Skocz do zawartości

CEM25P - jakiej firmy łożyska do ślimaka RA?


Piotr K.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, zrobiłem wczoraj przegląd generalny mojego CEM-a 25P, i okazało się, że łożyska na ślimaku RA mają lekkie bicia i nierówną powierzchnię na bokach. Czyli do wymiany. Na łożyskach jest nazwa "689RS", wymiary to 17 mm x 9 mm x 5 mm (grubość). Na Allegro jest trochę łożysk o takich samych wymiarach, ale mających symbol "689 2RS", np. TAKIE (jakieś noname'y), ale biorąc pod uwagę cenę, nie wiem, czy się nadają. Są też modele trochę droższe, np. TAKIE (EZO), ale te z kolei nie mają boków krytych gumkami, tylko "gołe" blaszki.

 

Podpowiedzcie, proszę, jakie łożyska nadadzą się do CEM-a 25P na oś ślimaka RA?

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Marcin_G napisał:

Każde, które są precyzyjnie wykonane.

No właśnie o to mi chodzi - jakiej firmy łożyska będą miały precyzję wystarczającą do montażu astrofotograficznego.

 

40 minut temu, Marcin_G napisał:

FAG jest bezpiecznym wyborem.

OK, dzięki :) A SKF? Mam wrażenie, że chyba SerwisAstro mi kiedyś tej firmy łożyska montował w EQ5...

 

21 minut temu, count.neverest napisał:

Dzięki, przydatne info :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po czym ma poznać, że to najlepsze oglądając ofertę w sieci? ;)

 

Łożyska są produkowane zazwyczaj do zupełnie innych zastosowań niż stanie w miejscu jak to w montażu - większość ma celowy luz, który mniej lub bardziej znika gdy łożysko nagrzeje się pracując - w montażu jak łatwo się domyślić nigdy to nie nastąpi. Potrzebujesz łożysko wolnoobrotowe, które spasowane jest ciaśniej. Biorąc pod uwagę cenę 1szt kupiłbym po prostu kilka różnych producentów i wymacał, które jak pracuje. A reszta zostanie na zapas ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Miesilmannimea napisał:

Potrzebujesz łożysko wolnoobrotowe, które spasowane jest ciaśniej.

Ano właśnie, to może być cenna informacja. Faktycznie te łożyska na Allegro, które znalazłem, mają opis "szybkoobrotowe". Ale nie wiem, czy rzeczywiście byłaby istotna różnica gdyby je umieścić w montażu astro. Nie znam się na łożyskach, nie jestem mechanikiem ani inżynierem, stąd moje pytanie tutaj :) Ogólnie te łożyska, które teraz są w moim CEM-ie, mają po prostu napis "689 RS" i nic poza tym - ani jakiegoś loga producenta, ani nic. Więc nie wiem, czy są jakieś bardziej "szpecjalne" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że są najzwyklejsze na świecie. Kup po prostu kilka i testuj.
Można spróbować napiąć łożyska jeśli mają luz - podłożyć podkładkę pod jedną obudów tak, żeby po zmontowaniu łożyska były rozciągane bądź ściskane. W efekcie kulki będą oparte o bieżnie i nie będzie luzu. Nie wiem, czy konstrukcja pozwala na takie zabawy...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem kiedyś wsadzić SKF w tym samym przypadku, ale 'kleiły się' - minimalna siła osiowa powodowała, że potrzebowały dość dużej siły, aby ślimak zaczął się obracać. Jak już ruszyło i się ślimak obracał, to  było gładko. Zrezygnowałem, zostawiłem oryginalne. Pewnie zrewiduje i spróbuję tego co polecają tutaj koledzy. 

 

A co z ceramicznymi łożyskami? Nadawałyby się? 

Edytowane przez MaciejW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat. Wrzucę tutaj link do wątku na FB dotyczącego łożysk w CEM26. Sam wymieniłem jedno z nich na EZO i czekam na czystą noc do testów. W tym wypadku mowa o łożyskach na wale. Jeżeli chodzi o ślimak to ta sama osoba wcześniej wymieniała łożyska na coś takiego: 

 

https://pl.aliexpress.com/item/1005002557438639.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.3c531c24eI2O2N&gatewayAdapt=glo2pol

 

Mam 10 sztuk ale jeszcze nie próbowałem ruszać ślimaka. @Piotr K. Mogę 2 odstąpić, sam jestem ciekawy czy będą ok. Tylko najlepiej jakoś w Warszawie. 

Edytowane przez spock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłbym coś zachodnioeuropejskiego/japońskiego producenta (kilka firm z pamięci): fag, skf, nsk, koyo, timken.

Jeżeli łożyska są markowe, nie sugerowałbym się ceną. W zależności od prędkości nominalnej, luzu czy producenta i sprzedawcy ceny mogą wahać się kilkukrotnie. Można zastosować z  osłonkami z blaszek ZZ zamiast polimerowych 2RS. W montażu nie będzie to miało znaczenia.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.