Skocz do zawartości

Okulary do bino Denkmeier Big Easy


micropoint

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

 

Z racji tego, że jedzie już do mnie moje pierwsze bino (Denkmeier BigEasy) pora pomyśleć o okularach. Bino będzie używane z Taurusem T400 (F4.8, ogniskowa 1950) i GSO 10". Co polecacie? Chciałbym podejść na początek do tematu raczej na zasadzie w miarę tanio ale za to dobrze. Szukam więc okularów, ktore nie zrujnują budżetu. Powiedzmy do około 500-600zl za parkę. Może parka od bino WO na początek? A może dokupić drugiego ES 11mm 82 do kompletu? 

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A posiadasz powerswitcha do tego Denkmeiera? Wtedy mógłbyś zacząć od parki plossli 25mm. Jest na giełdzie parka 18mm UFF 65 stopni. Z tego co wiem koledzy ją sobie chwalą. Ja posiadam parkę zoomów od Baadera i po zmianie muszli ocznej jest idealna, niestety niektórym o węższym IPD nie podchodzą. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parką okularów za 600 zł niestety zrujnujesz cały potencjał optyki, jaki daje Taurus i Denk.

Poniżej APM UFF / Sky Rover bym nie schodził. Tzn 15, 18 i 24 to są fajne ogniskowe w tej serii.

Za parkę Morfeuszy musisz zapłacić 2500 zł więc sam widzisz.

 

Wśród "tanich i dobrych"  okularów którkoogniskowych mam dobre doświadczenia ze Sky-Watcherami SWA 58. Używałem modeli 6, 7, 8 i 15mm

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@micropoint z tym bino jest jeden podstawowy problem,  brak regulacji ostrości na okularach :(

Może masz "równe" oczy i nie będziesz odczuwał dyskomfortu ale ja bym chyba zaczął od przeróbki samego bino ;)

Okulary to jak najdłuższa ogniskowa. Niestety w tym budżecie może być ciężko.  Możesz zacząć od budżetowych plossli 25mm. Jak Cię "wciągnie" kupisz coś lepszego. 

No i musisz sprawdzić czy power switch ostrzy z Twoim newtonem bo nie jest to takie oczywiste  ;)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Człeko nie mam powerswitcha. Jest za to komplet OCSów (Optical Corrector System).

 

@Marcin_G zdaje sobie sprawę, że to nie jest dobre rozwiązanie ale to tylko na początek. Jeśli bino mi przypadnie do gustu zainwestuje w coś lepszego. Wybiorę się też na obserwacje lokalnej grupy astro. Kilka osób korzysta z bino więc będzie okazja do sprawdzenia innych (lepszych) okularów. 

 

@wojt0000 z brakiem regulacji ostrości można sobie poradzić. Najważniejsze żeby bino ostrzyło ale o tym przekonam się dopiero jak wsadzę je w wyciąg :) zaryzykowalem trochę. Do bino nie ma powerswitcha tylko OCS, który teoretycznie powinien ostrzyć z T400, co potwierdza też jeden z członków astropolis. Zobaczymy co wyjdzie w praniu :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w T350 bino ostrzyło dopiero po skróceniu kratownicy i założeniu wyciągu niskoprofilowego. Ale jest też taki dynks - tuleja produkcji Denka, nazywa się to bodajże newtonian spacer tube (czy jakoś tak). Poszukaj w necie. Po podłączeniu tego ustrojstwa nasadka ostrzyła w niutku bez problemu (stary Columbus 12"). Dominik Woś to miał, widok rozbitych kulek pokroju Omegi Centauri czy 47 Tuc z parką Panopticów 24 mm - bezcenny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Hej. Odkopuję trochę temat. Ponieważ bino ostrzy przynajmniej z GSO 10" (z Taurusem jeszcze nie miałem okazji sprawdzić) wracam do szukania okularów. Zakupione na giełdzie APM 18mm bardzo przypadły mi do gustu. Potrzebuje teraz parki o dłuższej ogniskowej. Miałem kupić parkę BCP 32mm ale zdecydowałem pójść w nieco lepszej jakości szkła. Co byście polecili do około 1500 zł za parkę? Zakładam że TV Plossl 32mm. A czy ktoś używał okularów Denkmeier Plossl 32 mm? Czy coś innego byście polecili? 

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BCO 32mm nie są wcale takie złe. Tak się składa, że przez 2-3 lata obserwowałem zestawem T16" i Denk bigeasy. Bco dawały bardzo ostre i kontrastowe obrazy, w moim odczuciu nawet ciut lepsze niż cenione Celestrony Ultimy 30mm. Wątpię, że miałem jakieś wybitne egzemplarze.

Największa ich wada to małe pole widzenia, ok 42-43 stopnie. 

W sumie jak wydawać kasę to raz a porządnie. Czyli albo TV 32mm, albo Baader Eudiascopic 35mm (lub klony) - okular świetny optycznie i dający największe pole widzenia w formacie 1.25". 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MichalKaczan napisał(a):

albo Baader Eudiascopic 35mm (lub klony) - okular świetny optycznie i dający największe pole widzenia w formacie 1.25". 

Obecnie jest jeszcze Baader Hyperion Aspheric 31 mm, który nawet z redukcją na 1.25" łapie większe pole na niebie. A antyrefleks jest tam rewelacyjny.

Edytowane przez stratoglider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy światłosiłach ~f/5 z budżetem 1500PLN wziąłbym pod uwagę ES24 68* lub TV PL32mm.

- ES może nie pasować jeżeli masz mały rozstaw źrenic i wymaga bardziej wysuniętego ogniska niż TV PL32mm.

- TV PL32mm może wymagać dorobienia/dokupienia spacerów zamiast standardowych muszli ocznych jeżeli obserwujesz bez okularów.

 

Jeśli chodzi o jakość do ceny to BCP 32mm. Można wykręcić diafragmy z tulejek żeby zyskać parę stopni i dobić do 45-47*

Hit cenowy to GSO plossl 25mm. Za 119PLN/sztuka: Fajnie wykonany (wygląda jak stare Plossle Vixena), niezłe warstwy, tulejka bez podcięcia, wysunięta źrenica.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, bartolini said:

Jeśli chodzi o jakość do ceny to BCP 32mm. Można wykręcić diafragmy z tulejek żeby zyskać parę stopni i dobić do 45-37*

Ale ja tam widzę jakby dwie diagramy w obu częściach tulei - jedna jest w tym "nosku" 1.25 a druga w górnej jej części. Obie się wykręcają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za komentarze :) jak zwykle mam jeszcze większy mętlik w głowie ;) chyba zrobię tak że kupię parkę bcp 32 i jednocześnie będę polować na TV na giełdzie. 

 

A czy ktoś testował wspomniane przez mnie plosle Denkmeiera 32mm? Nawet nowe z astroshopa łapią się w zakładanym budżecie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Odkopię troszkę temat.

 

W międzyczasie udało mi się zgromadzić trzy parki:

 

2x ES 11 mm 82 stopnie

2x APM UFF 18 mm

2x APM UFF 24 mm

 

Chciałbym teraz zaopatrzyć się w parkę okularów długoogniskowych. Czy ktoś testował z bino okulary Denkmeier plossl 32 mm? Kuzynka może mi je kupić w USA ale nie udało mi się znaleźć opinii o nich w temacie bino. Na giełdzie są ES 30 mm 52 stopnie ale i tutaj że świeczką szukać testów tych okularów. Są oczywiście plossle TV 32 mm i też je biorę pod uwagę ale trudno dostać je na giełdzie. 

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.