Skocz do zawartości

Bresser 102/600 - jak odłączyć celę obiektywu od tuby?


dj_

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

od dłuższego czasu nurtuje mnie problem, którego nie potrafię rozwiązać, a może ktoś przez to przeszedł i mógłby doradzić. Jak odłączyć plastikową celę obiektywu od tuby Bressera 102/600 (lub podobnego)? Odkręcenie trzech śrubek nie wystarcza, użycie sporej siły w różnych kierunkach, z różnymi dźwigniami również. Podgrzewanie suszarką znajdującego się tam kleju nie pomaga (może za krótko?). Cela siedzi na tubie i ani drgnie. Uprzedzając ewentualne ostrzeżenia o rozkładaniu/składaniu teleskopów dodam, że jest to prosty instrument i na własne potrzeby nie zrobię tego gorzej niż w fabryce. O ile nie rozgniotę plastikowej celi obiektywu...

Pozdrawiam,

Donat

 

 

Edytowane przez dj_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc możliwości demontażu tego specjalnie nie ma...

 

 

Dzięki za odpowiedź. Faktycznie, patrząc od strony wnętrza, styk celi z tubą jest wypełniony i pomalowany. Zmyliły mnie tylko trzy śruby wymagające odkręcenia, co dawało nadzieje na demontaż.

Edytowane przez dj_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomchm napisał:

mnie to tak wygląda, jakby obiektyw był w tubus zaprasowany...

 

2 godziny temu, Krzysztof z Bagien napisał:

@stratogliderchonotu, Ty zdaje się zdejmowałeś obiektyw ze 102/460.

 

Tak to niestety też było u mnie. Po odkręceniu śrubeczek - cela ani drgnęła.

Zaczęliśmy podważać lekko tą celę (od strony wyciągu) i po przejechaniu całego obwodu, jedna osoba trzymała tubę, druga próbowała obracać i ściągać celę, w ten sposób po kilku próbach się udało.

 

(potem oszlifowałem papierem ściernym celę w miejscu gdzie nachodzi na tubę, aby miała nieco większą średnicę i dopiero teraz już schodzi łatwiej)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff zeszło, główna robotę wykonałem szczelinomierzem wciskając odpowiednie listki wzdłuż całego obwodu (trochę się przy tym sfatygował). W końcówce pomógł niezastąpiony WD40 i dźwignia śrubokrętem opartym o obejmę (podłożyłem papier, żeby się filc nie ślizgał). Teraz wystarczy pokombinować z minimalnym nachyleniem celi, co podpowiada Cheshire (regulacja wyciągu nie pomaga - sztywny jest i w miarę wyśrodkowany) i domowa kolimacja będzie zrobiona, ponieważ centrowanie obydwu soczewek na sztuczną gwiazdę mam opanowane.

Ile to się trzeba naszarpać z nowiutkim sprzętem ponieważ nie chcą go porządnie złożyć w fabryce, a z reklamacji przysłali inny identycznie zły. Zdaję sobie sprawę z jego marnej jakości, ale niech przynajmniej pokazuje to co krótki, skolimowany  achromat powinien i to mi wystarczy ?

Jeszcze raz dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Acha, nie znalazłem spodziewanego kleju w celi ani na tubie, po prostu jest tak ciasno nałożona.

Edytowane przez dj_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.