Skocz do zawartości

Różne opcje ADC


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

postanowiłem sprzedać mojego ADC od ZWO. Dlaczego? Bo jak ruszam wajchami to mi czasami ucieka obraz z pola widzenia. Niby nic, ale ja jestem leniwy, niechże by choć jedna rzecz była po prostu idealna w tej zabawie.

Rozglądam się zatem za jakimś innym ADC i widzę, że niestety to towar mocno deficytowy. Poza ZWO i jego klonami (Omegon, Astronomika) nie ma nic dostępnego. SVBONY wypuściło swój własny, wygląda solidnie ale mało jest o nim opinii.

Najbardziej bym kupił Pierro Astro Mark 3 ale tego to nigdzie się nie kupi. Ma ktoś jakieś szersze doświadczenia z ADC?

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no proszę! mnie się wydawało, że w ZWO te soczewki są mocno luźno posadzone, że tak powiem latają trochę.

Nie chodzi mi tu o przesunięcie obrazu tak by kanały się wyrównały, ale o taki skok, że Saturn znika z pola widzenia.

 

 

P.S> właśnie znalazłem niemiecki ADC 1.25" za 5100 EUR !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, lkosz napisał:

A to nie tak, że obraz przesuwa się w każdym ADC?

Tak. Ja mam porządnej firmy i też obraz ucieka przy ustawianiu. To może cos takiego. Ale nie wiem jak to działa, https://astrohutech.store/product/sunobserver-eadc-electronic-atmospheric-dispersion-corrector/

Tam pewnie też są pryzmaty (raczej muszą być) i przy regulacji to chyba też obraz się przesuwa.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, lkosz napisał:

A to nie tak, że obraz przesuwa się w każdym ADC?

 

Wersje prostsze z 2 pryzmatami przesuwają obraz. Są też konstrukcje z chyba 3 pryzmatami i tam to nie lata. Tyle że ta konstrukcja jest znacznie droższa ;)

 

Ogólnie obraz wycentrowany na zerowym położeniu powinien nadal pozostać w polu widzenia jak się zaczyna ADC ustawiać (no chyba że bardzo małe pole widzenia i od razu duża korekta na ADC).

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, count.neverest napisał:

Dlatego fajnie mieć z ADC dużą matrycę. Machasz jak dzik wajchami, a obraz planety zostaje w polu :P 

I pliki jak balony ;)

 

6 godzin temu, WielkiAtraktor napisał:

Mam KDA od ZWO, sensory 1/3" i nawet na f = 3600 mm Jowisz mi nie uciekał z pola widzenia. Gorąco polecam włączenie wskaźnika dyspersji (np. w FireCapture) podczas regulacji.

Oczywiscie, ale to inny problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, ja miałem topowe ADC od Astro Systems Holland i też obraz uciekał. To zjawisko normalne i wynika z budowy i zasady działania tak zbudowanego  ADC . Mam tylko pytanie - po co machać wajchami? To się ustawia raz i ewentualnie koryguje ze dwa razy w czasie całonocnej sesji..

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero zaczynam, ale jak chcę sfocicić Saturna Jowisza  Marsa i Księżyc to raczej zmieniam non stop ustawienia i żongluję barlowem itd.

 

Myślałem, że coś poprawię w tej korekcji zdobywając lepszy ADC, ale rozumiem, że od osób prowadzących ze mną merytoryczną rozmowę raczej słyszę - nie ma sensu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kubaman napisał:

Ja dopiero zaczynam, ale jak chcę sfocicić Saturna Jowisza  Marsa i Księżyc to raczej zmieniam non stop ustawienia i żongluję barlowem itd.

 

Myślałem, że coś poprawię w tej korekcji zdobywając lepszy ADC, ale rozumiem, że od osób prowadzących ze mną merytoryczną rozmowę raczej słyszę - nie ma sensu..

Ale akurat żonglerka ustawieniami ADC nie bardzo ma sens, bo zmiana wysokości planety tak szybko nie następuje a i zmiana planety w aktualnych układach nie bardzo też wymusza takie działania...zmiana Barlowa też nie. Spokój polecam :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego warto dodać, że obecnie programy do lucky imagingu planet mają bardzo fajne wsparcie dla konfiguracji ADC. Można sobie w Sharpcapie czy Firecapture odpalić konfigurator ustawień ADC i na bieżąco oglądać jaki wpływ ma odsuwanie wajch w poszczegolne strony. Problem z uciekającym obrazem to kwestia wprawy, na początku go miałem, teraz zajmuje mi to 2 minuty. Ja ustawiałem ADC na ogniskowych 3600-7200mm i pikselu 2.9 mikrona. Mimo, iż planeta zmieniała położenie na podglądzie to zawsze miałem to pod kontrolą, bo tych wajch nie trzeba odsuwać nie wiadomo jak bardzo (1-3 progi zwykle sprawia, że odchylenia na czerwonym czy niebieskim nie przekraczają 1-1.2).

Edytowane przez mack_mnk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, nikt z Was nie wspomina o potencjalnym problemie z wprowadzaniem aberracji przez nieodpowiednie szkło czy złą jakość wykonania. Taki Pierro Astro mowi jakie ma szklo i że ma 1/10 lambda. ZWO nie wspomina. SVBony daje rodzaj szkła i 1/4 lambda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wspominam, bo ASH ADC było pod tym względem dobre.

To warto poczytać, dużo pożytecznych informacji tam jest

https://www.astrosystems.nl/atmosphericdispersioncorrector

no i to

https://www.astrosystems.nl/technical-notes-adc

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.