Skocz do zawartości

Serce i Dusza z miasta (Bortle 6)


Piotr K.

Rekomendowane odpowiedzi

11 minutes ago, lukost said:

Trochę kadrowanie nie pykło. ;)

Zgadzam się, pokusa zmieszczenia jak największej ilości obiektów w kadrze bywa bardzo silna ale dobrze poświęcić kadrowaniu dużo czasu bo tego już się później nie zmieni (wyłączając crop).

 

Edit: ale biorąc pod uwagę niebo, to fajna fotka.

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lukost napisał:

Trochę kadrowanie nie pykło.

 

Godzinę temu, Herbert West napisał:

Zgadzam się, pokusa zmieszczenia jak największej ilości obiektów w kadrze bywa bardzo silna

A przepraszam bardzo, skąd wam przyszło do głowy, że ja takiej pokusie uległem? :) Nad ustawieniem kadru zastanawiałem się ładnych kilka minut, suwając ramką FOV w Sky Safari, i doskonale sobie zdawałem sprawę, że ten Hichocik wypada tak nieszczęśliwie na brzegu. Ale żeby ładnie i proporcjonalnie zmieścić oba Hichoty, to mgławice musiałyby być za bardzo na lewo, i estetycznie wyszłoby gorzej. A kadru obrócić o 90* nie mogę, ponieważ do Samyanga używam obejm z dovetailem od astrojolo, a one są przystosowane do kamery, a nie do body aparatu - dovetail sterczy na kilka cm w tył, poza body, i aparat obrócony o 90* się nie mieści. Można oczywiście założyć dovetail odwrotnie, tak że sterczy z przodu, i wtedy można obrócić aparat - ale za to nie można do obiektywu przytknąć flatownicy. Mam obczajone obie konfiguracje, i wybrałem mniejsze zło ;)

 

Oczywiście można po prostu tego Hichocika wycropować, ale było mi go szkoda ;) Niech sobię będzie, dając pożywkę do prowadzenia konwersacji ;) (oraz może do pomysłu na mozaikę? ;) ).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Milena Niemczyk napisał:

Fajna praca. Jak na Bortle 6 to naprawdę wyśmienita

 

A jaką masz skalę porównawczą co do jakości zdjęć spod nieba o różnym stopniu zaświetlenia? Sama nie fotografujesz, mam wrażenie, to skąd wiesz, co jest znakomite spod Bortle 6, a co nie? Tak z ciekawości pytam :)

 

28 minut temu, Milena Niemczyk napisał:

Także gratuluję

 

Dziękuję :) Ale tu mała uwaga techniczna - "także" pisane razem oznacza "też", "również". W znaczeniu "tak więc" piszemy je osobno, "tak że", i co więcej, bez przecinka przed "że" :) Tu pierwsze z brzegu źródło:
 

Także i tak że - Językowe Dylematy (jezykowedylematy.pl)
 

28 minut temu, Milena Niemczyk napisał:

Twoje zdjęcie okazało się fajnym materiałem do poćwiczenia obróbki (co na razie wychodzi mi średnio). Jeszcze nie jest najlepiej, ale wyszło coś takiego

 

Wg mnie bardzo fajnie podciągnęłaś czerwony - jak to zrobiłaś? Zwyczajne kombinowanie z poziomami / krzywymi, czy jakiś inny patent?

 

47 minut temu, Maetrik napisał:

Można pokusić się o nieco więcej koloru, blado nieco

 

Ale konkretnie który element? Gwiazdy? Mgławice? Całościowo?

 

Co do gwiazd - mocno się nad nimi trzęsę przy obróbce, bo mój Samyang nierównomiernie ostrzy kolory. R jest w najbadziej ostrym położeniu bardziej rozlany niż G i B, co powoduje pojawienie się czerwonawych obwódek wokół gwiazd, a środki gwiazd są zielonkawe. W miarę to ogarnąłem sprzętowo, gdy focę bez filtra, ale focenie przez CLS to jest dla mnie nowa rzecz, więc byłem bardzo ostrożny w wyciąganiu koloru gwiazd. A nawet selektywnie schodziłem saturacją w czerwonym, żeby nie ryzykować, że te cholerne czerwone obwódki zostaną wzmocnione.

 

Co do mgławic - na stacku, mimo 3 h materiału na f/4, jest kolorowy szum, który starałem się minimalizować odszumianiem. Troszkę też schodziłem z saturacją na czerwonym, właśnie dlatego, że bez tego zabiegu czerwone ciapki (jak wysypka ;) ) były widoczne na mgławicach. Więc wybrałem jakiś tam kompromis między saturacją a poziomem szumu. Choć z pewnością jest tu pole do poprawy :)

 

Co do całościowej saturacji, to podobnie jak w przypadku samych mgławic - na obrazie widać kolorowe ciapki szumu, w tle jest to głównie niebieski. Starałem się to redukować w obróbce odszumianiem, a to co zostało zbijałem selektywnym schodzeniem saturacją na tle. Wszystko w miarę delikatnie.

Jeśli znacie jakieś skuteczne metody na odszumianie astrofotek w GIMP-ie, to podzielcie się. Ja póki co robię tak, że do redukcji kolorowego szumu robię dwie takie same warstwy, dolną rozmywam lekkim blurem, tak żeby rozmazać szum, a w górnej ustawiam tryb mieszania HSL Color, i wtedy kolory są brane z tej dolnej. Z tego New from visible, i filtr Noise reduction. Czasem stosuję oba sposoby jeden po drugim, czasem osobno, różnie, zależy od intuicji. Przypuszczam, że są jakieś konkretne zasady, kiedy i jak odszumiać, ale na razie jestem w trakcie wypracowywania sobie metodyki, więc wszelkie konstruktywne uwagi są cenne :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że można powalczyć o bardziej kolorowe gwiazdki (wiem, że z cls łatwo nie jest ale mam wrażenie, że jest tam potencjał) może obrobić je osobno bez mgławic i potem połączyć?

mgławice też myślę można troszkę dosycić by ładnie nam na czerwono świeciły.

Kolorowy szum czasem ładnie można usunąć np. w ps w camera raw jest tam suwaczek od szumu kolorowego - w niektórych przypadkach fajnie pomaga, oczywiście z umiarem :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotr K. napisał:

A jaką masz skalę porównawczą co do jakości zdjęć spod nieba o różnym stopniu zaświetlenia? Sama nie fotografujesz, mam wrażenie, to skąd wiesz, co jest znakomite spod Bortle 6, a co nie? Tak z ciekawości pytam :)

 

Kiedy zobaczyłam w tytule ''Bortle 6'' to przed oczami miałam tylko wyobrażenie nieba z taką skalą i nie spodziewałam się po prostu że takie fajne efekty można wyciągnąć w astro-foto będąc pod takim niebem :) Takie wyjaśnienie ode mnie ;) 

Godzinę temu, Piotr K. napisał:

Dziękuję :) Ale tu mała uwaga techniczna - "także" pisane razem oznacza "też", "również". W znaczeniu "tak więc" piszemy je osobno, "tak że", i co więcej, bez przecinka przed "że" :) Tu pierwsze z brzegu źródło:

Dziękuje :) Będę pamiętać ;) 

Godzinę temu, Piotr K. napisał:

Wg mnie bardzo fajnie podciągnęłaś czerwony - jak to zrobiłaś? Zwyczajne kombinowanie z poziomami / krzywymi, czy jakiś inny patent?

Zdjęcie wrzuciłam w Adobe Lightroom - bawiłam się głównie w czernie/biele oraz podświetlenia. Później zwiększyłam kontrast i bardzo lekko podciągnęłam ekspozycję :) Na koniec wrzuciłam do aplikacji Snapseed, ale tam nie wykonałam nic spektakularnego. Bawiąc się z krzywymi, wygląda to tak ;) Cieszę się, że ci się podoba ^_^

881202910_HeartandSoul-colcalib-scnr-autostretch-nostars.thumb.jpg.3de0e673c10075df41f59f624d64e1de(1).jpg.f22899a20bd0f7a1b9e766e2ffdb29ab.jpg

Edytowane przez Milena Niemczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Milena Niemczyk napisał:

wrzuciłam do Snapseed'a

Hehe, znienawidzisz mnie ;) Apostrof przy odmianie obcych wyrazów dajemy tylko wtedy, gdy obcy wyraz kończy się na literę niewymawianą. Czyli "zgubiłem iPhone'a", bo wymawia się "ajfon", ostatnie "e" jest nieme. Ale "wrzuciłam do Snapseeda", ponieważ ostatnie "d" w słowie "Snapseed" jest normalnie wymawiane. Z tego samego powodu piszemy "sprzedam RedCata", "kupię iOptrona" albo "nie mam Facebooka", BEZ apostrofów :) To nie hejt pod Twoim adresem, akurat tak wyszło, że zrobiłaś błędy w wiadomościach w moim wątku, a ja jestem niestety strasznie cięty na poprawność językową ;)

 

57 minut temu, Maetrik napisał:

może obrobić je osobno bez mgławic i potem połączyć?

 

4 godziny temu, Piotr K. napisał:

odseparowanie gwiazd Starnet++

Niemcy mają takie fajne powiedzonko - Wer lesen kann, ist klar im Vorteil. Znaczenia pewnie się domyślasz ;) A na serio, to dzięki za wskazówki i sugestie, powalczę jeszcze :)

Edytowane przez Piotr K.
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Maetrik napisał:

Jeżeli pozwolisz, tam jest kolor, trzeba go wydobyć

Pewnie, że pozwolę :) A powiedz mi, proszę, na jakiej podstawie uważasz, że mgławice Ha powinny być aż tak czerwone? Są na to jakieś dane? Swego czasu czytałem na stronie clarkvision.com, nie pamiętam teraz w którym rozdziale, że duża część astrofociarzy, powodowana chyba tylko modą i przyzwyczajeniem, wali w te mgławice czerwieni ile tylko się da, nawet za cenę przytłumienia innych kolorów, widocznych w tych mgławicach. Ten kolor, który uzyskałem na pierwszym zdjęciu, jest taki, jaki powstał po kalibracji fotometrycznej na gwiazdach. Więc jeśli zakładamy, że kolor gwiazd jest taki, jaki powinien być (zapewne kalibracja opiera się na indeksie B-V), to dlaczego zakładać, że mgławicom czegoś brakuje? Pytam zupełnie serio. 

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.