Skocz do zawartości
  • 0

Lornetka na start


Bentoq

Pytanie

Cześć,

 

Wiem, temat wałkowany nieskończoną ilość razy :D

 

Zastanawiam się nad lornetką na start - żeby w ogóle sprawdzić, czy złapię bakcyla. Wszelkie znaki na forum i w Internecie mówią, że Nikon Action EX 10x50. Obecnie jest za 880zł + adapter do statywu, no powiedzmy nie więcej, jak 1000zł mógłbym wydać.

Czy jest w tej cenie coś lepszego od Nikona? Albo tańszego z podobnymi parametrami?

Czy powiększenie 10x jest ok na start, czy może lepiej wziąć 7x50? Tak, żebym się nie zniechęcił. Poniżej 50mm pewnie nie ma co schodzić?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
45 minut temu, Bentoq napisał:

Cześć,

 

Wiem, temat wałkowany nieskończoną ilość razy :D

 

Zastanawiam się nad lornetką na start - żeby w ogóle sprawdzić, czy złapię bakcyla. Wszelkie znaki na forum i w Internecie mówią, że Nikon Action EX 10x50. Obecnie jest za 880zł + adapter do statywu, no powiedzmy nie więcej, jak 1000zł mógłbym wydać.

Czy jest w tej cenie coś lepszego od Nikona? Albo tańszego z podobnymi parametrami?

Czy powiększenie 10x jest ok na start, czy może lepiej wziąć 7x50? Tak, żebym się nie zniechęcił. Poniżej 50mm pewnie nie ma co schodzić?

 

Pozdrawiam!

Sprawdź jeszcze Ecotone Kamakura 10x50, nie miałem, ale wiele osób twierdzi że jest jakością obrazu praktycznie taka sama jak Nikon 10x50 EX :)

Link do recenzji:

http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=118

 

Osobiście wolałbym Nikona (marka, gwarancja, łatwość odsprzedaży), a cena dziś chyba zbliżona :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kiedyś tak samo przerabiałem ten temat i przez 10x zobaczysz trochę więcej, ale krócej i mniej komfortowo, jeśli tylko obserwacje z ręki.

Przy oglądaniu za dnia drgań obrazu jeszcze tak nie widać, ale w nocy gwiazdy latają jak szalone. Po 15 min zaczynają ręce boleć (lornetki 10x50 są wyraźnie cięższe niż 8x42) i drgania jeszcze bardziej rosną.

Możesz troszkę być zniechęcony, bo jak tak miałem. 10x50 wróciła do sklepu i kupiłem 8x42 i jest cudo. Też dużo widać. 10x dałbym już na statyw.

Z drugiej strony paradoksalnie używam czasem 16x56 z ręki, ale opierając się plecami i ramionami/łokciami o auto. Bardzo to stabilizuje obraz i przez 10-20 min można tak oglądać pobieżnie.

Jednak nie można nazwać tego dogłębną obserwacją.

To moje doświadczenie.

Pamiętaj, że możesz kupić i masz 10/14 dni na zwrot do sklepu. Najlepiej samemu się przekonać.

A modele takie jak powyżej polecane. W dziale sprzedam też teraz jest nieco droższa 10x50, można spróbować.

I nie bój się dachówek, czyli tych podwójnych "rurek". Ja mam tylko takie i sobie chwalę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Posiadam tego Nikona EX 10x50, jak i mniejszego 7x35.

Co na plus to mechanika i obudowa, tutaj warte swoje ceny albo i lepiej. Dla mnie to najważniejsze, bo nie lubię śmieci rozpadających się w rękach.

Z optyką jest trochę gorzej . 7x35 ma nieostrość brzegową tak z 40% pola, a 10x50 trochę mniej, może 30-35%. Im bliżej krawędzi tym gorzej. Ja się do tego przyzwyczaiłem i mi nie przeszkadza. Obie nadają się do obserwacji w dzień, jest oczywiście widoczna AC, ale znośnie.

Często używam obydwu, czasami na obserwacje biorę tylko te lornetki jeżeli nie chcę targać statywu pod Fuji 16x70 albo całego majdanu teleskopowego.

Z ręki bardzo ciężko nawet mniejszą obserwować bez podparcia. Ja tak jak @barti1972 używam do tego samochodu. Podpieram lornetę o relingi albo łokcie o maskę i szybę - mam wysokiego VANa.

Kamakurę chciałem nawet przez chwilę kupić, ale nie ma jej w sklepach, poza tym kupujący skarżą się na gorszą niż przeciętną mechanikę i co za tym idzie często na kolimację.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Fujinon 10x50 fmtx to docelowka ale ciezki...

Natomiast do nieba i dziennych obrazów polecał bym ci Delte O. Chase 10x50ed...rewlacja, kolega GKG na forum ma na sprzedaż ową i moge ci ją polecić w ciemno od niego bo to sprawdzony gość i lipy ci nie wcisnie/ ma wybrany egzpl.z 3 różnych /gdyż w poprzednich coś nie grało z kolimacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wiesz, żeby dokonać miarodajnych porównan to musisz mieć 3 lornerki w tym samym miejscu i tym samym czasie przetestowane przez min.2 osoby...

Tak to są tylko opisy wrażeń :g:

Szkło ED sprawdza się z reguły lepiej niz zwykły achromat/ wyjątkiem sa tu lornetki Swarovski ale to inna bajka cenowa/ 

W ED obrazy maja korektę AC  na przyzwoitym poziomie a wiec jasne nie tylko punktowe obrazy sa ostrzejsze i lepiej rozpoznawalne.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
52 minuty temu, sidiouss napisał:

Dlatego trzeba jeździć na zloty, bo można "obmacać" wiele modeli i wymarzyć sobie swój ulubiony ;) a do tego jak @Marcin_G zacznie opowiadać o lornetkach, to nagle zapragniesz sprzedać nerkę, żeby kupić porządne szkło :D

Ostatnio przekonałem się, że jeśli mam mówić o lornetkach, najczęściej wypowiedź staram się ograniczyć do dwóch słów:

 

POPATRZ SAM!

 

Potem już komentarze są zbędne. Rozmowa schodzi na adres i koszty wysyłki :) 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.