Skocz do zawartości

Grzałka na okienko ochronne kamery


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Moja kamera być może wkrótce zaopatrzy się w chłodzenie poniżej temperatury otoczenia, co stwarza ryzyko powstania rosy/szronu na zewnątrz obudowy, w szczególności okienka ochronnego.

 

Oczywiście problem dotyczy też środka kamery, ale na to mam inny pomysł, martwię się częścią zewnętrzną.

 

Zastanawiam się, czy / jak najlepiej ogrzać przednią część kamery tak, żeby powstrzymać ten proces?

 

Widziałem takie cudo na teleskopach:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=4534&language=en&lunety=Opaska grzewcza przeciw roszeniu do ch odzonych kamer ZWO ASI aka anti dew heater strip

 

 

Ale mam dwa zastrzeżenia:

1. To jest przeznaczone do kamer o większej średnicy (ASI1600 ma średnicę 78mm, a moja asi432 ma jakieś 62mm)

2. Wolałbym mniejszą grzałkę jak najbliżej okienka, a więc o średnicy zewnętrznej ok. 39mm i wewnętrznej ok.22mm.

 

Wtedy umieściłbym to dokładnie tam, gdzie trzeba. Kable od zasilania jakoś bym sobie poprowadził np. przez koło filtrowe, to żaden problem.

 

Czy można takie coś kupić gotowe? A może ktoś na forum robi coś podobnego? Pewnie nawet jakiś pierścień z rezystorów by wystarczył, ale nie znam się jakoś specjalnie na tym.

 

 

Tutaj zdjęcie - chodzi mi o grzałkę umieszczoną w granicach tego czarnego okręgu, dookoła szybki:

 

IMG_20221123_171917.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

2. Wolałbym mniejszą grzałkę jak najbliżej okienka, a więc o średnicy zewnętrznej ok. 39mm i wewnętrznej ok.22mm.

 

Na 12V raczej nie zrobię tak małego pierścienia. Jeśli akceptowalne jest zasilanie 5V to powinno dać radę. Taki pierścień miałby około 2-2,5mm grubości. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten pierscień z linku do asi1600mm pro. Kamera zarosiła mi sie raz - jak go jeszcze nie założyłem i od tego czasu mam zawsze założony i włączony - zero roszenia (choć w dotyku temperatura wydaje się nie być różna od temperatury otoczenia).

 

Skoro masz chłodzenie kamery to może wykorzystasz jakoś odprowadzone ciepło do podgrzania okienka sensora?

 

@DarX86 co do grubości to przy 2mm może być już problem z wkręceniem koła filtrowego.

Edytowane przez WojtasSP320
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaaa zapomniałem - no przecież tam mogą filtry uderzać w tą grzałkę... dammit :)

 

Ale całe szczęście mam na tyle zapasu w backfocusie, że mogę spokojnie dać tam przedłużkę T2 3mm i powinno stykać :)

 

 

PS
@WojtasSP320 Kamera jest chłodzona cieczą. Ciepło odprowadzam na zewnątrz do radiatora.

Mogę jeszcze zastanowić się, czy nie dać grzałki od środka - ale tak czy inaczej grzałkę muszę mieć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.