Skocz do zawartości

Czy taki układ optyczny istnieje?


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Najpierw przykład.

Zawodnik patrzy przez lupę na znaczek pocztowy.  "Łapie" odległość między szkłem a znaczkiem i jak  by sie nie ustawiał z okiem do lupy, będzie miał ostry obraz.
 

Podbijamy stawkę, zawodnik chce obserwować obiekt 3D np. hmm... o mam geode z kryształkami. Już pomijam fakt, że mu się ta lupa nie mieści do geody, to obraz ma ostry ma tylko w jakimś "obszarze" . Co by nie robił z odległością przyrząd <> oko, nie jest wstanie ani osiągnąć "głąbi ostrości" (powiększyć zakresu odległości w jakim jego lupa daje mu ostry obraz) ani co gorsza manewrując odległością oko <> lupa doprowadzić do tego by bliższy lub dalszy lupie kawałek obrazu nabierał ostrości. No i klops, bo sam obiekt, swym kształtem, nie pozwala mu zbliżyć się z jego przyrządem na tyle by złapać "sweet point" tam, gdzie go najbardziej interesuje.

I teraz pytanie. Czy istnieje taki układ optyczny, który pozwala na kontrolowanie "punktu głębi ostrości" czyli  odległości w jakiej lupa/urządzenie pokazuje obiekt wyraźnie, lub na kontrolowanie "zakresu głębi ostrości" czyli poziomu tolerancji odległości obiektu od urządzenia gdzie ciągle pokaże go wyraźnie np za cene pola widzenia lub innego parametru? 

Jeśli wiecie o czymś takim, dajcie znać proszę pod jakimi nazwami można taki układ znaleźć w ofertach handlowych.  

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Miesilmannimea napisał:

Obiektyw z regulowaną przesłoną? :)

Kombinowałem w tę stronę. Jak nie znajdę rozwiązania dedykowanego, zacznę rzeźbić z okularu i obiektywu. 

3 godziny temu, Iluvatar napisał:

https://www.visioneng.com/products/3d-digital-inspection/

Masz na myśli coś w tym rodzaju, czy raczej coś bardziej przystępnego?

Nawet ceny nie podają, obstawiam, że minimum równowartość dobrego samochodu :) Szukam czegoś, co mógłbym zabrać w pole w kieszeni (bez ciągnięcia za sobą taczki z agregatem  i beczki ropy ;)

2 godziny temu, szuu napisał:

obiektyw makro + okular?

Miałem nadzieję, ze rynek dawno już takie "zabawki" ogarnął, chiny tłuką to masowo i wypychają do EU, a ja  tylko szukać nie potrafię, bo nie wiem jak taki gadget się po prostu nazywa. Obiektyw ma tę wadę (pomijając że trzeba wykombinować jak go z sensem połączyć z okularem by działało obsługiwane jedną ręką) że jest duży. Małe niezłe lupy robią w formie kieszeniowejj  i w dowolnym rozmiarze (od centymetra średnicy w górę). Wygląda na to, że musiałbym szukać "małego" rozmiarami obiektywu, ale z ogniskiem na tyle odsuniętym, by załapał go np. stary mikroskopowiec PZO (to chyba był standard 0.95cm) albo najmniejsze sensowne zoomy np. Naglera 3-6mm, (tu już standard 1.25" ale za to z  gwintem filtrowym, który może udało by mi się użyć). Trzeba zacząć kopać za rysunkami technicznymi gdzie co ogniskuje...

 

No i jednak będzie rzeźba. Już pomijając, fakt, że sklecenie takiej zabawki pójdzie w tysiące... eh... :/

 

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im przedmiot jest bliżej obiektywu tym ognisko bardziej się odsuwa. 

Najprostsze równianie soczewki tutaj to:

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Równanie_soczewki

 

W przypadku obiektywu równanie nie trzyma się tak zupełnie bo jest więcej elementów optycznych, ale to jest jakiś start.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, phacops napisał:

Szczególnie polecam heliosy. One w połączeniu z okularem dają korekcję Apo.

Czołem,

nie zaryzykowałbym porównania do APO. Helios to anastygmat, a elementy ED są nową (lata 70-te) technologią i na pewno nikt jej w takim sprzęcie nie robił.

Pozdrawiam,

Edytowane przez dj_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, dj_ napisał:

Czołem,

nie zaryzykowałbym porównania do APO. Helios to anastygmat, a elementy ED są nową (lata 70-te) technologią i na pewno nikt jej w takim sprzęcie nie robił.

Pozdrawiam,

To zdobądź ten okular i Heliosa. Sam byłem zdziwiony. Ten okular koryguje Heliosa o tym wspominam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jakich to konkretnie zadań? Czy to ma być ręczny przyrząd do uzytku polowego? Czy może mieć statyw z pewna odległością roboczą i focuserem na kolumnie?

Rozumiem, że to ma być do użytku wizualnego. Bo w foto masz funkcję focus stacking (Z-stacking w przypadku mikroskopów), występuje np. w nowszych aparatach Olympusa / OM Solutions i pewnie w innych systemach.

 Jeśli chodzi o wizual, to możliwości są ograniczone. Konstrukcje typu obiektyw foto + adapter okularowy (które podpowiadali koledzy) mają możliwosć regulacji GO przysłoną. Podobna możliwość istnieje w niektórych mikroskopach stereoskopowych (binokularach). Niektóre z nich mają całkiem małe powiększenia minimalne (w granicach 4-7x), czyli tak jak lupa. Ich obiektyw może mieć całkiem sporą odległość przedmiotową, rzędu dużych kilku cm i więcej. Rzuć okiem na modele dedykowane do prac warsztatowych (duża odległość robocza, wymagana do pracy z narzędziami).

 Z tego co wiem, w takim sprzęcie jak binokular, nawet jeśli jest zaopatrzony w regulowaną przysłonę, możliwosci rozszerzenia głębi ostrości w wizualu są niewielkie. Dlatego do foto stosuje się Z-stacking, który problem głębi ostrości eliminuje poprzez przeogniskowanie. Nie słyszałem, by to było możliwe jakimś układem optycznym zapewniającym dowolna głebię ostrości również wizualnie.

Za to możliwości przeogniskowania w binokularach dzięki focuserowi na kolumnie statywu są b. duże. Mówimy o wielu cm. Pracuję czasem zawodowo na takich w celu przygotowania próbek lub ich obróbki w uchwytach o b. zróżnicowanej wysokości.

Nie wiem, czy pomogłem. Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomogłeś i namieszałeś mi jednocześnie, bo zacząłem myśleć, że w sumie, to potrzebuje i rozwiązania "do kieszeni" i "na stół" :)

 

Bardziej jednak szukam teraz czegoś, co pozwoli zebrać się w pole. Przeznaczenie to wstępna identyfikacja minerału. Najłatwiej robić mi to po analizie kształtu kryształów / obserwacji jak załamuje / odbija światło. 

 

Niestety, najlepiej zachowane kryształy to te w szczelinach / lub poprzerastane w żyłach. Musze tam zaglądnąć, im głębiej tym większa szansa na nie skruszony okaz który pozwoli na oszacowanie "na oko" posiadanej symetrii lub ma powierzchnię "złamania" niespolerowaną mechanicznie (co też potrafi sporo zdradzić "na co pacze"). 

 

Znalazłem coś, co odrobinę rokuje na sukces - Bresser Zoomar 8-25x25 - zastanawiam sie czy nie zaryzykować. Najwyżej skończę ze smieciem za 50E. Kłopotem jest tu to, że ma to minimalną odległość ogniskowania ok. 20cm (celowanie na konkretny zrost / płaszczyznę przełamania / mały obiekt będzie mocno problematyczne) no i moja raczej niepochlebna opinia o marce (bazująca na praktycznym doświadczeniu z ich produktami - możliwe, że niesprawiedliwa, bo to że miałem w rekach tylko badziewia ich marki, nie świadczy o jakości wszystkich ich produktów).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a może poszukaj coś pod hasłem "mikroskop polowy" (nie mylić z polowym elektronowym) lub "mikroskop kieszonkowy". Nie mam czasu sprawdzać, bo robota w domu, ale Google coś od razu wyrzuca i na oko to są takie podręczne gadżety (tylko jednookularowe, a nie bino), jak potrzebujesz w terenie. Od lupy czy tego monokularu Bressera niektóre z nich (sądząc po zdjęciach) odróżnia bezcenny fakt posiadania jakiejś podstawki na oglądany obiekt, czy też elementu, o który można oprzeć jedno względem drugiego. Bo tak jak piszesz: problem celowania. I to nie tylko w sensie trafienia w cel, ale ustawienia i utrzymania ostrości (czyli stałego dystansu po prostu). Trzymając sprzęt w łapie to nie jest specjalnie możliwe przy sensownym powiększeniu. A jak przypuszczam potrzebujesz raczej sporego poweru do ziaren minerałów czy ich granic. A do pracy na stole to małe bino, nic innego na dłuższą metę. Ale to w drugiej turze pewnie ;)

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Jarek napisał:

Hmm, a może poszukaj coś pod hasłem "mikroskop polowy" (nie mylić z polowym elektronowym) lub "mikroskop kieszonkowy". Nie mam czasu sprawdzać, bo robota w domu, ale Google coś od razu wyrzuca i na oko to są takie podręczne gadżety (tylko jednookularowe, a nie bino), jak potrzebujesz w terenie. Od lupy czy tego monokularu Bressera niektóre z nich (sądząc po zdjęciach) odróżnia bezcenny fakt posiadania jakiejś podstawki na oglądany obiekt, czy też elementu, o który można oprzeć jedno względem drugiego. Bo tak jak piszesz: problem celowania. I to nie tylko w sensie trafienia w cel, ale ustawienia i utrzymania ostrości (czyli stałego dystansu po prostu). Trzymając sprzęt w łapie to nie jest specjalnie możliwe przy sensownym powiększeniu. A jak przypuszczam potrzebujesz raczej sporego poweru do ziaren minerałów czy ich granic. A do pracy na stole to małe bino, nic innego na dłuższą metę. Ale to w drugiej turze pewnie ;)

Pozdrawiam

-J.

Mikroskopy polowe są ciemne i to bardzo do tego mają ciemną optykę. Masz 2 rozwiązania oba oparte na turist fl

1 turist fl (okular 9mm)+ przejściówka M42/RMS a następnie obiektyw mikroskopowy typu PZO x5 lub CZJ semiplan x3.2. Dystans regulowany pierścieniami m42. Układ taki fajne niezłe powiększenie i uwaga odległość robocza jest liczona w cm. W niektórych ustawieniach nawet kilkanaście cm 

2 turist fl+ obiektywy m42 jak Helios o którym pisałem. Również polecam mniejsze ogniskowe np 28 czy 24mm. Można je montować klasycznie albo zdobyć pierścień odwrotnego nocowania. Wtedy im mniejsza ogniskowa tym większa odległość. Odelglosc robocza jest nadal znaczna zaś przesłoną pozwala manipulować głębia ostrości.

Obiektywy 24 i 58mm mocowane odwrotnie to u mnie podstawa fotografi makro aż do 3mm kadru. Wyższe powiększenia do dopiero mikroskop od obiektywów 10x w górę. 

Skoro mowa o takich obiektach to zobacz jak to działa na szlifach w polaryzacji. Jak udało się 1 zdjęciem uzyskać głębię ostrości obiektywem 24mm.

 

FB_IMG_1642323219080.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szlify i polaryzacja to trochę inna bajka. Tu szukamy rozwiązania "w pole" do wstępnej identyfikacji. Nikt nie będzie robił ciecia i polerki na wyrobisku ;) co najwyżej w ruch pójdzie magnes albo latarka z opcją UV, ale tak czy siak, podstawą będzie "obserwacja" pokroju + próba rozpoznania powierzchni symetrii + typ przełamania. (oczywiście w ruch idzie też kontrola twardości i ew. reakcji na konkretny kwas, ale do tego nie potrzebna optyka).  Cały problem w tym, że jak już pisałem, najczęściej masz do czynienia z niemiłosiernie upierniczoną drobnicą, więc aby coś z sensem zobaczyć, trzeba sobie obiekt powiększyć i dobrać taki który dostał "po łbie" mechanicznie od nas anie od erozji, a takie raczej są te, które są naturalnie osłonięte otoczeniem (i tu zaczyna przegrywać zwykła lupa, bo nie masz kontroli punktu ogniskowania bez zmiany odległości lupy od obiektu). I tak jak pisał Jarek, nie podejmę się operowania  już na poziomie powiększenia 30-40x przy odległości roboczej mierzonej w kilkunastu centymetrach. Nie jestem niestety cyborgiem :)

 

BDW, straszna patologia jest na rynku kieszonkowych mikroskopów, ten sam towar jedni sprzedają jako mikroskop rewizyjny pro sro za 250Eur, a po chwili kopania znajdujesz go oferowanego jako teleskop dla dzieci za 25pln... 

 

No i większość ma stałą odległość ogniskowania.

 

Pozdrawiam.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.