Skocz do zawartości

Obserwacje plam MAK102 - co robię źle?


mkowalik

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Zrobiłem z folii badera pełno aperturowy filtr do maka 102. Niestety jak chcę nim obserwować plamy na Słońcu to nie da się wyostrzyć obrazu. Oczywiście trafiam w punkt ostrości, ale tarcza Słońca wygląda jak przez mocno zaparowaną szybkę. Próbowałem na maku wychłodzonym i  ciepłym, bez różnicy. Nic nie jest zaparowane, brudne itp. W nocy MAK ładnie pokazuje planety/gwiazdy. W ubiegły weekend udało mi się nawet rozbić jedną parkę Elipsonów. Tym teleskopem powinno dać się rozbić obie pary, ale warunki były średnie a i elipsony były już poniżej 30stopni nad horyzontem, więc nie były to warunki idealne. W refrakorze WO 66mm ED powierzchnię Słońca widać wyśmienicie, widać nawet granulację jeśli wie się na co zwrócić uwagę, ale Słońce w tym maku to kompletna porażka. Mak mi nie spadł, nie grzebałem itd. Jedyna nowość do filtr, ale on jest ok. Tak mi przychodzi do głowy, że może to wina odblasków od Słońca przez zbyt dużą aperturę filtra?  Oprawki na filtry od SW obcinają aperturę do jakiś 60/70mm, a mi zależy żeby wykorzystać całą średnicę lustra, tak aby granulacja była oczywista dla osób, które pierwszy raz oglądają Słońce przez teleskop. W Newtonie 150/750 tak właśnie granulację widać, ale mniejszy maczek byłby wygodniejszy dla mnie i oglądaczy. Może ktoś walczył z podobnym problemem?

 

 

Edytowane przez mkowalik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba kojarzę ten efekt przy folii ND5. Jest taka jakby poświata na całym obrazie? Nie pamiętam już kiedy coś takiego widziałem, ale czy folia jest w dobrym stanie? W takim sensie, że bez zabrudzeń/nadmiernych zagnieceń itd.? Kojarzę, że np. w okularkach ND5, tych do zaćmień słońca jeśli zapaćka się folie brudnymi palcami lub potem itp. to już taki nieczysty obraz się pojawia. Inna rzecz, jaka przychodzi mi na myśl to czy na 100% jesteś pewny, że to folia ND5, a nie ND3.8? Może jakieś odblaski wchodzą w rejonie prawek? Też chyba by dawały taki efekt.

Edytowane przez Alice
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tektury, przecieków światła nie ma, folia jest pofałdowana, bo nie udało mi się jej nakleić równo i może odbija światło spowrotem odlustra, ale w Newtonie przecież takiego problemu nie ma i kontrast jest ok, więc to chyba nie to. Bardzo podobną oprawkę mam w refraktorze i jest ok. Folia na niej ma już 6 lat  i nadal jest ok, a w folii naklejonej na oprawkę SW do Newtona coś zjadło powłokę po 2-3 latach. :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, Alice said:

Chyba kojarzę ten efekt przy folii ND5. Jest taka jakby poświata na całym obrazie? Nie pamiętam już kiedy coś takiego widziałem, ale czy folia jest w dobrym stanie? W takim sensie, że bez zabrudzeń/nadmiernych zagnieceń itd.? Kojarzę, że np. w okularkach ND5, tych do zaćmień słońca jeśli zapaćka się folie brudnymi palcami lub potem itp. to już taki nieczysty obraz się pojawia. Inna rzecz, jaka przychodzi mi na myśl to czy na 100% jesteś pewny, że to folia ND5, a nie ND3.8? Może jakieś odblaski wchodzą w rejonie prawek? Też chyba by dawały taki efekt.

 

Folia nówka kupiona w DO kilka tygodniu temu. Jak patrzę przez nią na Słońce to jest ok. Nie jest wypaćkana, udało mi sie bez dotykania palcami ją założyć. Wytnę mniejsze kółko z tekturki i zobaczymy czy to oprawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minutes ago, oicam said:

A nie są to odbicia wielokrotne korektor - folia?

 

Byc może, ale w Newtonie takiego problemu nie było, a lustro też odbija do tyłu, a gdyby był z tym problem to nie byłoby filtrów do maka.

Edytowane przez mkowalik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, mkowalik napisał:

 

Byc może, ale w Newtonie takie problemu nie było, a lustro też odbija do tyłu.

Ale w Newtonie masz lustro głęboko i zajączki idą na tubus i tam się rozpraszają itd. Jak masz blisko folię korektora to będzie taki efekt. Sprawdzałem na telefonie przykładając folię blisko obiektywu.

W refraktorze jest ta zaleta, że przednia soczewka jest wypukła i kolejne odbicia idą na zewnątrz - w sensie coraz dalej od osi optycznej.

 

Moja rada jest taka, wyprostuj folię (napnij). Ale może to coś innego?

Edytowane przez oicam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

używałem Maka 102 Celestrona z folią ND5 wielokrotnie na pokazach Słońca. Maka 127 SW też

żadnych takich problemów nie zauważyłem. Obraz ostry i kontrastowy. Okular to zwykle zoom 8-24 mm. Głównie na najdłuższej ogniskowej ale z krótszymi też dobrze działa

coś źle robisz ale nie mam pojęcia co. Zrób zdjęcie co tam masz włożone w kątówkę i od przodu jak zamocowany filtr

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, "srebrne od wierzchu" LW jak w Makach SW to nie problem (używałem folii z powodzeniem z modelami 127 i 180 mm). Pofałdowanie folii również nie ma znaczenia. Wygląda jednak na jakiś przeciek światła z zewnątrz. A jak obserwujesz obiekty naziemne w dzień, są jakieś odblaski/zamglenie (co wskazywałoby może na kątówkę)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.