Skocz do zawartości

Askar FRA500 - pierwsze krytyczne uwagi


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś do mnie dojechał. Pierwsze krytyczne uwagi. Na pochwały przyjdzie (być może) czas. ;)

 

1. Welurowa wykładzina dewshielda niedopasowana. Końce się nie schodzą. To samo w pokrywce. Ktoś źle wymierzył?

 

20221121_232307.jpg.5d2746ef3ae292dc86c2e5aea5ec231f.jpg

 

20221121_232408.jpg.a034ee4e0cd3b24d063ed838989ca986.jpg

 

2. Dobry rotator we właściwym miejscu, ale przydałaby się podziałka taka, jak w WO GT81.

3. Fajnie że jest dovetail Losmandy, ale na jego długości zaoszczędzili do granic możliwości. 15 cm nie daje mi praktycznie żadnej możliwości regulacji położenia tuby względem siodełka montażu.

4. Fajnie że jest stopka do szukacza/guidera, ale główki śrubek mocujących są gładkie jak lód, bez frezowania. Ciężko dokręcić.

 

20221121_232504.jpg.1db1e0e5b467906ff2ab78b82cdfadc6.jpg

 

 

I jeszcze rzecz według mnie ciekawa: mój egzemplarz pochodzi z grudnia zeszłego roku (tak wynika z karty kontroli jakości). Trochę przeleżał, więc chyba im jak ciepłe bułki nie schodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ma podobną datę. To co zwróciło moją uwagę chwilę po zakupie to pęknięcia na kufrze na wysokości doveteila (pianka jest tam bardzo cienka i cały ciężar sprzętu za pośrednictwem doveteila działa właśnie na ten fragment). Zgłosiłem to do teleskopów.pl na co stwierdzili że drugi egzemplarz jaki mają na stanie też ma te pęknięcia bo kufer jest źle zaprojektowany do tego sprzętu. Ostatecznie wymienili mój kufer na taki z "mniejszymi pęknięciami" niż mój oryginalny. Przy czym po 2 miesiącach wkładania i wyjmowania refraktora z kufra , mam już w tym miejscu tyle samo pęknięć co w tym pierwszym kufrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, elay napisał:

W kilku teleskopach w deklach też miałem taką „szparkę” i zakładam, że to mikro-wentylacja.

 

Hmm... :g:

 

15 godzin temu, abo napisał:

Nawet jak dobrze pracuje, to takie niedoróbki są wk**jące ?

 

Taa...

Ileż może kosztować pasek 2-3 mm weluru?

Ileż może kosztować o 5 cm dłuższy kawałek aluminium na szynę Losmandy?

Ileż więcej mogą kosztować śrubki z radełkowatymi główkami?

Wydrukowanie podziałki na rotatorze może nieco kosztować. Ale ile? Dopłaciłbym 500 PLN więcej za tę podziałkę. Przy cenie tuby 10.800 PLN to pryszcz.

 

Zastanawiam się jak to się dzieje, że poprawienie drobiazgów które kosztuje prawie nic, nie ma miejsca. Nie jest to raczej sprawa księgowa. Więc? Ludzie, którzy to robią nie widzą tego? Mają zawiązane oczy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, diver napisał:

Zastanawiam się jak to się dzieje, że poprawienie drobiazgów które kosztuje prawie nic, nie ma miejsca. Nie jest to raczej sprawa księgowa. Więc? Ludzie, którzy to robią nie widzą tego? Mają zawiązane oczy?

 

Może mają mały feedback od userów. Napisałeś maila ze skargami do Askara? :) Wiesz, to nie jest aplikacja internetowa, że jak użytkownik zauważy błąd, to jutro wyjdzie patch który go likwiduje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Może mają mały feedback od userów.

 

Czyli mają zawiązane oczy, bo sami nie widzą co robią.

 

2 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Wiesz, to nie jest aplikacja internetowa, że jak użytkownik zauważy błąd, to jutro wyjdzie patch który go likwiduje...

 

Jutro mnie nie interesuje. Ja już go kupiłem i takiego mam. Od mojej "skargi" mój egzemplarz się nie zmieni. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, diver napisał:

Czyli mają zawiązane oczy, bo sami nie widzą co robią.

 

Skąd wiesz, czy na linii produkcyjnej nie stoją roboty? :)

Inna sprawa: szary człowieczek który przykleja welur na jakieś pogańskie tałatajstwo - co on tam może wiedzieć, robi to, co mu każą.

Być może więc jest dokładnie tak, jak mówisz - nie widzą, co robią. Quality zakłada, że mechanika jest zrobiona wg projektu, czyli dobrze, a jedyne co sprawdzają to jakieś ważne rzeczy w stylu korekcji pola, a nie jakiś tam welur :)

 

20 minut temu, diver napisał:

Jutro mnie nie interesuje. Ja już go kupiłem i takiego mam. Od mojej "skargi" mój egzemplarz się nie zmieni.

Co powoduje, że przy braku skarg i rosnącym popycie Askar jest przekonany, że sprzedaje produkt jakościowo skończony, doskonały :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda firma ma targety do realizacji. Kiedy wchodzi projekt do produkcji szacowane są roczne savingi i z każdym roku coś trzeba przyciąć i na materiale i na pracy ludzkiej. Dlatego czasami coś co z pozoru jest głupie dla użytkownika niekoniecznie dla dyra siedzącego gdzieś Zakopanego we wskaźnikach a inżynier produkcji tnie co mu najłatwiej żeby tylko premie dostać. Niestety tak wyglada produkcja od kuchni. Ale pewnie opcja o braku feedbacku tez jest prawdopodobna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie no co wy

Przecież ty jest masa czynników o których nie wiemy.

Może welur jest produkowany w dwóch rozmiarach: o 5mm za krotki i o 20cm za długi. Optymalizują koszty poświęcając coś innego, to się robi celowo. Może dokładność cięcia weluru to kilka mm i raz wychodzi szpara, a raz nachodzi. 

 Trzeba dobrać tolerancje odpowiednio itd. itp. Podsumowując nie wiem na pewno ale patrząc na wyniki optyczne i cenę konkurencji to Askar doskonale wie co robi i robi to celowo. I bardzo profesjonalnie jak na nowoczesną masową fabrykę przystało.

 

Jak okrzepnie na rynku i się przebije wymyśli jak zrobić wersję 2.0 za 500 PLN więcej i jeszcze lepszą. Ale wtedynich proces produkcyjny będzie już o 30%  tańszy niż dziś i będzie generował dużo bardziej stabilną jakość przy dużo niższym odrzucie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, dimis napisał:

A skąd taka naklejkę na rotator wytrzasnąć? 

 

Samemu wydrukować i nakleić. Ja tak zrobiłem na moim SVBony ED80. Na Askara FRA jednak nie robię, bo nie potrzebuję: z AsiAir bardzo szybko ustawiam prawidłowy kąt ustawienia kamery bez potrzeby korzystania ze skali.

 

image.thumb.png.ae9d2baf8a4c022e6d51b007bb48e879.png

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.11.2022 o 07:03, Gość na chwilę napisał:

Z tymi szparami we flocku w dewshieldzie to sprawa jest oczywista- uwzględnili rozszerzalność cieplną :)

A tak poważnie - podczas naklejania dość mocno naciągają materiał, aby był gładki. Ale materiał wie swoje i wraca do nominalnej długości, robiąc szparkę.

Krótki dovteil zawsze można zastąpić długim - oba moje duże refy mają długie szyny z Astroshopu i komfort wyważania jest ogromny!

 

I jeszcze jedna uwaga - czy naprawdę nie ma opcji, by grzałką grzać celę obiektywu, a nie odrośnik (...tracąc w ten sposób ponad połowę wydzielanego ciepła)

 

Życzę udanych zdjęć.

Edytowane przez Marcin_G
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, astrokarol napisał:

A ten Dalek w wyciągu to co to ?

 

:g:

 

11 godzin temu, dimis napisał:

A skąd taka naklejkę na rotator wytrzasnąć?

 

Tak jak kolega @dobrychemik napisał - wydrukować sobie (na poniższym obrazku nie jest w skali 1:1). Projekt zrobiłem sobie w Microsoft Visio. Muszę jeszcze znaleźć odpowiedni materiał samoprzylepny do wydruku.

 

1761049398_Podzialkarotatora.thumb.png.2fd9737ee64a56a64dfee94867e2d3b6.png

 

11 godzin temu, apolkowski napisał:

nie obawiasz się, że kondensująca się wilgoć może spłynąć do gniazd fokusera?

 

Powiem Ci Andrzej, że nie obawiam się. ;) Tak mi jest wygodniej, tak mam też w njutku. Musiałby padać deszcz, żeby coś się stało.

11 godzin temu, Marcin_G napisał:

I jeszcze jedna uwaga - czy naprawdę nie ma opcji, by grzałką grzać celę obiektywu, a nie odrośnik

 

Hmm, no nie wiem. Trzeba by chyba grzałkę włożyć do tuby. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.