Skocz do zawartości

A może astrofarma w Polsce? Luźne pomysły


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

4 hours ago, OnlyAfc said:

 

Co do mediów, to znów, możesz podłączyć nawet blaszany garaż na pustakach. Wiem to, bo tak robiłem podczas budowy. Do momentu odbioru budynku, nadal była to działka rolna z blaszanym garażem a mimo to, zostałem podłączony, postawili mi skrzynkę, założyli licznik itd. Wystarczy podpis elektryka, że od licznika instalacja jest gotowa.

 

To jest podłączenie prowizoryczne i jest ono znaczenie droższe niż docelowe. Mi elektryk za takie przyłączenie zaśpiewał 5000 zł mimo że do słupa było kilka metrów. Nie każdy też będzie chciał wejść na słup. Na docelowe czeka się minimum pół roku, warto mieć to na uwadze. Jeśli taka farma ma być na totalnym zadupiu to chyba najlepsze będzie niezależne zasilanie typu wiatrak i akumulatory o dużej pojemności.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, DJ Mru napisał:

To jest podłączenie prowizoryczne i jest ono znaczenie droższe niż docelowe.

Nie, nie mówię o prądzie budowlanym, tylko docelowym przyłączu z licznikiem, normalną taryfą itd.

Ważne, żeby mieć na rękach odbiór instalacji wewnętrznej (za licznikiem) zrobione przez elektryka z uprawnieniami odpowiednimi.

Nawet jeśli będzie to tylko wyłącznik prądowy, bezpiecznik i jedna żarówka. 

Mnie dokładnie tak podłączała Energa. Nie miałem w ogóle taryfy budowlanej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co i co to zmienia? 

Tu chodzi o dobre niebo, a nie o 300 nocy rocznie bez chmur. Taki dobson 50cm w bortle 2 w nocke zbierze tyle materiału co ja pod miastem w dwa miesiące. Trzeba zrozumieć intencje, później się śmiać. Warto mieć marzenia.

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, pomysł jaki padł chodzi mi po głowie od jakiegoś czasu, choć mam astrobudę w Opolszczyźnie - też jest to dobra lokalizacja, ale: dobrej klasy ziemia, więc uprawiać nie zamierzam, a jeszcze tam, gdzie pola - tam w okresach prac polowych jest mega pył. Szukam drugiej lokacji w celu dywersyfikacji pogody :) - padło Świętokrzyskie - między Miechowem, a Jędrzejowem jest przyzwoicie… Chyba, że beskid niski? Okolice Dukli…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje rodzinne strony na Ziemi Lubaczowskiej pod taką farmę jak znalazł. :D Sporo miejsca do astrofotografii, również krajobrazowej. Ilość słonecznych dni i pogodnych nocy w regionie to krajowa czołówka. Niebo nocą jest bardzo ciemne, gdyż na wsiach o 22:30 światła gasną, a w jedynym większym mieście w promieniu 40 km (12 tys. mieszkańców) będą przygaszane. Choć w obecnej sytuacji geopolitycznej niektórzy mogliby być sceptyczni, to jednak wielu użytkownikom forum to miejsce jest dobrze znane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Miesilmannimea napisał:

Hehehehehehehehehhehhehhhehhhhe

 

A jak sobie pogodę załatwicie? Tak tylko pytam...

 

Mnóstwo ludzi tutaj wydaje setki tysięcy złotych na focenie z Polski i świetnie sobie daje radę mimo złej pogody. Nie widzę więc nic śmiesznego, żeby poprawić sobie do tego warunki kupując działkę i - być może - w jakiś sposób ją współdzielić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kubaman napisał:

Niestety

Niestety tak czy niestety nie? ;)

 

Swoją drogą na aukcjach komorniczych są nieruchomości w śmiesznych cenach czasem, ale na przykład kupujesz działkę z domem, ale w domu ktoś mieszka (najpewniej dłużnik który nie chce się wyprowadzić).

Melodramatycznie: 

Kupić taką działkę za bezcen, następnie zaproponować mieszkańcowi deal, że niech sobie mieszka, ale ma pilnować obejścia, może nawet za jakieś symboliczne wynagrodzenie. A na obejściu stawiamy pier za pierem.

Ukraść nie ukradnie, bo mieszka w naszym domu, więc tym lepiej dla nas, jakby go policja zabrała. Będzie pierwszym podejrzanym, więc ma dobrą motywację, żeby pilnować. 

Same plusy, tylko mało realne ;)

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę Wam sprzedać dom z licytacji komorniczej, nawet z lokatorem :) Poważnie.

 

3 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Mnóstwo ludzi tutaj wydaje setki tysięcy złotych na focenie z Polski i świetnie sobie daje radę mimo złej pogody.

 

Kurcze - niech napiszą jak to robią! Ja przy braku pogody nie potrafię żadnego zdjęcia zrobić ;)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kubaman napisał:

Tu chodzi o dobre niebo, a nie o 300 nocy rocznie bez chmur.

 

Ale już o trzy noce bez chmur chyba chodzi ;)

Apropo - istnieje może mapa pokazująca ilość nocy z czystym niebem w Polsce? Czyli bez chmur... Ciekaw jestem jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Miesilmannimea napisał:

Mogę Wam sprzedać dom z licytacji komorniczej, nawet z lokatorem :) Poważnie.

 

 

Kurcze - niech napiszą jak to robią! Ja przy braku pogody nie potrafię żadnego zdjęcia zrobić ;)

Normalnie. Kwestia podejścia - jak ktoś woli iść na imprezę albo do kina niż wykorzystać czyste niebo to robi 2 fotki w roku. Ja od 15 lat robię regularnie po 21-25 fotek rocznie i to niektóre po pierdyliardy godzin naświetlania. Hobby jest po to, żeby je uprawiać a nie chwiaić się przed znajomymi. Tylko nie bierz tego do siebie- to mój ogólny pogląd na sytuację.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy szukałem domu pod Krakowem zauważyłem sporo tanich ofert w trójkącie Tarnów - Busko Zdrój -  Niepołomice. Nieraz był to dom plus 2ha pola.  Do mieszkania zadupie co do AF akurat jest zaletą. Co prawda wg. mapy jest tam B4, ale to spory obszar i B3 pewnie też się znajdzie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, pablo12311 napisał:

Przyszła mi na myśl jeszcze jedna lokalizacja. W Tymcach nie dawno otworzono obserwatorium. Może z Szymkiem by pogadać na temat działki nie opodal obserwatorium. Niebo ciemne.

Tam wokół obserwatorium są drzewa i z poziomu gruntu jest kiepska widoczność niskich obiektów. Chyba, że gdzieś dalej, ale wtedy obecność obserwatorium przestaje miec znaczenie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, apolkowski napisał:

Tam wokół obserwatorium są drzewa i z poziomu gruntu jest kiepska widoczność niskich obiektów. Chyba, że gdzieś dalej, ale wtedy obecność obserwatorium przestaje miec znaczenie.

Ciemne niebo jest nie tylko wokół obserwatorium jak coś :), wyżej wspomniałem, że w okręgu o średnicy 40km jest tylko jedno małe miasto - Lubaczów, które będzie przygaszane w nocy. 
PS. a tak w ogóle, 400 m od obserwatorium jest fajny odsłonięty teren z bardzo dobrą ekspozycją na południowe niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Miesilmannimea napisał:

 

U mnie kwestia pogody ?

Już nie pamiętam kiedy była czysta noc bez łysego..

W Polsce wypada średnio 50-70 bezksiężycowych nocek, z przynajmniej kilkoma godzinami pogody rocznie. Problem jest z chęciami :)

 

 

lion.jpg.756cee147f0f62c8004a574ad42e9f6e.jpg

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

83 procent ludności świata nie może zobaczyć nocami czarnego, usianego gwiazdami nieba, w tym aż 99 procent Europejczyków i Amerykanów. W sumie daje to aż 4,5 miliarda ludzi, którzy przestają patrzeć w nocne niebo, bo niczego nie widzą. - źródło -jakaś pogodowa strona internetowa. 

Wszystko zależy co mielibyśmy na myśli i jakie oczekiwania mówiąc "astrofarma w Polsce". 

Jeśli chcielibyśmy zrobić komercyjne przedsięwzięcie na zasadzie zainwestowania i zarabiania pieniędzy to nie ma szans. 

Może musiałoby to być jakieś hobbystyczne przedsięwzięcie raczej we względnie ciemnym miejscu które mogłoby pokazać ludziom po prostu niebo jakimś przyzwoitym teleskopem, jakiś sprzęt do fotografowania i akcesoria. Skala Namibii raczej chyba nie wchodzi w grę. Zainwestowanie kilkuset tysięcy w astrofarmę się nie zwróci biznesowo więc trzeba by to zrobić hobbystycznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarabianiem pieniędzy zajmują się takie miejsca na Kanarach i w Namibii.

Tu bardziej chodzi o miejsce, gdzie jest ciemno, sucho i bezpiecznie, na własne potrzeby.

Gdyby "nasz" zlotowy Bukowiec nie był 6,5 godziny jazdy od Łodzi, bywałbym tam częściej, bo Otaczarnia stała się jednym z moich ulubionych miejsc do lookania, szczególnie po tegorocznym pobycie tam w sierpniu.

 

Gdybym miał dostęp do takiego miejsca 1,5 h drogi z Łodzi, byłbym tam pewnie w co drugą pogodną noc.....

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może w Zatomiu koło Drawna (zachodniopomorskie). Tam gdzie zloty są organizowane.

Mam do dyspozycji spory teren z możliwością budowy.

 

Bortle 2/3, prąd, światłowód, teren ogrodzony.

150m od wsi, zaraz przy parku narodowym. Życzliwi lokalni mieszkańcy :)

Odkryty horyzont we wszyskich kierunkach, na południe najbliższe miasteczko w odległości 20km (3.5k mieszkańców).

Wadą jest dość duża wilgotność i niskie położenie (90 m npm).

 

Zostawiam pomysł pod rozwagę, to nie jest oferta komercyjna jak na razie ?

 

Pozdrawiam

 

 

Jakub

8E817D98-46B3-4B27-912C-8CC06BBB604F.jpeg

Edytowane przez qbanos
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponuje szukanie w centralnej Polsce, w okolicach Łodzi a mianowicie na południe od Zalewu Sulejowskiego w stronę Przedborza jest chyba jedyna taka "czarna dziura" w LP. Inne tereny to juz tylko południe Polski z Bieszczadami na czele, mazury albo zachodniopomorskie. Centralna Polska ma ten plus, że właściwie każdy ma tak samo daleko, jeśli chodzi o krańce naszego kraju.

 

image.png.04ab02317df043dbcd27134e6867c0b4.png

Edytowane przez kruzd
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.