ty czegoś nie widzisz w pojedynczym subie wcale nie oznacza, że tam nic nie ma. 12 godzin materiału to naprawdę sporo.

 

Zdjęcie robione Canonem 600D - tak, brak informacji o ISO ale to na pewno nie był zerowy gain. Dość szybki teleskop f/5. Brak informacji skąd robione a przy dużym LP te 30 sekund to może być nawet trochę za długo!!!  Te odblaski czy gradienty raczej wskazują na spore LP, może księżyc na niebie, może słaby seeing i dużo wilgoci w powietrzu... Może...

 

EDIT:

 

 

Moja obróbka jest dużo gorsza od Andrzeja - spędziłem całe 15 min - głównie na usuwaniu gradientów/odblasków. Treści tam jest całkiem sporo. Niespecjalnie podobają mi się gwiazdki, zwłaszcza te jaśniejsze. Mają jakieś takie trochę dziwne plamko-obwódki. Da się to zwalczyć ale trzeba by posiedzieć. Moje to tylko 15 min w PI i drobny "touch-up" w Photoshopie. 

 

EDIT2:

Mam wrażenie jakby tam w ogóle flatów nie było. ?

 

 

m33.jpg

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, arko66 napisał:

Dziękuję wszystkim za opinie i rady. Poskładałem jeszcze raz w astapie i wyszło mi takie coś.

 

Wykastrowałeś galaktykę z całej zawartości. Pogubiłeś też ramiona. Całość wpada w zieleń. 

Porównaj to co wrzucił np. @.zombi. z tym, co wrzuciłeś Ty. Niestety, ale to zły kierunkek, już nawet twoja pierwsza wersja była lepsza.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pozwolę sobie wrzucić moje pierwsze zdjęcie M33 były to testy, tekst kopiowany z Facebooka:

 

Testy Asiair Plus

Teleskop Newtona 150/750 korektor komy, guiding 50/190 kamera Asi120mm, Kamera główna Canon550D mod,

użyty Dithering

Materiału mało 2.05 h w klatkach po 300s,

filtr CLS, montaż heq5

 

Kiedys tez robiłem klatki po 30s po modernizacji eq3-2robiłem po 2minuty klatkę przy ogniskowej 650mm.

W końcu się przełamałem i postanowiłem zabrać się za guiding. Na początku na przewodzie st4 i wszystko działało super a na dodatek wszystko podpięte na kablach USB o długości 20m ! (rożne słyszałem opinie że to nie zda egzaminu takie kable itp- gó...o prawda !)

Pomyśl o guiding robi bardzo dużo.

M33_XXX JPG-2.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.