Skocz do zawartości

ASIAir Pro - nie działają gniazda zasilające DC 12 V nr 3 i 4.


Piotr K.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, ostatnio okazało się, że w mojej ASIair Pro nie działają gniazda zasilające nr 3 i 4. Chodzi o te gniazda z boku, dające 12 V DC, które można wykorzystać do zasilania grzałek, focusera itp. Gniazda nr 1 i 2 działają normalnie, dają się włączać suwaczkami w apce, a nr 3 i 4 nie reagują.

 

Podłączyłem nawet całą ASIair Pro do zasilacza 12 V 5 A, bo myślałem, że może gniazda 3 i 4 zaczynają być aktywne dopiero, gdy prądu jest odpowiednio dużo - ale nie, bo na 5 A też nie działają.

 

Ustawiałem w apce wszystkie możliwe kombinacje - albo tylko jedno gniazdo włączone (po kolei od 1 do 4), albo więcej, aż do wszystkich 4 włączonych, ustawiałem różne rodzaje sprzętu (Camera, Telescope, Dew Heater, Focuser, Flat panel, Others), bo myślałem, że może padło coś z PWM-ami, ale też nie o to chodzi, bo gniazda 3 i 4 są martwe niezależnie od tego, co ustawię.

 

Co więcej, nie ma na nich prądu także zaraz po włączeniu ASIair Pro przełącznikiem na obudowie (wszystkie gniazda DC w ASIair Pro działają tak, że zaraz po uruchomieniu ASIair jest na nich 100% prądu, a potem dopiero do głosu dochodzą ustawienia z apki).

 

Chciałem otworzyć obudowę, żeby naocznie zobaczyć, co tam się w środku dzieje, ale chyba górna część obudowy jest przyklejona do jakiegoś elementu wewnątrz, bo nie daje się łatwo zdjąć, a nie chciałem się z tym szarpać, żeby czegoś jeszcze bardziej nie uszkodzić (nie wykluczam, że obudowa jest przyklejona do jakiegoś grzejącego się układu scalonego, bo obudowa w ASIair Pro pełni funkcję radiatora).

 

Krótko - gniazda 1 i 2 w mojej ASIair Pro działają normalnie, a gniazda 3 i 4 nie działają wcale. Czy ktoś ma podobne doświadczenia, albo jakiś pomysł jak można to naprawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na gwarancji jest? Jak się nie włączają diody na chwilę po zasileniu, to uszkodzenie elektroniki tych dwóch portów zapewne.

Rozebrać się da bez problemu. Procesor dotyka do obudowy przez termopada. Po zdjęciu górnej pokrywy trzeba jeszcze odkręcić płytkę - 4 śruby i odkręcić złącze anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ko20 napisał:

A na gwarancji jest?

Nie, kupiłem używkę wiosną tego roku, i od tego czasu nie miałem potrzeby używać więcej niż jednego gniazda DC. Więc nawet nie wiem, czy od początku nr 3 i 4 były padnięte, czy może u mnie padły.

 

2 minuty temu, ko20 napisał:

Procesor dotyka do obudowy przez termopada.

Biorąc pod uwagę, że nie wiem co to jest termopad, to raczej nie jest wskazane, żebym to sam rozkręcał...? ;) Za moich czasów radiatory były przyklejane na procesory taką pastą termoprzewodzącą, i o ile pamiętam można je było przyklejać i odklejać do woli, w sensie że to nie było połączenie na stałe. Z termopadami doświadczenia żadnego nie mam...

 

4 minuty temu, ko20 napisał:

Jak się nie włączają diody na chwilę po zasileniu, to uszkodzenie elektroniki tych dwóch portów zapewne.

Włączają się diody główne, pokazujące stan ASIair - w sensie ta czerwona, pokazująca że urządzenie działa, i druga żółta, informująca o odczycie danych z karty. Przy portach DC żadnych diod nie ma - no ale prąd się na nich nie pojawia, więc zapewne to elektronika. Nie wiesz, czy to może być trudne do naprawienia? Sam wiedzy elektronicznej nie posiadam, więc pewnie musiałbym to komuś zlecić - chyba że naprawa polegałaby na wymianie jakiegoś gotowego modułu (dostępnego w handlu) podłączonego do płyty głównej ASIair jakimiś kabelkami - coś takiego jestem w stanie ogarnąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak zwykle szybciej pisze niż czytam ?

Diody przy portach ma wersja Plus. Twoja wersja Pro, ma regularne raspberry PI połączone z dodatkową płytką elektroniczną przez takie długie złącze z chyba 80 pinami. To trzeba delikatnie pobujać na boki żeby wyszło.

Termopad to taki rodzaj miękkiej termoprzewodzącej gumy. Odchodzi czysto, nie jest to przyklejone żeby trzeba było odrywać jak kiedyś radiatory. Na zdjeciu poizej na srodku takie rozowe przyklejone do procesora.

 

Elektroniki sam nie naprawisz. Drobne elementy. Ale jakiś elektronik powinien do ogarnąć. Gdzieś mi psię przewineły w interneie całę te płytki do wymiany. Ale to pareset PLN. Oddaj jakiemuś elektronikowi do sprawdzeania.

 

 

image.png.c849da63cc3b260e001a616e52d1ffc7.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.