Skocz do zawartości

Wszechświat w 4 calach.


as1

Rekomendowane odpowiedzi

Mając f7 mam to mam z grubsza podobny zestaw okularów. Zaczęło się od Delite 7 i 11 będących jeszcze przed obiektywem. Następnie xw 5, kolejne to były Morfeusz 17.5-ktorego to zachowam. Pojawił się WF40 od TV, jak i APM UFF 30. Teraz idzie do mnie xw3.5. 

Pentaxy są świetne jako okulary planetarne do szybkich refraktorów i w tej cenie nic lepszego się nie trafił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2022 o 22:34, Mc ślimack napisał:

 

Toż to skandal :g:!

Poproszę o dodatkowe wyjaśnienia :smokin:

Domyślam się że wyjaśnień nie potrzebujesz ale może ktoś jest ciekawy. I nie chodzi tu o porównanie widoku w okularze. 

Rozum mówiły tak , kręgosłup powiedział nie. Z małym achro jadę za miasto kiedy tylko się da . Duży dobson nie motywował mnie do obserwacji mimo tego że musiałem pokonać tylko 6 schodków do busa. Miałem też torbę Geoptic do niego. Tylko z takim lustrem trzeba sobie wszystko zaplanować. A ja czasem patrzę sobie przez okno czy jest "warun" , a pół godziny później jestem z telpem w terenie. Ktoś powie : "no dobrze to czemu nie masz dwóch albo trzech teleskopów jak spora część z nas". Tylko że ja nie lubię być w posiadaniu czegoś czego rzadko używam, albo muszę się zmusić do używania. Całe to lanie wody mogło by być streszczone do jednego zdania : typ obserwatora i rodzaj teleskopu nie były kompatybilne ?.

Edytowane przez as1
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2022 o 23:25, phacops napisał:

Pentaxy są świetne jako okulary planetarne do szybkich refraktorów i w tej cenie nic lepszego się nie trafił.

Wśród bardzo krótkich - tylko Vixen LVW i Delite mogą konkurować

Wśród nieco dłuższych, do planet można DOBRE orto używać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, as1 napisał:

 

19.11.2022

 

Prognozy były obiecujące. Wyżowa pogoda nad Polską południowo-zachodnią, delikatny mrozik ( -6° C ) zwiastowały miłą noc pod gwiazdami. Oczywiście jedynym słusznym kierunkiem był wyjazd z dala od „śmierdzącego” miasta. Nie będę próbował oddać klimatu takiej miejscówki słowami, bo każdy kto spędził chociaż jedną noc w takich okolicznościach wie jak to smakuje. Nawet obserwacje jasnych obiektów widocznych z balkonu czy ogrodu, oglądane z takiego miejsca ,z którego nie widać cywilizacji mają zupełnie inny wymiar ( przynajmniej dla mnie ).

Dotarłem na miejsce po 20.00. Ta pora roku i szybko ściemniające się niebo odpowiadają mi bardzo. Kiedy wysiadłem z mojego „mobilnego obserwatorium” ( Renault Trafic II ) i spojrzałem w górę wiedziałem że będzie pięknie. Rozstawiłem AZ4, zawiesiłem TS-a i usiadłem sobie wygodnie na pace busa. W planach był Cefeusz i tam też wycelowałem moją czterocalową rurkę.

 

Alfirk (Beta Cephei )

To nie był obiekt ,który był na liście obserwacyjnej. Miała być to pierwsza gwiazda w „star-hoppingu” do NGC 7023. Po spojrzeniu w okular i wyostrzeniu obok jasnej gwiazdy ( około 3 mag ) pokazał się znacznie ciemniejszy ( 8 mag ) mniejszy kompan. Alfirk to tan naprawdę dwie gwiazdy ,których mój teleskop nie rozdzieli. Trzeci składnik (rozdzielony przez małe achro) okrąża centralne gwiazdy w ciągu 40 000 lat. Niestety nie dysponowałem tak dużą ilością wolego czasu żeby to zaobserwować, więc kierowałem się do następnego celu.

Alfirk.jpg.679c7bc19171bbcc3e762571c634e066.jpg

 

 

NGC 7023 ( Mgławica Irys )

To jedne z obiektów typu „widzę że nic nie widzę”. Wizual to nie astrofotografia więc nie ukaże nam się piękno tej struktury, ale po spojrzeniu w okular zobaczymy coś równie interesującego. Lekko przytłumioną centralną gwiazdę otaczać będzie pustka niemal bez gwiazd. To niewyobrażalne ilości kosmicznego kurzu ,które ukrywają przed naszymi oczami blask nowo powstałych słońc, oraz przysłaniają to co znajduję się za nimi. Podobne odczuci miałem podczas obserwacji NGC 1491. Gwiazda w centrum Mgławicy Irys jest otoczona subtelną poświatą.

NGC7023.jpg.3970a0378a3a409069948c282e76c0d0.jpg

 

Poniżej zestawienie obserwacji wizualnej ora zdjęcia Mgławicy Irys.

irys.jpg.a586794cf2899ce4d69b2a54803e7704.jpg

 

 

NGC 7129 + IC 5134 , NGC 7142

NGC 7129 i 7142 to gromady otwarte. NGC 7142 znajduję się 7,6 tys ly od nas. Można ją wydobyć z tła zerkaniem. Nieco rozciągnięta z gwiazdami, które świecą z podobną intensywnością. NGC 7129 to odległość 3000 ly od Słońca. Gromada wraz z pobliskimi gwiazdami przypomina cyfrę „1”. Zerkanie rozjaśnia otaczającą ją mgławicę IC 5134.

1148539073_NGC71297142.jpg.af21c1173cc79cef3b7f32181bdf71b3.jpg

 

 

NGC 7762

Gromada otwarta widoczna na tle mgławicy Cederblad 214 (Głowa Diabła). Gromada w wieku około 1 miliarda lat. Bardzo delikatna i subtelna. Tylko zerkanie upewniało mnie o jej istnieniu.

NGC7762.jpg.1242633a3cb9d5ebfed0e1899228d693.jpg

 

Poniżej przedstawienie pola widzenia okularu 20 mm wraz z teleskopem TS 102/714 (około 2 stopni)

glowadibla.jpg.a53fcda7d861231c55858f220c1ece0a.jpg

 

 

NGC 40

Mgławica planetarna nie była zbyt uciążliwa w odnalezieniu. Już w niewielkim powiększeniu (x 36 ) zdradza jej „niegwiazdową” naturę. W większy powerach tylko upewniamy się że mamy do czynienia z gwiazdą ,która zdecydowała zakończyć swój żywot. Chociaż proces ten rozpoczął się już 30 000 lat temu potrwa jeszcze długo. Mógł bym tak stać i patrzeć jak stygnące jądro zamienia się w brązowego karła, ale miałem w planach jeszcze parę innych zakamarków naszej galaktyki.

NGC40.jpg.7de5e587357ccd45377cf0a7235348b2.jpg

 

 

M52

Kiedy dwa lata temu postanowiłem zobaczyć wszystkie obiekty katalogu Messiera nie do końca wiedziałem czy czterocalowy achromat pozwoli mi cieszyć się pięknem kosmosu. Teraz wiem że – tak ! Co się nie zobaczy to się „dowyobrazi” a co się „niedowyobrazi” to zobaczy się na zdjęciach kolegów od foto. Jednak kiedy wracam do tych klasycznych „eMek” wydają mi się większe i jaśniejsze niż je zapamiętałem. Pomarańczowa gwiazda HIP 115542, która wyróżnia się barwą i jasnością (okoł 8 mag) nie należy do gromady.

M52(a).jpg.0ddb03a41e50552889aef51ce19886fd.jpg

 

 

NGC 7510

Piękna ,zwarta gromada otwarta, której nie sposób przeoczyć. M 52 swoim kształtem przypominającym strzałkę z jasnym pomarańczowym olbrzymem na wierzchołku wskazuje drogę do NGC 7510. Gromada w małych powiększeniach przypomina podłużnego robaczka, który pełza po nieboskłonie.

NGC7510.jpg.112129792a6db1c35ef3a680c2a0fc1b.jpg

 

 

NGC 7538

Mgławica emisyjna ( obszar H II ). Przez czterocalowy obiektyw zobaczmy dwie gwiazdy spowite mglistą otoczką. Jest to obszar o dużej intensywności gwiazdo twórczej. Aż chciało by się nastawić sprzęt skierowany w tamtą stronę, zostawić na kilka milionów lat a potem zrobić time lapse.

NGC7538.jpg.5bde65d6097aed637406b3cd2d741c1f.jpg

 

 

Mars ( Syrtis Major Planum )

Herbata w termosie się skończyła, minęły ponad dwie godziny od rozłożenia AZ4 więc postanowiłem spojrzeć jeszcze tylko w trzech kierunkach. Szybkie zerkniecie na Jowisza, przywitanie się z Mgławicą w Orionie, oraz przyjrzenie się naszemu „czerwonemu koledze”. Mars nie zawiódł, może dlatego że akurat pokazywał bardzo kontrastowy obszar czyli ciemny Syrtis Major Planum położony między jasnymi Arabia Terra i Isidis Planitia. Kształt tego obszaru przypominał bardziej trójramienny obiekt niż trójkąt. Trochę jakby logo Air Jordan na Marsie ?

mars19_11_2022.jpg.52d672405c3d765d1f9b77fe3e5e6434.jpg

 

Poniżej obserwowany obszar zaznaczony na mapie Marsa.

marsmapa.thumb.jpg.460df5ebe441df42240a4fec4a8c46fc.jpg

Bardzo fajna relacja :) Te szkice też ładne, czekam na więcej! :D

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne, ciekawe opisy.

Od jakiegoś czasu robię dla siebie przewodnik po obiektach do wizuala, do zobaczenia w moim TS APO 130/910 też wyjazdowo mocowanym na AZ4. Chętnie posłużę się Twoimi opisami, tak więc czekam na kolejne relacje.

 

Czystego nieba!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Grzędziel napisał:

Fajne, ciekawe opisy.

Od jakiegoś czasu robię dla siebie przewodnik po obiektach do wizuala, do zobaczenia w moim TS APO 130/910 też wyjazdowo mocowanym na AZ4. Chętnie posłużę się Twoimi opisami, tak więc czekam na kolejne relacje.

 

Czystego nieba!

Dzięki i proszę się częstować. Jeżeli nie znasz to podsyłam link do wszystkich obiektów Katalogu Messiera , które łapałem w 2020-2021.

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/24456-katalog-messiera-w-małym-achro/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Grzędziel napisał:

Fajne, ciekawe opisy.

Od jakiegoś czasu robię dla siebie przewodnik po obiektach do wizuala, do zobaczenia w moim TS APO 130/910 też wyjazdowo mocowanym na AZ4. Chętnie posłużę się Twoimi opisami, tak więc czekam na kolejne relacje.

 

Czystego nieba!

AZ4 jest niezwykle wytrzymałe. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre relacje, na pewno będę śledził wątek zwłaszcza, że posiadam tą samą tubę której tak do końca nawet wizualnie jeszcze nie przetestowałem i chyba rzadko to będę robił bo przeznaczona jest do foto. Ale dzięki tym relacjom mniej więcej wiem czego się spodziewać (chociaż pewnie ten zestaw okularów robi swoją robotę).

Czekam na kolejne wpisy.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2022 o 19:34, JSC napisał:

Fajne szkice.

A Mars - łał... zapelnie jak na żywo!

 

Grafiki robię już jakiś dłuższy czas, co chwilę odkrywam nowe możliwości. Czasami obrabiam je prawie jak by to były moje astro-zdjęcia ?

 

W dniu 20.11.2022 o 21:17, Piotrek K napisał:

Super się czyta, niezła inspiracja na kolejne inspiracje w (moich) 4-calach (1-metrowe achro).

Pozdrawiam,

Piotrek

 

Przygotowując się do obserwacji wybieram sobie jedną stronę Deep Sky Hunter Star Atlas. Tym razem wybrałem stronę nr 4 mapa.pdf na ,której jest jeszcze sporo obiektów dla małych apertur. Cały atlas ma 100 takich stron. Oczywiście tylko część tych stron dotyczy nieba widzianego z naszej szerokości geograficznej. 

 

19 godzin temu, Castro napisał:

(chociaż pewnie ten zestaw okularów robi swoją robotę)

Okulary są nienajgorsze ? Kiedy patrzy się przez nie pierwszy raz od razu rzucają się w oczy kolory gwiazd ( ich różnorodność ). Wymagają przyzwyczajenia się i nauki ( jak przez nie patrzeć ). Im krótsza ogniskowa tym precyzyjniej trzeba ustawić oko przy soczewce. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

08.12.2022 ( KOA - Kuchenne Obserwatorium Astronomiczne )

 

Co innego miałem zrobić ? Wykąpany, lekko przeziębiony i zmęczony wożeniem Waszych prezentów ?. Jak co wieczór przez ostatnie tygodnie wyjrzałem sobie prze okno kuchenne ( u mnie kierunek wschodni ) a tu zaskoczenie - Księżyc i Mars nie są przykryte pierzyną z chmur. Szybko rozstawiłem co mam, usiadłem na wygodnym krześle i "patrzanko". Wiadomo obserwacje przez okno to problem z ostrością i zniekształcony obraz ale :

 

Mars pokazał delikatny detal. Dwa ciemniejsze obszary były bezproblemowe do zaobserwowania. Niżej, na półkuli południowe widoczny obszar to rejony Margaritifer Terra ( ale pewności nie mam ). Wyżej Acidalia albo Chryse Planitia ( tu też mam spore wątpliwości ).

 

Mars08_12_2022.jpg.df0c2c1a6e0c9a3ca38019ef08986228.jpg

 

Drugim obiektem był Księżyc kilkanaście godzin po pełni. To co zaprezentuje poniżej to nie astrofotografia !!! Tylko próba udokumentowania obserwacji. Zdjęcia były robione jakimś kompaktem z poprzedniej epoki przystawionym do okularu. 

 

DSC03215.thumb.JPG.db5ab7d58cc322f94c78c32af2cd4d7d.JPG

 

Jak wielu z nas, jestem wielbicielem bezksiężycowych nocy ( wyjątek to chyba tylko @lulu - pozdrawiam ?️) .Jednak nasz kosmiczny sąsiad ma do pokazania tak wiele że czasem trzeba na niego spojrzeć. Dzisiaj urzekł mnie krater Neper o średnicy 138 km. Urzekła mnie jego przepiękna prezentacja. Ciemne wnętrze krateru, z wystającym oświetlonym wierzchołkiem. Długo delektowałem się tym widokiem. 

 

ks.thumb.JPG.428b980f6a6b8f2f18449a3eb3fdf110.JPG

 

 

 

Poniżanej kilka zdjęć krateru Neper wykonanych przez misję Apollo 10, Apollo 11 oraz Lunar Orbiter 4.

 

Krater Neper - Apollo 10

Neper_crater_as10-34-5081.jpg.e26130f4016d976abfcc5f834d7df6b9.jpg

 

Wierzchołek krateru - Apollo 11

539609862_Neper_central_peak_AS11-43-6469(1).jpg.490d5a379d15e8d9645467295f977742.jpg

 

Widok na krater z sondy Lunar Orbiter 4.

 

Neper_crater_4165_h3.jpg.626c1b177113b4aed383ab7eb14cc493.jpg

 

Poniżej temat z 2009 roku :

 

 

 

Edytowane przez as1
  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, misiowaty napisał:

U mnie pogody za grosz..

Pozostaje czytać takie ekstra relacje i zazdrościć ;)

PS

Ja też lubię Księżyc, zawsze jest "coś" do podziwiania.

U mnie pogoda była przez 15 minut, ale wystarczyło żeby "coś" zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pozdrowienia i ciekawe obserwacje. Ja również bardzo lubię takie widoki z rejonu krawędzi tarczy, gdzie obiekty zaczynają być widoczne z płaskiej perspektywy - jak byśmy obserwowali je z księżycowej orbity. Bardzo rozbudza to wyobraźnię i prowokuje do snucia hipotez co dzieje się kawałek dalej - za horyzontem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Już prawie dwa miesiące nie odwiedzałem mojej "ciemnej miejscówki". Nie dlatego że mi się nie chciało. Powód jest chyba znany. Jeżdżę tam gdy jednocześnie spełnionych jest kilka warunków:

- noc musi być bezksiężycowa ( Księżyc może się właśnie chować albo wzejdzie dopiero po północy )

- pogoda musi być 100 % ( nie wchodzą w grę dziury w chmurach, czy godzinne okno pogodowe )

- może trochę wiać, temperatura nie ma znaczenia 

Gdy jeden element nie zagra - nie jadę ! Wtedy pozostaje mi tylko krótki wypad pod blok albo jakieś zerkanie przez okno w kuchni. Tak było przez ostatnie dwa miesiące. 

 

Mars

 

Obserwacja planet nie wymaga ciemnej miejscówki. Jedyne czego potrzebujemy to stabilna atmosfera. Nawet jakiś delikatny Cirrus nie przeszkadza, zauważyłem nawet że działa trochę jak filtr. Kilka razy wycelowałem "cztery cale" w czerwoną planetę. Wydaje mi się że podczas tej opozycji udało mi się wyłuskać wszystkie większe ciemniejsze obszary ,które są w zasięgu tego teleskopu. Patrząc w kierunku " Boga Wojny" zastanawiam się często czy żyje wśród nas pierwszy "Marsjanin". Mars najlepiej prezentuje się w Pentaxie 5 mm. Z moim teleskopem daje książkową źrenicę do takich obserwacji ( 0,71 mm ) i wystarczające powiększenie na delikatny detal ( x 143 ).

13.01.2023

719504195_Mars13012023.JPG.8fa8a93850dac8557ca076427edf8d83.JPG

 

 

Księżyc

 

Nasz satelita jest jeszcze mniej wymagający jeżeli chodzi o warunki. Oczywiście najlepiej prezentuje się gdy jest wysoko, a warunki są stabilne. Jednak gdy takowe nie zaistnieją , nawet przez okno w kuchni coś zobaczymy. Wielokrotnie pokazywałem Księżyc osobom, które patrzyły przez teleskop pierwszy raz. I za każdym razem ta gra światło-cieni robiła wrażenie na wszystkich, którzy mieli okazję spojrzeć w okular. I choćby z tego powodu warto kupić Skyluxa 70/700 za 200 zł i wycelować go w "Srebrny Glob". Tym co zapamiętałem najbardziej z moich ostatnich wędrówek po Księżycu to Promontorium Laplace , który rzucał cień na Zatokę Tęcz. 

 

Wac_sinus_iridum300m.png.94233bae5d242a344ffd99a151aae84f.png

 

 

Słońce

 

Nasza "dzienna gwiazda" jest bardzo aktywna ostatnimi czasy. Patrząc w jej kierunku pomyślałem sobie że Egipcjanie troszkę lepiej wybrali sobie najwyższego boga niż Rzymianie czy Grecy. Re jako stwórca świata, sprawca niewidzialnego wiatru przekonuje mnie bardziej niż Jowisz czy Zeus. W końcu nasz los bardziej zależy od Słońca niż piątej planety naszego układu. Ale spokojnie nie mam zamiaru składać ofiar podczas następnego zaćmienia dla rozgniewanego boga Re ? .

 

Zdjęcie: TS 102/714 + Pentax XW 14 mm + Sony DSC W35 (kilkunastoletni kompakt) + obróbka GIMP

14.01.2023

631365970_Soce14012023.thumb.JPG.881498a428851ce695e6edd7acba19e0.JPG

 

Zdjęcie: TS 102/714 + Pentax XW 5 mm + Sony DSC W35 (kilkunastoletni kompakt) + obróbka GIMP

14.01.2023

DSC03402.thumb.JPG.f04a10f3d55aba2245758830cdf14ab2.JPG

 

Plejady i Orion ( z miasta )

Chociaż podróż po naszej okolicy ( Układ Słoneczny ) jest ciekawa, czasem mamy ochotę wyrwać się trochę dalej. Miasto niestety "zagłusza" blask gwiazd i ukrywa przed nami piękno mgławic. Dlatego czekam na odpowiednie warunki żeby eksplorować Komos tak jak Lubię najbardziej.

 

Plejady2022.jpg.fa0254bd464b5a156ab928c6929cf628.jpg

 

Orion2022.jpg.db53bf32f0b65bcd214a7694abe71be8.jpg

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.