Skocz do zawartości

Barlow 1.25" do foto planet.


numerus

Rekomendowane odpowiedzi


Witam.
Szukam barlowa 1.25" do foto planet i księżyca. Z powodów technicznych musi to być 1.25".
Sprzęt to ED80 i Panasonic Lumix GF3 (4/3). Ma ktoś jakieś doświadczenie z DO-GSO 2,5x 1,25"?
Takiego zaoferowano mi w Delcie, ale na temat wnoszonych przez niego aberek nic nie wiadomo.
Ktoś może próbował?
Heniek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GSO 2.5x 1.25" APO ma około 2.1x - 2.2x. Daje też odblaski - w normalnym użytkowaniu nie do zauważenia, jeśli jednak chciałbyś focić a kilka stopni obok znajdowałby się jasny obiekt.. np. księżyc to będzie problem.. po użyciu flocka problem znika, bo odblaski są od tulei.. W wizualu obraz dobry, innych barlowów nie testowałem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, lkosz napisał:

krotność barlowa i tak zależy od odległości od matrycy, więc to można do pewnego stopnia regulować :)

Tak, oczywiście, krotność to nie jest żaden problem. Problemem jest AC. Przy małych, zwartych i jasnych obiektach, fotki będą nie akceptowalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Pawlik napisał:

Miałem barlowa 2" GSO 2x ED, Baadera 2.25x,  nawet gdzieś tam leży w szufladzie typowy barlow GSO 1,25" - każdy z nich pokazywał jakąś aberrację. Ukojenie aberracyjne odnalazłem dopiero w barlowie TeleVue. 

Sprawdzałem GSO 2x 2" ED i bliźniaczego Soligora, oba miały AC ledwo zauważalną, ale miały. Możesz jakoś (subiektywnie, tak ,,na oko,,) porównać oba GSO, mały i duży pod względem AC? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Szymon Szozda napisał:

GSO 2.5x 1.25" APO ma około 2.1x - 2.2x. Daje też odblaski - w normalnym użytkowaniu nie do zauważenia, jeśli jednak chciałbyś focić a kilka stopni obok znajdowałby się jasny obiekt.. np. księżyc to będzie problem.. po użyciu flocka problem znika, bo odblaski są od tulei.. W wizualu obraz dobry, innych barlowów nie testowałem.  

Szymonie, dlaczego ,,APO,,? Piszesz o jakimś innym barlowie niż GSO 2.5x 1.25", czy o czymś nie wiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Szymon Szozda napisał:

Myślę że to co Ci zaproponowali to też 'APO'... Nie znam innego barlowa GSO 2.5x . Sprawdź dokładnie jaki jest ten o którego pytasz...

To pewnie ten sam, ale to nie APO. Gdyby tak było rzeczywiście, to w specyfikacji i nadruku by się pochwalili. Sądzę, że ,,3-Element,, to dla wielu osób synonim APO. Ale niestety nie, a szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, numerus napisał:

Sprawdzałem GSO 2x 2" ED i bliźniaczego Soligora, oba miały AC ledwo zauważalną, ale miały. Możesz jakoś (subiektywnie, tak ,,na oko,,) porównać oba GSO, mały i duży pod względem AC? 

Różnicy pomiędzy nimi nie zauważyłem, może nie są to złe soczewki ale jednak aberrację wprowadzają. Przy obserwacjach planet ab. chromatyczna to dla mnie rzecz nie do zniesienia dlatego postawiłem na soczewkę w wyższej półki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.