Jump to content

CEM25P - jakiej firmy łożyska do ślimaka RA?


Piotr K.
 Share

Recommended Posts

Hej, zrobiłem wczoraj przegląd generalny mojego CEM-a 25P, i okazało się, że łożyska na ślimaku RA mają lekkie bicia i nierówną powierzchnię na bokach. Czyli do wymiany. Na łożyskach jest nazwa "689RS", wymiary to 17 mm x 9 mm x 5 mm (grubość). Na Allegro jest trochę łożysk o takich samych wymiarach, ale mających symbol "689 2RS", np. TAKIE (jakieś noname'y), ale biorąc pod uwagę cenę, nie wiem, czy się nadają. Są też modele trochę droższe, np. TAKIE (EZO), ale te z kolei nie mają boków krytych gumkami, tylko "gołe" blaszki.

 

Podpowiedzcie, proszę, jakie łożyska nadadzą się do CEM-a 25P na oś ślimaka RA?

Edited by Piotr K.
Link to comment
Share on other sites

40 minut temu, Marcin_G napisał:

Każde, które są precyzyjnie wykonane.

No właśnie o to mi chodzi - jakiej firmy łożyska będą miały precyzję wystarczającą do montażu astrofotograficznego.

 

40 minut temu, Marcin_G napisał:

FAG jest bezpiecznym wyborem.

OK, dzięki :) A SKF? Mam wrażenie, że chyba SerwisAstro mi kiedyś tej firmy łożyska montował w EQ5...

 

21 minut temu, count.neverest napisał:

Dzięki, przydatne info :)

Link to comment
Share on other sites

A po czym ma poznać, że to najlepsze oglądając ofertę w sieci? ;)

 

Łożyska są produkowane zazwyczaj do zupełnie innych zastosowań niż stanie w miejscu jak to w montażu - większość ma celowy luz, który mniej lub bardziej znika gdy łożysko nagrzeje się pracując - w montażu jak łatwo się domyślić nigdy to nie nastąpi. Potrzebujesz łożysko wolnoobrotowe, które spasowane jest ciaśniej. Biorąc pod uwagę cenę 1szt kupiłbym po prostu kilka różnych producentów i wymacał, które jak pracuje. A reszta zostanie na zapas ;)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minut temu, Miesilmannimea napisał:

Potrzebujesz łożysko wolnoobrotowe, które spasowane jest ciaśniej.

Ano właśnie, to może być cenna informacja. Faktycznie te łożyska na Allegro, które znalazłem, mają opis "szybkoobrotowe". Ale nie wiem, czy rzeczywiście byłaby istotna różnica gdyby je umieścić w montażu astro. Nie znam się na łożyskach, nie jestem mechanikiem ani inżynierem, stąd moje pytanie tutaj :) Ogólnie te łożyska, które teraz są w moim CEM-ie, mają po prostu napis "689 RS" i nic poza tym - ani jakiegoś loga producenta, ani nic. Więc nie wiem, czy są jakieś bardziej "szpecjalne" ;)

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że są najzwyklejsze na świecie. Kup po prostu kilka i testuj.
Można spróbować napiąć łożyska jeśli mają luz - podłożyć podkładkę pod jedną obudów tak, żeby po zmontowaniu łożyska były rozciągane bądź ściskane. W efekcie kulki będą oparte o bieżnie i nie będzie luzu. Nie wiem, czy konstrukcja pozwala na takie zabawy...

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Próbowałem kiedyś wsadzić SKF w tym samym przypadku, ale 'kleiły się' - minimalna siła osiowa powodowała, że potrzebowały dość dużej siły, aby ślimak zaczął się obracać. Jak już ruszyło i się ślimak obracał, to  było gładko. Zrezygnowałem, zostawiłem oryginalne. Pewnie zrewiduje i spróbuję tego co polecają tutaj koledzy. 

 

A co z ceramicznymi łożyskami? Nadawałyby się? 

Edited by MaciejW
Link to comment
Share on other sites

Ciekawy temat. Wrzucę tutaj link do wątku na FB dotyczącego łożysk w CEM26. Sam wymieniłem jedno z nich na EZO i czekam na czystą noc do testów. W tym wypadku mowa o łożyskach na wale. Jeżeli chodzi o ślimak to ta sama osoba wcześniej wymieniała łożyska na coś takiego: 

 

https://pl.aliexpress.com/item/1005002557438639.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.3c531c24eI2O2N&gatewayAdapt=glo2pol

 

Mam 10 sztuk ale jeszcze nie próbowałem ruszać ślimaka. @Piotr K. Mogę 2 odstąpić, sam jestem ciekawy czy będą ok. Tylko najlepiej jakoś w Warszawie. 

Edited by spock
Link to comment
Share on other sites

Kupiłbym coś zachodnioeuropejskiego/japońskiego producenta (kilka firm z pamięci): fag, skf, nsk, koyo, timken.

Jeżeli łożyska są markowe, nie sugerowałbym się ceną. W zależności od prędkości nominalnej, luzu czy producenta i sprzedawcy ceny mogą wahać się kilkukrotnie. Można zastosować z  osłonkami z blaszek ZZ zamiast polimerowych 2RS. W montażu nie będzie to miało znaczenia.

Edited by bartolini
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.