Skocz do zawartości

Wszechświat w 4 calach.


as1

Rekomendowane odpowiedzi

33 minuty temu, numerus napisał(a):

Otwieram wątek i klikam na ,,Zapisz tę stronę,, Do pewnego momentu nie było problemu, ale ostatnie grafiki (około 13) się nie zapisują.

Problem ten nie występuję na FA, ciekawe.

Ja nic nie zmieniałem więc chyba to wina forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15.03.2023

W czasie kiedy odwiedzałem za pomocą "Lornety" inne galaktyki, Canon żegnał się z Orionem. Myśliwy zbliżał się do linii horyzontu więc to był ostatni moment na próbę naświetlenia tego rejonu nieba. Przypomnę tylko że Canon 600D jest uzbrojony w obiektyw 50 mm. Całość została kupiona do zabawy i urozmaicenia mojego kosmicznego hobby. Słowo zabawa jest tu kluczowe, ponieważ mam świadomość niedoskonałości moich wypocin. Naoglądałem się sporo zdjęć kolegów z FA i Astropolis i wiem jak trudna to sztuka. Bardzo dużo zależy od doświadczenia, warunków, sprzętu. Mimo wszystko kiedy po dwóch dniach udało mi się wszystko poskładać w całość na mojej twarzy pojawił się "banan". Nie z powodu super efektu końcowego ( jest ogrom jakiś dziwnych artefaktów, plus jakieś okręgi na całym zdjęciu ), ale dla tego że nie liczyłem na tyle obiektów złapanych w kadrze. Jestem ciekawy ile Wy odnajdziecie 🙂 . Ja naliczyłem 15 obiektów mgławicowych w tym obłok molekularny IC 423. Analiza tego niedoskonałego zdjęcia pozwoliła mi lepiej poznać okolice M 42. Dla mnie nadal są to obserwacje tylko w nieco innym wydaniu. 

 

Canon 600D + Canon 50 mm + Sky Adventure mini
60 x  1 min , ISO 1600
RT 5.9, Sequator, GIMP

 

orionn11.thumb.jpg.d19e764774ec3f00fd5eaa8e8908b59f.jpg

 

P.S Mam nadzieję że koledzy od astrofoto tu nie zaglądają 😅.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

28.03.2023

Przeglądanie najpiękniejszych atlasów kosmosu nie zastąpi obcowania z gwiazdami "oko w oko". Takie doświadczenie ma zupełnie inny wymiar. Mimo sporego Księżyca postanowiłem wyrwać się na dwie godziny w teren. Nie brałem lornety bo wiem że w takich warunkach pokaże zdecydowanie mniej. Nie przygotowałem się też na jakieś inne ciekawe obiekty jak chociażby gwiazdy podwójne. Na szczęście był nasz naturalny satelita, którego ostatnio polubiłem jeszcze bardziej dzięki nasadce bino. Godzina obserwacji minęła szybko. Rima Ariadaeus pięknie się odznaczał, systemy grzbietów na Morzu Jasności wyglądały jak wydmy przemierzające pustynię, okolice kraterów Aristoteles i Eudoxus wyglądały jak obsypane gruzem. TS 102/714 + bino + barlow + okulary 25 mm dały mi powiększenie około x 100 i tarczę Księżyc w niemal cały polu widzenia z przyjemnym zapasem dokoła. 

 

Kiedy ja latałem nad Księżycem - Canon zbierał fotony. Wycelowany był w M 51. Jak się potem okazało, dzięki mojej małej korekcie na polarną ( już po wycelowaniu obiektywem 200 mm w galaktykę ) "Wir" znalazł się po za kadrem. Gwiazdy pojechane, Księżyc świeci, główny bohater zniknął ze sceny więc materiał do śmietnika. Czy na pewno ? Bo widzicie , mnie w Kosmosie  nie pociągają idealnie skomponowane obrazy (  chociaż lubię popatrzeć na ładne zdjęcia ) tylko tajemnica. Zagadka , której może nigdy nie uda nam się rozwikłać. Nie będę was zanudzał moimi egzystencjalnymi przemyśleniami ( a ostatnio jest ich sporo ) ale ja czuje się częścią tego pięknego Wszechświata. Wrócę jednak na Ziemie bo na razie tutaj "urzęduję". 

 

To nieudane zdjęcie prezentuje się tak: 

Autostack.thumb.jpg.2b2af009283b57bf4c0f2c8f752816e2.jpg

( Canon 600D+Canon 70-200 mm F4 ( 200 mm )+ SW SA mini. 63 x 60 s , ISO 800 )

 

Najjaśniejsza gwiazda to Alkaid . Gwiazda położna na końcu "dyszla" asteryzmu Wielkiego Wozu. Jej światło przemierzyło 100 lat świetlnych żeby dotrzeć do naszego oka i matrycy Canona. Problem z dokładnym oznaczeniem jej temperatury może świadczyć o fakcie ,że to obiekt szybko rotujący. Jej wiek to ledwie 15 mln lat. Ale nie pożyje zbyt długo, szacuje się że za 80 mln lat odrzuci wierzchnie warstwy, stając się białym karłem otoczonym przepiękną mgławicą planetarną ( tak przypuszczam bo nigdy nie widziałem brzydkiej ). Po bardziej wnikliwej analizie okazało się że jest tu sporo galaktyk. Ta zabawa pochłonęła mnie na dwie godziny i pozwoliła przedłużyć tą pogodną noc. Żeby coś zauważyć zdjęcie powiększyłem o 200% .Jaśniejsze obiekty to:

 

NGC 5448 - Ta galaktyka spiralna z jasnością 11,2 mag powinna być dostępna pod ciemnym niebem już dla czterech cali.

 

NGC 5480 i 5481 - To ciekawa parka. Pierwsza to galaktyka spiralna o jasności 12,3 mag, druga to galaktyka eliptyczna (12,5 mag). Ciekawostką może być fakt że te "sąsiadki" leżą w granicach dwóch różnych gwiazdozbiorów. NGC 5480 należy do Wielkiej Niedźwiedzicy, natomiast NGC 5481 to Wolarz. Myślę że pod ciemnym niebem bez problemu zobaczymy je w 8 calowym teleskopie. 

 

IC 951 - Nie wiele o niej znalazłem, w sumie to wiem że to galaktyka spiralna

 

Holmberg IV ( UGC 8837 ) - Galaktyka karłowata, znajdująca się 24 mln ly od Ziemi. Należy do grupy galaktyk M101.

 

Jest ich więcej, i jeszcze kilka na pewno się ukryło, ale w jakiś deszczowy wieczór dzięki Canonowi cofnę się do 28.03.2023 i poszukam 🙂 

 

Autostack1.thumb.jpg.f577f959041fc48e4bce5850f53e2260.jpg    

P.S Ta jasna smuga na dole zdjęcia to jakiś odblask 👆 ... 😉

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.