Skocz do zawartości

A może astrofarma w Polsce? Luźne pomysły


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Marcin_G napisał:

Zarabianiem pieniędzy zajmują się takie miejsca na Kanarach i w Namibii.

Tu bardziej chodzi o miejsce, gdzie jest ciemno, sucho i bezpiecznie, na własne potrzeby.

Gdyby "nasz" zlotowy Bukowiec nie był 6,5 godziny jazdy od Łodzi, bywałbym tam częściej, bo Otaczarnia stała się jednym z moich ulubionych miejsc do lookania, szczególnie po tegorocznym pobycie tam w sierpniu.

 

Gdybym miał dostęp do takiego miejsca 1,5 h drogi z Łodzi, byłbym tam pewnie w co drugą pogodną noc.....

 

Dokładnie o to mi chodzi.

Dodatkowo, gdy zainteresowana jest więcej niż 1 osoba to koszta/zaangażowanie można podzielić, co najczęściej ułatwia sprawę.

Wiele osób ma "swoje" ulubione miejsca do wyjazdów, ale problemem tam jest to, że sprzęt zawsze trzeba wozić, musi być w wersji mobilnej, co nieco może ograniczać sprzętowo, trochę cennego czasu traci się na ustawianie itp. 

Dlatego fajnie, gdyby w granicach wygodnego dojazdu pod lepsze niebo można byłoby wydzierżawić te kilka m2 pola, nie martwić się o złodziejstwo/wandalizm zostawiając sprzęt.

 

A zarabianie pieniędzy?

Trzeba kupić działkę, uzbroić ją odpowiednio w piery/dachy, dalsze koszty to głównie rachunek za prąd.... Rzeczywiście trudno wyobrazić sobie, żeby ktoś dorobił się w ten sposób fortuny, no bo po pierwsze ile można na jednej działce postawić astrobudek? (to ciekawy temat sam w sobie!), a po drugie ile ktokolwiek jest w stanie płacić za taką przyjemność

Zakładam, że na pierwsze pytanie z jakichś absurdalnych powodów prawnych może się okazać, że odpowiedź brzmi: niewiele. Identycznie moim zdaniem brzmi odpowiedź na drugie :)
A że iloczyn tych dwóch odpowiedzi to czyjkolwiek ewentualny zysk: niewiele*niewiele = bardzo mało.

Niemniej jeśli naszym celem będzie nie zarobek, ale redukcja kosztów, to taka opcja będzie właściwie zawsze bardziej preferowana, niż samotna inwestycja.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, czas na deklarację: jeśli miejsce byłoby do 150 km od Łodzi, to wchodzę w to. Także fianansowo (z kwotą czterocyfrową) i jako inżynier budownictwa. 

Kto będzie drugi? - zobaczmy ilu nas jest poważnie tym zainteresowanym, bo nie ma co bić piany, tylko trzeba działać, zanim ziemia zdrożeje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Marcin_G napisał:

Dobra, czas na deklarację: jeśli miejsce byłoby do 150 km od Łodzi, to wchodzę w to. Także fianansowo (z kwotą czterocyfrową) i jako inżynier budownictwa. 

Kto będzie drugi? - zobaczmy ilu nas jest poważnie tym zainteresowanym, bo nie ma co bić piany, tylko trzeba działać, zanim ziemia zdrożeje.

 

Masz może jakąś miejscówkę na oku w takich okolicach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, malebranchi napisał:

orientuje się ktoś, jaki jest koszt w pełni zautomatyzowanej budki? 20k, 30k, 40k?

Zależy od wymiarów. Moja ma 3x4 metry, była budowana na wiosnę i myślę, że z automatyką dachu zmieściłbym się w 20 kPLN. Dach mam otwierany ręcznie, ale łączny koszt był około 15 kPLN. Nie liczę słupków, które miałem wcześniej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, malebranchi napisał:

orientuje się ktoś, jaki jest koszt w pełni zautomatyzowanej budki? 20k, 30k, 40k?

 

Ponad 20k, plik nie jest zaktualizowany o jakieś 2k https://astrobudka.net/wp-content/uploads/2022/07/astrobudka_koszty.xlsx

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, count.neverest napisał:

Ponad 20k, plik nie jest zaktualizowany o jakieś 2k https://astrobudka.net/wp-content/uploads/2022/07/astrobudka_koszty.xlsx

Robiłem podobną kalkulację do swojej planowanej budki i wychodziło mi ok 17-20k. Budka z miejscem na 2 piery.

Edytowane przez OnlyAfc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapominacie - tak jak wielu naszych klientów, że takiego obserwatorium nie można zostawić bez nadzoru. Ktoś musi być na miejscu ze względu na nieprzewidziane awarie. Do kosztów budowy doliczcie sobie też  koszty utrzymania - pracownik do nadzoru, prąd, internet, ochrona. Konieczna jest też dobra łączność internetowa i dobry dojazd -  ciężkiego sprzetu nie da się wnieść do obserwatorium na taczce. Warto też mieć obok niewielki warsztat i magazyn na sprzęt. 

Zapraszam do mnie. Ceny przystępne i pogoda znacznie lepsza. Mogę wam nawet zbudować taką budkę, jeśli znajdą się chętni. Cały czas mam też przygotowane miejsce na kolejną kopułę.
Podzielcie sobie koszty budowy astrobudki przez miesiączny koszt najmu kopuły - przypuszczam, że wyjdzie ładnych kilka lat obserwacji.


Poniżej statystyka:
image.png.f50dbe167804091968c04565ad9d8204.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o to samo chciałem zapytać - wstawienie sprzętu przykładowo na rok + płatność ~20k rocznie jest niestety poza moim budżetem ? Zakładając że będę w hobby bawił się jeszcze długo - po 5 latach robi się spora suma.
Ale może jednorazowy wydatek za postawienie budki + późniejsze płatności za serwis, ochronę, media itd. byłby do przełknięcia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie o tym nigdy nie myślałem. Normalny cennik jest tutaj: Opcje najmu i cennik - Otivar Remote Observatory (scopedome.com)
Ale możemy ponegocjować. Możecie tu sami przyjechać i zbudować astrobudkę lub kupic odemnie kopułę - a ja jedynie zajme się nadzorem. Z pewnościa było by taniej.
Jestem otwarty na propozycje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba chodziło w wątku bardziej o stworzenie miejsca gdzie regularnie ludzie mogli by sobie przyjechać, spotkać się oraz wspólnie poobserwować i pofocić swoim sprzętem.

 

Kolega tutaj proponuje postawienie budki w Hiszpanii nad którą będzie trzymał pieczę, kompletnie mija się z ideą watku moim zdaniem 

 

Edytowane przez kruzd
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kruzd napisał:

Chyba chodziło w wątku bardziej o stworzenie miejsca gdzie regularnie ludzie mogli by sobie przyjechać, spotkać się oraz wspólnie poobserwować i pofocić swoim sprzętem.

 

Kolega tutaj proponuje postawienie budki w Hiszpanii nad którą będzie trzymał pieczę, kompletnie mija się z ideą watku moim zdaniem 

 

 

Zgadza się :)
Ale do Hiszpanii tez można przyjechać. W mojej okolicy sa bardzo tanie noclegi. Czas dojazdu licząc trasę np Słupsk-Bieszczady czy Słupsk-Malaga - jest nawet mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że immanentną i konieczną częścią astrohobby jest jego trudność. Obawiam się, że im byłoby łatwiej, tym mniejszą czułbym frajdę i zadowolenie z efektów. Cudzy teren, cudzy sprzęt, nadzór, niemal wszystko. W końcu pozostaje tylko siedzenie w domu przed komputerem bez kontaktu z ciemnym, zimnym niebem. Fotki pewnie by mi wyszły ładniejsze, ale czy rzeczywiście byłyby moje? 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba za daleko zabrnęliśmy ;)

Wydaje mi się, że główny problem o którym mówi @kubaman to:

- pod domem mam tak fatalnie niebo, że nawet godzinę jazdy dalej miałbym 20x lepsze warunki.

- godzinę jazdy od domu jest szczere pole, a przydałby się jakiś domek z pierem, mediami i nadzorem

- niestety taki domek, działka, budka kosztują na tyle dużo że lepiej byłoby te koszta jakoś zmniejszyć/ rozłożyć 

 

 

 

Jak teraz o tym myślę, to wydaje się, że najprościej byłoby poszukać kogoś, kto już mieszka w dobrym miejscu (Bortle 3 jak najbardziej ok), ma duże podwórko i może nam wydzierżawić te 10m2, gdzie postawilibyśmy swoją budkę, a następnie regularnie opłacali czynsz i media.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Jak teraz o tym myślę, to wydaje się, że najprościej byłoby poszukać kogoś, kto już mieszka w dobrym miejscu, ma duże podwórko i może nam wydzierżawić te 10m2, gdzie postawilibyśmy swoją budkę, a następnie regularnie opłacali czynsz i media.

 

 

 

I ja tylko o tym mówię. Ale każdy zrobi to co najbardziej lubi :) A czy to będzie Polska czy Hiszpania - to każdy może sobie wybrać - ja wybrałem Hiszpanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.