Skocz do zawartości

A może astrofarma w Polsce? Luźne pomysły


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Darek_B napisał:

To niestety tak nie działa. Nikt nie odrolni dla celów budowlanych działki z dala od komunikacji, mediów i co najważniejsze od sąsiedniej zabudowy. O problemach ze zmianą Planu Miejscowego oraz ich koszt, czasochłonność (lata) nie wspomnę.

A takiej budki bez fundamentów, czy domku letniskowego nie można postawić na działce rolniczej bez tego wszystkiego?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, tomchm said:

Byłem ostatnio w Niemczech w rejonie Stuttgartu i muszę przyznać, że niemieckie miasta obecnie są zdecydowanie ciemniejsze od polskich.

Polskie miasta na tle niemieckich świecą niczym bożonarodzeniowe choinki...

Za to w Niemczech latarnie uliczne na wsi świecą całą dobę, w Polsce gasną po 22.00.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, MateuszW napisał:

A takiej budki bez fundamentów, czy domku letniskowego nie można postawić na działce rolniczej bez tego wszystkiego?

Niestety nie, jakby można było to każda atrakcyjna łąka w górach ,nad morzem czy jeziorami byłaby zasypana takim budkami.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca. Budynek bez fundamentów, nie związany z gruntem można postawić. Budka astro wpisuje się w taki schemat - drewniana szopka na pustakach fundamentowych luzem. Myślę, że piery można by zataić ;)

Gorzej niestety z ogrodzeniem i przede wszystkim z mediami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kubaman napisał:

Gorzej niestety z ogrodzeniem i przede wszystkim z mediami.

Ogrodzić możesz nawet pole. Nie ma potrzeby mieć na to pozwolenie, póki nie jest za wysokie i nie wchodzi gdzieś za blisko w drogę.

Co do mediów, to znów, możesz podłączyć nawet blaszany garaż na pustakach. Wiem to, bo tak robiłem podczas budowy. Do momentu odbioru budynku, nadal była to działka rolna z blaszanym garażem a mimo to, zostałem podłączony, postawili mi skrzynkę, założyli licznik itd. Wystarczy podpis elektryka, że od licznika instalacja jest gotowa.

 

Edytowane przez OnlyAfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, astrokarol said:

 

Działki najgorszej klasy (rolnicze ?) z 20h (?) a po środku jedna, z 10 arów odrolniona co by można było postawić budkę?

Działka nie musi być duża, ale może być długa. Ja taką zleciłem geodecie do wykrojenia i dzięki temu do latarni (na szczęście sodowej) mam 200 metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki artykulik w temacie:

https://www.homebook.pl/artykuly/6339/budowa-domku-letniskowego-czy-wymaga-pozwolenia-sprawdz-przepisy

 

Czyli 70m można nawet postawić jeśli to nie będzie mieszkanie całoroczne (a pewnie nie będzie :D )

 

Btw: widzę że prawie każdemu chodzą takie tematy po głowie, nie tylko mi... ;)

Good, goooood... ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

No nie do końca. Budynek bez fundamentów, nie związany z gruntem można postawić.

 

A możesz podać jakiś przepis ? Podstawę prawną ? Bo wydaj mi się że powielasz jakieś mity.

 

Godzinę temu, OnlyAfc napisał:

Ogrodzić możesz nawet pole. Nie ma potrzeby mieć na to pozwolenie

Nie do końca, jak w gminie jest uchwalony plan to bardzo często jest zakaz trwałych ogrodzeń na terenach rolnych, może za wyjątkiem chwilowego grodzenia przy hodowli zwierząt /wypas/.

 

Coś mi się wydaje że staracie się naginać rzeczywistość, to trochę jak z leczeniem się przez internet bez pomocy specjalisty. Albo z prowadzeniem sprawy w sądzie polegając nie na adwokacie a na wycinkach z blogów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie

jak by mnie ktoś miał okraść, to najprędzej inny astro fotograf

po co komu taki sprzęt? Nawet nie będzie wiedział jak rozebrać do transportu. Jak go upłynni? Jak to zrobi nie zdradzając skąd go ma? Kupił ktoś kiedyś coś na giełdzie bez zdjęcia?

bardziej już się boję wandali, których akurat w takich miejscach mało

Ale na to wystarczy prosty monitoring i bateria migających świateł i syrena oraz podpięcie fonii żebym mógł zdalnie z domu wrzeszczeć, że mamy nagranie, policja w drodze.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby to wypaliło trzeba by prowadzić działalność rolną i kupić działkę sieliskową. Rolnikom "na zagrodzie" generalnie wiele wolno i korzystnie wypada, na przykład temat podatku od nieruchomości.

Z tego co kojarzę założenie gospodarstwa rolnego nie jest takie proste, bo wiele osób kombinuje, żeby coś odpalić "przy okazji gospodarstwa". Najlepiej na terenach, gdzie nie było osadnictwa na prawie niemieckim i jednocześnie jest w miarę duże zalesienie. Czyli wieś z porozrzucanymi domostwami otoczonymi lasem. Coś w stylu południowe Łódzkie (lepiej skomunikowane) lub zachodnie Świętokrzyskie.

Pod względem LP i skomunikowania nieźle wypadają na przykład okolice miasta Przedbórz.

 

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

No nie do końca. Budynek bez fundamentów, nie związany z gruntem można postawić. Budka astro wpisuje się w taki schemat - drewniana szopka na pustakach fundamentowych luzem. Myślę, że piery można by zataić ;)

Gorzej niestety z ogrodzeniem i przede wszystkim z mediami.

 

Z tego co pamiętam jest przepis dotyczący wiat (sama definicja i przeznaczenie obiektu nie jest zbyt precyzyjne, więc i astro-budkę można pewnie pod to podpiąć).

Jednak są ograniczenia co do wielkości i ilości, jakie można postawić na działce bez pozwolenia (dwie do 35m2 na 500m2 pow. działki (może to już nie aktualne)).  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Andrzej Lach napisał:

Z tego co pamiętam jest przepis dotyczący wiat (sama definicja i przeznaczenie obiektu nie jest zbyt precyzyjne, więc i astro-budkę można pewnie pod to podpiąć).

Nie nie można, wiaty to obiekty bez pełnych ścian. To po pierwsze. Po drugie rozmawiamy o budowaniu w terenach rolnych , to zupełnie inna sprawa.

 

Przypomnę bo już kiedyś o tym pisałem.

W Polsce można budować tylko w dwóch przypadkach:

1. Gdy mamy Plan Miejscowy z kategorią obszaru pod zabudowę ( mieszkalną, turystyczną, usługową, zagrodową, itp.)

2. Nie mamy planu w gminie ale posiadamy ostateczne Warunki Zabudowy dla danej działki.

 

W innych przypadkach to samowola, a sprawa związana z procedurami to inna para kaloszy, nie istotne czy musimy składać wiosek o pozwolenie czy zgłoszenie. Ważne czy "teren" na to pozwala.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie myślę o działce rolnej, bo tam istnieją obowiązki uprawy, zwłaszcza na lepszych gruntach. Myślę o działce siedliskowej, rolno-budowlanej, rekreacyjnej.

Właśnie znalazłem insertującą z osuwiskiem w ciemnej okolicy po południu za 30 koła. Stosunkowo ciemnej.

Nieduża ale zapewne do negocjacji bo nikt tego ani nie kupi alni nie uzyska zgody na budowę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bartolini napisał:

Coś w stylu południowe Łódzkie (lepiej skomunikowane) lub zachodnie Świętokrzyskie.

Pod względem LP i skomunikowania nieźle wypadają na przykład okolice miasta Przedbórz.

O tak, tak! - idźmy tą drogą.

wzdłuż drogi Piotrków Trybunalski - Sulejów - Kielce jest ciemno jak.....w kieleckiem, niemal środek kraju, większość lokalesów mówi po polsku. 

Tu byłoby mi dobrze....

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Darek_B napisał:

Nie do końca, jak w gminie jest uchwalony plan

Pokaz mi takie wiejskie gminy z uchwalonym planem.

Większość tego nie robi.

U mnie w gminie plan obejmuje tylko miasteczko i to nie całe.

Dla gmin to za dużo pracy i zachodu, żeby ustalać plan zagospodarowania dla całej gminy

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.