Skocz do zawartości
  • 0

Niecodzienne zjawisko. Co to było?


Nocny Marek

Pytanie

Cześć. Nie ma odpowiedniego miejsca na forum (przynajmniej go nie znalazłem) aby omówić ten temat. Ostatnio dyskutowaliśmy na transmisji o zjawisku, które obserwowaliśmy podczas obserwacji Saturna. Zjawisko to ogólnie na świecie określane jest jako "księżycowa fala" ale jak dla mnie nie ma nic wspólnego z Księżycem czego dowodem jest moja rejestracja. Proszę obejrzyjcie linkowaną transmisję i zapoznajcie się z przypiętym moim komentarzem pod filmem zanim coś napiszecie tutaj. Ten kontekst jest ważny. Być może ktoś z Was ma wyjaśnienie tego zjawiska. Zapraszam do dyskusji.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5

Widziałem  trzy razy takie proste jak drut fale na tle Księżyca w teleskopie podczas przelotu samolotu rejsowego w niezbyt dużej odległości kątowej. Jestem pewien że to jest czoło fali skompresowanego powietrza rozchodzące się na boki jak klin. Nic w tym nadzwyczajnego.

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2

@Nocny Marek Zarejestrowałeś tzw. wake turbulence zostawianą przez przelatujący samolot. Raz samolot przelatywał nad Księżycem u mnie, dokładnie tak to wygląda. Jakkolwiek Newton z Bernoullim by tam nie podskakiwali ze swoimi magicznymi siłami, to siła nośna na skrzydle powstaje dlatego, że samolot odpycha w dół dość drastycznie sporą ilość powietrza, co oznacza falę zmiany gęstości. Prądy po statkach powietrznych kat. C i D (czyli od A319 po wszystkie "dream" samoloty typu A380) dają odpowiednio dużą oraz bardzo dużą turbulencję, zdolną uszkadzać dachy na ścieżkach podejścia. Bo ta fala w końcu dociera do powierzchni ziemi. Ma ona określoną prędkość opadania i kontrolerzy lotu mają obowiązek tak układać samoloty, żeby na ścieżce podejścia +/- odchyłki, tej turbulencji po poprzednim statku nie było (są na to tabelki). Dlatego też m.in. są ograniczenia prędkości poniżej pewnych wysokości (nie tylko przez hałas), a szybowiec holowany przez cessnę zawsze odrywa się od pasa pierwszy i trzeba go utrzymywać nad tą cessną. I też m.in. dlatego lotniska mają określoną wydolność i więcej się nie da. Jak samolot w coś takiego wleci (albo w granice styku prądów powietrza) z prędkością przelotową ~Mach 0.85, to jest gwałtowne szarpnięcie i to są te wszystkie dramatyczne filmiki, ze ludzi podrywa z siedzeń, albo ktoś rąbnął głową o dach. W samolotach są radary wykrywające tzw. wind shear, loty i trasy planuje się z dala od tych zjawisk, ale metody nie są doskonałe. Podczas podejścia do lądowania taki prąd potrafi ostro jebnąć samolotem o pas, albo spowodować gwałtowną utratę wysokości, dlatego słysząc callout "wind shear wind shear" pilot natychmiast odchodzi na drugi krąg na pełnym ciągu.
Tutaj nagrane jak to wygląda:

 

Tutaj A380:


Niedościgniony był w tym Concorde, skrzydło delta, bardzo dużo kąt natarcia przy lądowaniu i jeszcze prędkość do lądowania dużo większa, rzędu 180-200 węzłów:

 

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Trudno powiedzieć co to mogło być. Pierwsze co mi przyszło na myśl to jakaś wada sprzętu (zwiecha nagrania/odświeżania klatek czy coś w tym stylu). Czy to mogła być jakaś fala dźwiękowa/uderzeniowa od przelotu samolotu to w sumie też ciężko powiedzieć. Jest sporo nagrań przelotu samolotów na tle księżyca

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

Są dwa zakłócenia. Wczoraj pobrałem ten film przyciąłem, mocno rozciągnąłem każdą klatkę i zestackowałem. Nie widać, żeby coś w polu widzenia przeleciało, samolot był poza kadrem.

Mieszkam 5km od lotniska, wielokrotnie widziałem to zjawisko, głównie przy avikowaniu Księżyca. Za pierwszym razem wyglądało bardzo zaskakująco. Zagadkę rozwiązał Krzysiek w drugim poście, można się rozejść.

  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
35 minut temu, Andrzej Lach napisał:

Tylko że linkowany film, to jest dwugodzinna relacja. Jeżeli oczekujesz dyskusji, bądź odpowiedzi, mógłbyś chociaż określić w którym momencie relacji dane zjawisko występuje.

 

 

Tak, trochę czasu debatowaliśmy i dyskusja była dość rzeczowa dlatego zależało mi aby zobaczyć cały kontekst. Linkuję moment samego nagrania zjawiska. W opisie transmisji podlinkowane, są krótkie nagrania ludzi z całego świata przedstawiające jak dla mnie to samo zjawisko tylko sfilmowane z księżycowym tłem w małej skali. Pod moim filmem jest też przypięty obszerny komentarz w którym analizuję różne proponowane podczas transmisji rozwiązania zjawiska. Proszę: https://youtu.be/9cORhti1hHE?t=1303

 

Edytowane przez Nocny Marek
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ogólnie - seeing. A dokładniej, jeśli chodzi o to co widziałeś, to zapewne samolot w pobliżu przelatywał i narobił turbulencji.

Porównaj sobie z tym (co prawda mowa jest o silnikach rakietowych, ale działa to podobnie - koło siódmej minuty są obrazki):

 

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, PawlU81 napisał:

Myślę że to UFO. A tak serio to oprócz zafalowania powietrza nie widziałem nic. Jak by to był błysk jakiś czy cóś to może  bym poświęcił chwilę no rozmyślania.

No dobrze. Co robi tak charakterystyczne falowanie powietrza? Setki godzin transmisji i obserwacji i pierwszy raz coś takiego widziałem. Czy Ty widziałeś/zarejestrowałeś taki efekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Ogólnie - seeing. A dokładniej, jeśli chodzi o to co widziałeś, to zapewne samolot w pobliżu przelatywał i narobił turbulencji.

Na flight radar jest opcja playback ale nagranie jest z tego co widzę z 24 sierpnia (równo 3 miesiące temu) a opcja playback nawet w wersji płatnej działa chyba tylko do 90 dni wstecz, tak, że ten...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Ogólnie - seeing. A dokładniej, jeśli chodzi o to co widziałeś, to zapewne samolot w pobliżu przelatywał i narobił turbulencji.

Porównaj sobie z tym (co prawda mowa jest o silnikach rakietowych, ale działa to podobnie - koło siódmej minuty są obrazki):

 

Tak braliśmy pod uwagę samolot jednak żadnego na niebie w pobliżu Saturna nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, WojtasSP320 napisał:

Na flight radar jest opcja playback ale nagranie jest z tego co widzę z 24 sierpnia (równo 3 miesiące temu) a opcja playback nawet w wersji płatnej działa chyba tylko do 90 dni wstecz, tak, że ten...

Tak, dzięki. Wiem o tej opcji jednak przyglądałem się niebu po tej obserwacji/rejestracji i nie było widać żadnego samolotu w pobliżu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na ułamek sekundy (1/3, 1/4) przez przejściem załamania pojawia się mocne pogorszenie seeingu. 
A z orientacji Saturna względem horyzontu wychodzi, że ta fala przechodziła z góry na dół, równolegle od horyzontu.

Edytowane przez WojtasSP320
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Oj Mareczku, dałeś niezłą pożywkę płaskoziemcom. Wyjdzie teraz na upgrade hologramu Saturna, czy cuś...

Chętnie obejrzę powtórkę, bo nie byłem na live, a teraz to tak na szybko.

Samo zjawisko bardzo ciekawe.

Edytowane przez Mc ślimack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, WojtasSP320 napisał:

Na ułamek sekundy (1/3, 1/4) przez przejściem załamania pojawia się mocne pogorszenie seeingu. 

Wiesz, myślę, że jest to zjawisko w atmosferze. To raczej nie ulega wątpliwości leczy czym jest spowodowane? Widziałeś podlinkowane filmiki w opisie mojej transmisji? Przedstawiają one to samo zjawisko z Księżycem w tle. Czy według Ciebie to zwyczajne, powszechne załamanie światła w atmosferze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, Mc ślimack napisał:

Oj Mareczku, dałeś niezłą pożywkę płaskoziemcom. Wyjdzie teraz na upgrade hologramu Jupka, czy cuś...

Chętnie obejrzę powtórkę, bo nie byłem na live, a teraz to tak na szybko.

Samo zjawisko bardzo ciekawe.

Wiem, że to nośny temat dla tego typu ludzi. Na szczęście na transmisji było spokojnie :D choć spodziewałem się "najazdu" płaskoziemców.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, Tayson napisał:

Stojąc na ziemi nie bardzo wiesz co sie dzieje w jej warstwach, np 5, 6, 15km nad Twoją głową.

To, ze u Ciebie mógła być relatywnie spokojna noc wcale nie oznacza spokoju również tam!

Nie jestem pewny do jakiego spokoju tutaj się odnosisz. Zdaje sobie sprawę, że na różnych wysokościach stan atmosfery jest różny tylko co wywołało tak niezwykłe (moim zdaniem) zaburzenie atmosfery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Nocny Marek napisał:

Nie jestem pewny do jakiego spokoju tutaj się odnosisz. Zdaje sobie sprawę, że na różnych wysokościach stan atmosfery jest różny tylko co wywołało tak niezwykłe (moim zdaniem) zaburzenie atmosfery?

Wg mnie jedyną obecnie odpowiedzią jest nie wiadomo. 

 

Jedynie przez analogie do innych obserwacji da sie spekulowac. Takie spekulacje juz padły.

Zalezy jedynie od Ciebie, czy je zaakceptujesz lub bedzies dalej bezsensownie drążył temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.