Skocz do zawartości

Rozbudowa eq3-2 o GoTo czy EQ5


Wojciech Mazur

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam pytanie, lepiej jest kupić EQ5 na statywie neq5 (neq5 już mam) (https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6185&lunety=Monta paralaktyczny Sky Watcher EQ5 statyw NEQ5 lunetka biegunowa - oferta z EQ5), czy rozbudować mój eq3-2 o go-to i zacząć zbierać na autoguiding (https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1939&lunety=SynScan GOTO Upgrade Kit do EQ3 2 z WiFi wersja 2022 - oferta z GoTo), a może jest jakieś lepsze rozwiązanie?

Czy GoTo umożliwia dithering, czy to tylko z guidingiem?

Przy kupnie goto do eq3-2 boje się tego, że w końcu ten montaż może przestać mi wystarczać, ale bez goto nie będę miał możliwości podpięcia autoguidingu...

Dodam jeszcze, że zdjęcia robię na eq3-2, statyw neq5, EOS 1100D (mod + CLS SvBony) + canon 70-300mm F/4-5.6 IS II USM, zazwyczaj na 300mm (300*1,6=480mm), lub teleskopem Bresser Messier 90/1250mm F/13.9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej sprzedać to co masz i zainwestować w HEQ5 - to montaż innej klasy i znacznie lepiej pracujący. I w razie rozwoju za jakiś czas spokojnie powiesisz na nim wiele tubek.

5 minut temu, Wojciech Mazur napisał:

Bresser Messier 90/1250mm F/13.9.

To bym do foto w ogóle odpuścił, nie ta ogniskowa, nie to światło, nie ta korekcja itp.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na tych montażach, lecę na SWSA, ale mogę śmiało stwierdzić, że bez guidingu to dithering robi się sam :)

Nawet na SWSA z 300mm i guidem, było delikatne przesunięcie w osi DEC :)

 

EDIT:
I myślę, że HEQ5 to dobry krok, nie ma chyba jednej osoby, która by go nie polecała i sam pewnie zrobię upgrade na ten montaż, jak przyjdzie czas.

Edytowane przez Bentoq
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Maetrik napisał:

Lepiej sprzedać to co masz i zainwestować w HEQ5 - to montaż innej klasy i znacznie lepiej pracujący. I w razie rozwoju za jakiś czas spokojnie powiesisz na nim wiele tubek.

To bym do foto w ogóle odpuścił, nie ta ogniskowa, nie to światło, nie ta korekcja itp.

Teleskop używam prawie tylko do Księżyca, Słońca albo planet.

Co do tego HEQ5, jak już go kupować, to z GoTo czy bez? Czy w ogóle jest oferta bez GoTo? Jakie czasy ekspozycji wyciągnąłbym na HEQ5 z 300mm (480mm) bez guidingu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś były wersje syntrek właśnie bez ale chyba już niedostępne więc podejrzewam, że teraz do zdobycia raczej z.

Trudno mi powiedzieć coś o możliwych czasach bo nigdy nie działałem bez guidingu (miałem kilka lat heq5 ale pracowałem tylko z guidingiem)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Maetrik napisał:

Kiedyś były wersje syntrek właśnie bez ale chyba już niedostępne więc podejrzewam, że teraz do zdobycia raczej z.

Trudno mi powiedzieć coś o możliwych czasach bo nigdy nie działałem bez guidingu (miałem kilka lat heq5 ale pracowałem tylko z guidingiem)

 

 

Jaki koszt wychodzi mniej więcej za cały taki sprzęt? Chodzi mi o HEQ5 (z GoTo) + cały zestaw do guidingu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Wojciech Mazur napisał:

Jaki koszt wychodzi mniej więcej za cały taki sprzęt? Chodzi mi o HEQ5 (z GoTo) + cały zestaw do guidingu?

Nowy heq5 w teleskopach to 5k, używany z giełdy jakby się trafił zapewne taniej. Do tego jakaś najprostsza lunetka i kamerka do guidingu (najlepiej, najtaniej z giełdy) to pewnie mniej niż 1k i gotowe. 

Podłączyć lapka, założyć obiektyw/tubke z aparatem czy co tam masz i można działać :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Maetrik napisał:

Nowy heq5 w teleskopach to 5k, używany z giełdy jakby się trafił zapewne taniej. Do tego jakaś najprostsza lunetka i kamerka do guidingu (najlepiej, najtaniej z giełdy) to pewnie mniej niż 1k i gotowe. 

Podłączyć lapka, założyć obiektyw/tubke z aparatem czy co tam masz i można działać :)

 

Dobra, dzięki za pomoc :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Wojciech Mazur said:

Jaki koszt wychodzi mniej więcej za cały taki sprzęt? Chodzi mi o HEQ5 (z GoTo) + cały zestaw do guidingu?

Jeżeli chodzi o guide to ja ostatnio kupiłem lunetkę z SVBony za 170zł na Shoppie(promka na 11.11) i kamerkę z giełdy za 540zł. Nowy zestaw z ZWO (lunetka i 120mm mini) to koszt w granicach 1,5k

Edytowane przez Bentoq
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.