Skocz do zawartości
  • 0

Niecodzienne zjawisko. Co to było?


Nocny Marek

Pytanie

Cześć. Nie ma odpowiedniego miejsca na forum (przynajmniej go nie znalazłem) aby omówić ten temat. Ostatnio dyskutowaliśmy na transmisji o zjawisku, które obserwowaliśmy podczas obserwacji Saturna. Zjawisko to ogólnie na świecie określane jest jako "księżycowa fala" ale jak dla mnie nie ma nic wspólnego z Księżycem czego dowodem jest moja rejestracja. Proszę obejrzyjcie linkowaną transmisję i zapoznajcie się z przypiętym moim komentarzem pod filmem zanim coś napiszecie tutaj. Ten kontekst jest ważny. Być może ktoś z Was ma wyjaśnienie tego zjawiska. Zapraszam do dyskusji.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Dwie fale tak, jak mówił @MateuszW pasują 100% do samolotu.

Podobnie świadczą relacje świadków @lemarc i @count.neverest. Dodatkowo to samo można przeczytać na zagranicznych forach: 

https://www.cloudynights.com/topic/741760-lunar-wave-witnessed-last-night-anyone-else/?p=10680389

 

Ja nie wiem, @Nocny Marek co Ty tutaj jeszcze chcesz dyskutować. Tak jak powiedziałem: prawdziwe rozstrzygnięcie (a i tak wielu to może kwestionować) można uzyskać co najwyżej po skrupulatnym badaniu wielu takich zarejestrowanych przypadków z poważną bazą danych, stosując metody statystyczne itp - zadanie dla naukowców. 
Na tyle, na ile można uzyskać odpowiedź na jakiekolwiek pytanie na forum internetowym - to już zostało zrobione.
Jeśli nie widziałeś/nie słyszałeś samolotu - trudno, była noc. Mamy tylko Twoje słowo jako kontrargument, i to dosyć słaby - errare humanum est.

 

 Biorąc pod uwagę słowa @WojtasSP320:
 

Cytat

Na flight radar jest opcja playback ale nagranie jest z tego co widzę z 24 sierpnia (równo 3 miesiące temu) a opcja playback nawet w wersji płatnej działa chyba tylko do 90 dni wstecz, tak, że ten...

 

nie mamy za bardzo możliwości sprawdzenia czy mówisz prawdę - bo jak na razie jedynym "dowodem" na to, że nie leciał wtedy samolot są Twoje słowa. 

 

Swoją drogą zaskakująca koincydencja - 24 sierpnia nagrałeś, a czemu się wcześniej na forum o to nie zapytałeś, tylko akurat wtedy, gdy już nie ma szans tego sprawdzić?

Czy podałeś gdzieś konkretnie datę, miejsce, i godzinę rejestracji?


Obawiam się, że zaraz będziemy szli z interpretacją w stronę zaproponowaną przez @micropoint

 

Cytat

Mnie to wygląda na nachalną promocję swojego kanału YT ale mogę się mylić. 

 

Chyba niedługo pora zamykać.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja nie rozumiem jednej rzeczy - skąd biorą się dwie fale ( w sumie to nawet jak powstaje pojedyncza nie wiem ;) ) Może pewnym tropem mogło by być to, że samoloty wojskowe często latają parami... Tylko że prędkość rozchodzenia się 'zaburzenia' wydaje się niewielka.
Ewentulnie samolot generuje dwa zawirowania - po jedno na skrzydło i są one po prostu niesione przez wiatr. Z tym, że nie pasuje mi to do rozmiaru 'fal' które widzimy - są one daleko od siebie przy czym są stosunkowo cienkie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Behlur_Olderys, @Tuvoc możecie sobie myśleć co chcecie. Nie macie racji odnośnie poruszenia tego tematu tutaj. To, że jestem mało aktywny na forum wynika tylko i wyłącznie z tego, że nie mam na to czasu ile bym chciał bo koncentruje się na swoim kanale. Nie potrzebuję  promować swojego kanału tutaj. Odkąd odkryłem "magiczne" możliwości stopki pod moimi postami to wszystko jest jasne. Nie potrzebuję tutaj promować kanału. Radzę sobie świetnie bez waszego wsparcia.

Bardzo żałuję, że szczególnie w tematach Księżyca i Słońca nie mogę być tutaj bardzo aktywny. Jak przejrzycie wątki dotyczące Księżyca i Słońca nie znajdziecie wiele odnośników do mojego kanału. @Behlur_Olderys, @Tuvoc czy jeśli tutaj na forum przedstawiam swoje obserwacje zamieszczając link do nich na moim kanale zamiast powielać to jest to nachalne promowanie kanału?

 

@Tuvoc - ile maglujemy to w kółko? Jest taki temat na tym forum? Mnóstwo innych tematów tutaj jest maglowanych w kółko. Równie dobrze do każdej nowej fotografii M42 można tak napisać. Nikt z Was nie przedstawił takiej rejestracji więc nie mów, że temat jest maglowany. Uważam, że nie jest oczywisty i warty uwagi bo bez względu co jest tego źródłem to jest to rzadkie zjawisko.

@Szymon Szozda nie wiem dlaczego te fale mają taką postać. Nikt wydaje mi się, że tutaj tego nie wyjaśnił odpowiednio dobrze.

 

W dniu 25.11.2022 o 19:53, Behlur_Olderys napisał:

Podobnie świadczą relacje świadków @lemarc i @count.neverest. Dodatkowo to samo można przeczytać na zagranicznych forach: 

https://www.cloudynights.com/topic/741760-lunar-wave-witnessed-last-night-anyone-else/?p=10680389

Pod linkiem nic nie jest wyjaśnione. Nie mówią tam o tych samych "falach" o którym tutaj piszemy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, wampum napisał:

Kurdę....przeczytałem tylko początek i parę odpowiedzi na "dzień dobry"....dalej szkoda prądu na wyimaginowaną sensację....

Skad się tacy ludzie biorą?....syndrom  brakujących "cm" w spodniach?.

Bez przesady, sposób prowadzenia dyskusji przez @Nocny Marek w żaden sposób nie uzasadnia wchodzenia na poziom tego typu uwag.

 

Co do samego wątku, sama rejestracja super, sposób podania (pierwszy post) clickbajtowy. Najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie pojawiło się w od razu w pierwszych postach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Andrzej Lach napisał:

Co do samego wątku, sama rejestracja super, sposób podania (pierwszy post) clickbajtowy. Najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie pojawiło się w od razu w pierwszych postach.

@Andrzej Lach Wiesz dlaczego miniatura filmu podchodzi pod klikbajt? Jest to celowy zabieg aby jak najwiecej osób zainteresowało się tym konkretnym zjawiskiem i tematem. Na kanale unikam tytułów i miniatur choćby śmierdzących klikbajtem, a mógłbym to robić i miałbym super oglądalność. Chciałem wywołać szeroką debatę. Najbardziej jednak liczyłem na to forum bo są tu doświadczeni obserwatorzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Nocny Marek napisał:

@Andrzej Lach Wiesz dlaczego miniatura filmu podchodzi pod klikbajt? Jest to celowy zabieg aby jak najwiecej osób zainteresowało się tym konkretnym zjawiskiem i tematem. Na kanale unikam tytułów i miniatur choćby śmierdzących klikbajtem, a mógłbym to robić i miałbym super oglądalność. Chciałem wywołać szeroką debatę. Najbardziej jednak liczyłem na to forum bo są tu doświadczeni obserwatorzy.

Pisząc klickbajt nie miałem na myśli miniatury filmu, tylko brak podania szczegółów bezpośrednio w poscie.

 

Ja tak to odebrałem, ale nie upieram się przy tym określeniu. Zapytany o szczegóły, podałeś je w kolejnych postach.

Edytowane przez Andrzej Lach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Andrzej Lach napisał:

Pisząc klickbajt nie miałem na myśli miniatury filmu, tylko brak podania szczegółów bezpośrednio w poscie.

Spoko, rozumiem. Nie celowo tak wyszło. Po prostu wiedząc, że podczas transmisji wszystko opisałem nie powtarzałem tego tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Nocny Marek napisał:

Pod linkiem nic nie jest wyjaśnione. Nie mówią tam o tych samych "falach" o którym tutaj piszemy.

To tylko Twoja opinia.

Pod linkiem jest podana odpowiedź na tytułowe pytanie, taka sama jakiej udzielili inni użytkownicy.

 

Wyjaśnienie dlaczego lecący samolot powoduje coś takiego to pewnie grubsza sprawa z zakresu aerodynamiki, fizyki atmosfery, optyki itp. i pewnie nawet nie zrozumielibyśmy do końca odpowiedzi... 

 

Pytając się "co to" pytasz się o coś, na co relatywnie łatwo znaleźć odpowiedź. Ale drążąc temat wymagasz od nas że będziemy Ci tu nagle tłumaczyć wiele skomplikowanych kwestii. A to zupełnie co innego. Takie angażowanie dużej ilości osób w skomplikowane wytłumaczenia dla mnie kojarzą się z trollingiem, przykro mi, jestem już spaczony pod tym względem.

 

 

Przypominam, że nawet tak często obserwowane rzeczy jak smugi kondensacyjne nie są łatwe do wyjaśnienia zwykłemu człowiekowi, i istnieje spora grupa ludzi świadomie nie zgadzająca się z oficjalnym wyjaśnieniem. 

 

 

 

3 godziny temu, Nocny Marek napisał:

@Andrzej Lach Wiesz dlaczego miniatura filmu podchodzi pod klikbajt? Jest to celowy zabieg aby jak najwiecej osób zainteresowało się tym konkretnym zjawiskiem i tematem. Na kanale unikam tytułów i miniatur choćby śmierdzących klikbajtem, a mógłbym to robić i miałbym super oglądalność. Chciałem wywołać szeroką debatę. Najbardziej jednak liczyłem na to forum bo są tu doświadczeni obserwatorzy.

To jest dział na pytania. Pytania polegają na tym, że pytasz, i dostajesz odpowiedź. A tutaj co byś nie usłyszał od nas to i tak kręcisz nosem i powątpiewasz. Jak wiesz lepiej, to po co pytasz? Wiesz, co mi się od razu przypomina jak czytam tak skonstruowane wymiany zdań?

 

Od dyskusji są inne działy forum, i inaczej sformułowane tematy. Tutaj na pytanie "co to było" padła już wielokrotnie odpowiedź "samolot". Dlaczego tak się dzieje - to zupełnie inna para kaloszy i zasługuje na osobny temat, ale nie tutaj.

 

 

 

3 godziny temu, Andrzej Lach napisał:

Pisząc klickbajt nie miałem na myśli miniatury filmu, tylko brak podania szczegółów bezpośrednio w poscie.

 

Ja tak to odebrałem, ale nie upieram się przy tym określeniu. Zapytany o szczegóły, podałeś je w kolejnych postach.

Ja tam do tej pory nie wiem, i nie widzę w klarowny sposób podanej informacji o tym, gdzie i kiedy miała miejsce obserwacja - brakuje kluczowych danych po 4 stronach wątku. Możesz to naprawić?

 

 

Wybacz, może jestem przewrażliwiony na specyficzny sposób prowadzenia dyskusji jaki prezentujesz. Jeśli do odpowiedzi jakie uzyskujesz od użytkowników na swoje pytania podchodzisz z nieufnością to po co w ogóle pytasz?

 

 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli taki "fenomen" powstaje w specyficznych warunkach typu przelot samolotu + rozwarstwienie ciepłych i zimnych mas powietrza + brak ich ruchu to może być stosunkowo rzadki i znajdziesz niewiele osób, które go widziały lub zarejestrowały.

 

W każdym razie- za mało danych obserwacyjnych i pytasz na złym forum.Zapytaj na forach meteorologicznych czy forach fizyków atmosfery o ile takie są. Tutaj prawie nie ma takich ludzi więc zapewne satysfakcjonującego wyjaśnienia nie uzyskasz.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.