Skocz do zawartości

WojtasSP320

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Gość na chwilę napisał:

Spajki trochę zabiły tą fajną  fotkę...

O ile lubię spajki to też uważam, że na plejadach są za duże, ale podchodzę do tego tak, że taki sprzęt i tak musi być. Tak samo jak z kadrem - wolałbym, żeby był trochę szerszy, no ale co zrobić...

 

Może w przyszłym roku pokuszę się o maskownicę na ramiona pająka albo podejdę do tego z innym teleskopem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dziki napisał:

To wygląda nie jak poruszenie między sesjami a problem z ramionami pająka - nie są w jednej linii.

Zgadza się prawdopodobnie są krzywe. Moze kiedyś coś z tym zrobię, chociaż... teraz wiem które zdjęcia są moje :D

Edytowane przez WojtasSP320
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze jeden ciekawy smaczek - coś co początkowo wziąłem za jakiegoś satelitę, błąd w stacku czy inne ustrojstwo okazało się chyba być fizycznym obiektem pozaziemskim.

Drugiego dnia, czyli 18 listopada 2022 w godzinach 20:04 - 23:01 coś przelatywało przez M45 ale nie znalazłem w Stellarium żadnej informacji, a innych stron na których można szukać takich informacji nie znam, więc prośba o pomoc w ustaleniu co to mogło być.

Współrzędne obiektu:
2022-11-18 23:01:45 RA 3h 48m 37s  DEC +23° 39’ 30”
2022-11-18 20:04:08 RA 3h 48m 45s DEC +23° 40’ 52”

 

Czyli w ok 3 godziny przeleciał ok 2' łuku (mierzone w Photoshopie linijką przy założeniu skali ok 1.04"/px)

L2_pipp.gif.e704322a0e7b15930b91c7a925300bc9.gif

Cały przelot jest tutaj: 


I klatka z adnotacjami:
1185129206_L_2022_11_18_20_04_08_R_3691_Bin1x1_120s__20C_Annotatedkopia.thumb.png.4d5a8755a343a4bb735d6aa89bf71f65.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, WojtasSP320 napisał:

Zgadza się prawdopodobnie są krzywe. Moze kiedyś coś z tym zrobię, chociaż... teraz wiem które zdjęcia są moje :D

a nie gnie ci sie tuba na szynie ? jesli masz na vixenie to tuba moze ci zmieniac orientacje pajakow (wzgledem nieba) pod wplywem ciezaru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, WojtasSP320 napisał:

Znalazłem jeszcze jeden ciekawy smaczek - coś co początkowo wziąłem za jakiegoś satelitę, błąd w stacku czy inne ustrojstwo okazało się chyba być fizycznym obiektem pozaziemskim.
(...)

 

Stellarium Plus na telefonie pokazuje mi, że to jest asteroida (10260) 1972 TC.

Obecnie ma jakieś 15.5 mag.

 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, orlen napisał:

a nie gnie ci sie tuba na szynie ? jesli masz na vixenie to tuba moze ci zmieniac orientacje pajakow (wzgledem nieba) pod wplywem ciezaru. 

Nie znam się na szynach, ale mam chyba coś takiego (nie mam teraz teleskopu pod ręką, żeby sprawdzić) https://www.astrozakupy.pl/wp-content/uploads/2020/03/Szyna-dovetail-GSO.4360.jpg .
W sumie nie badałem tematu jakoś szczegółowo, bo choć problem zauważyłem to nie drażni mnie jakoś specjalnie. Mierzyłem tylko kiedyś pająka i z suwmiarką pi razy oko wychodziło po równo (jeśli są jakieś przesunięcia to rzędu 1mm). Musiałbym najpierw ogarnąć w której osi jest problem, bo na zdjęciu ewidentnie widać, że jedna oś to jeden spajk a druga się rozdziela na dwa.

@Mareg Ja mam w telefonie jakąś starszą wersję stellerium i tam nic nie ma, ale po dociągnięciu na desktopie obiektu po nazwie to rzeczywiście wygląda na to że to 10260 1972 TC (6-kilometrowy kawałek skały krążący w głównym pasie asteroid), dzięki!

Edytowane przez WojtasSP320
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, WojtasSP320 napisał:

(...)

Ja mam w telefonie jakąś starszą wersję stellerium i tam nic nie ma

(...)

 

U mnie też nic nie ma, o ile nie uruchomię Stellarium jak telefon ma już włączony dostęp do sieci.
Wtedy w "Settings" -> "Advanced" można podkręcić zasięg i pojawia się mnóstwo obiektów z zewnętrznej bazy danych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, WojtasSP320 napisał:

Znalazłem jeszcze jeden ciekawy smaczek - coś co początkowo wziąłem za jakiegoś satelitę, błąd w stacku czy inne ustrojstwo okazało się chyba być fizycznym obiektem pozaziemskim.

Drugiego dnia, czyli 18 listopada 2022 w godzinach 20:04 - 23:01 coś przelatywało przez M45 ale nie znalazłem w Stellarium żadnej informacji, a innych stron na których można szukać takich informacji nie znam, więc prośba o pomoc w ustaleniu co to mogło być.

Współrzędne obiektu:
2022-11-18 23:01:45 RA 3h 48m 37s  DEC +23° 39’ 30”
2022-11-18 20:04:08 RA 3h 48m 45s DEC +23° 40’ 52”

 

Czyli w ok 3 godziny przeleciał ok 2' łuku (mierzone w Photoshopie linijką przy założeniu skali ok 1.04"/px)

L2_pipp.gif.e704322a0e7b15930b91c7a925300bc9.gif

Cały przelot jest tutaj: 


I klatka z adnotacjami:
1185129206_L_2022_11_18_20_04_08_R_3691_Bin1x1_120s__20C_Annotatedkopia.thumb.png.4d5a8755a343a4bb735d6aa89bf71f65.png

 

@WojtasSP320, faktycznie @Mareg ma rację z tym, że oprócz asteroidy:

 

 (10260) 1972 TC - dane: IAU MPC, JPL SBDL, IAU MPC wizualizacja orbitalna, JPL HS efemerydy, JPL wizualizacja orbitalna

 

prawdopodobnie mogła się zapisać na fotach kolejna asteroida o jasności 16,47 mag (sprawdź dokładnie materiał):

 

(9095) 1995 WT2, bo ta trzecia widoczna na poniższej wizualizacji ze Stellarium: (34993) Euaimon, o jasności ok 19 mag, to już pewnie poza zasięgiem sprzętu.

 

10260-1972-TC_a.jpg.350f2f952af137f2d9f2ab7522c58761.jpg

 

... zaznaczyłem trajektorię obu na nieboskłonie.

 

Pozdrawiam: Jurek.

  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest rzeczywiście druga, zauważyłem ją na klatkach już wczoraj ale na YT po kompresji jest ledwo widoczna (na Blinku w PI jest lepiej widoczna). Wychodzi z tego, że 1995 WT2 już się nie złapała w kadrze (po pracy sprawdzę jeszcze raz materiał w domu) a ta ledwo widoczna to Euaimon (na początku filmu widoczna kilka pikseli ponad i ok 100px - 150px na prawo od 1972 TC. 1972 TC leci na godzinę 5 a ta druga, ciemniejsza (Euaimon?) leci tak na oko na 3:30 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, WojtasSP320 napisał:

Jest rzeczywiście druga, zauważyłem ją na klatkach już wczoraj ale na YT po kompresji jest ledwo widoczna (na Blinku w PI jest lepiej widoczna). Wychodzi z tego, że 1995 WT2 już się nie złapała w kadrze (po pracy sprawdzę jeszcze raz materiał w domu) a ta ledwo widoczna to Euaimon (na początku filmu widoczna kilka pikseli ponad i ok 100px - 150px na prawo od 1972 TC. 1972 TC leci na godzinę 5 a ta druga, ciemniejsza (Euaimon?) leci tak na oko na 3:30 

 ... wygląda na to, że tak jest:

 

10260-1972-TC_b.jpg.16b5e815a0034b672a7259ba0dcf5607.jpg

 

 

 

... niżej zrobiłem jeszcze efemerydy dla tych dwóch jaśniejszych, o których wspominałem wyżej, czyli (10260) 1972 TC i (9095) 1995 WT2, od 18 do 27-11-2022 (codziennie na 21:00):

 

554093915_10260-1972-TC9095-1995-WT2.jpg.20d47db323aa52408e79b054e3644f20.jpg

 

ephemeris_9095-10260_18-27-11-2022.xlsx

 

 

     Jak widać obie asteroidy oddalają się już od Ziemi, a jak się dobrze przyjrzeć ostatniej symulacji ze Stellarium, to śmiało można stwierdzić, że asteroid ci u nas dostatek, ;) a to i tak tylko mały ułamek  (te które mam zaindeksowane w Stellarium). Szkoda, że większość "palaczy" tak się zafiksowało na "paleniu" DSów, że zapominają o SSO, a to też kawał ciekawej astronomii!

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

 

 

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, WojtasSP320 napisał:

Mierzyłem tylko kiedyś pająka i z suwmiarką pi razy oko wychodziło po równo (jeśli są jakieś przesunięcia to rzędu 1mm). Musiałbym najpierw ogarnąć w której osi jest problem, bo na zdjęciu ewidentnie widać, że jedna oś to jeden spajk a druga się rozdziela na dwa.

1mm wystarczy.

 

Jak chcesz się pobawić: przyklej białą nitkę pomiędzy końcami przeciwległych ramion - albo do brzegu tubusa idalnie nad pająkiem albo na krawędź pająka.

Nitka powinna (ale nie będzie) przebiegać idealnie przez środek mocowania LW.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, dziki napisał:

Jak chcesz się pobawić: przyklej białą nitkę pomiędzy końcami przeciwległych ramion - albo do brzegu tubusa idalnie nad pająkiem albo na krawędź pająka.

Nitka powinna (ale nie będzie) przebiegać idealnie przez środek mocowania LW.

Spróbuję w wolnej chwil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, suchyy napisał:
 
4
 
 
 
 

 

     Jak widać obie asteroidy oddalają się już od Ziemi, a jak się dobrze przyjrzeć ostatniej symulacji ze Stellarium, to śmiało można stwierdzić, że asteroid ci u nas dostatek, ;) a to i tak tylko mały ułamek  (te które mam zaindeksowane w Stellarium). Szkoda, że większość "palaczy" tak się zafiksowało na "paleniu" DSów, że zapominają o SSO, a to też kawał ciekawej astronomii!

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

 

 

 

 

Może to głupie pytanie, ale nie wiem.... jak się za to zabrać? Jak sprawdzić w jakiś (pół)automatyczny sposób asteroidy na swoich zdjęciach? Powiedzmy mam klatkę 5 czy 10 min i chciałbym zweryfikować co tam w tle się ewentualnie mogło załapać. Kwazary, słabe galaktyki, planetoidy - jak to wyłapać?  

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, suchyy napisał:
 
 

    @Krzysiek Gaudy zapraszam na PW, to być może uzgodnimy wspólny tutorial, bo tutaj nie będziemy zaśmiecać wątku.

Dokładnie tak jak @dziki pisze - myślę, że autor wątku nie obrazi się nawet jak tutaj coś napiszesz, ewentualnie faktycznie w nowym wątku - wszyscy skorzystają :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.