Jump to content

Księga dziejów - wskrzeszenie Uniwersała cz.1


Mcmaker
 Share

Recommended Posts

@Mcmaker i @krzysiek81, Panowie możecie zdradzić jaki rozmiar ma wtórne i czy to na sto procent klasyczny Cassegrain? Bardzo mnie to ciekawi.

I jeszcze jedno pytanie, czy będziecie robić w swoich Cassegrainach bafla wokół LW? W zasadzie ta osłona wokół LW w takich konstrukcjach determinuje obstrukcję centralną.

 

I tak już na koniec to zazdroszczę Wam tej optyki!

Link to comment
Share on other sites

U mnie lusterko ma średnicę 50 mm,z tego co wiem to ma być klasyczny Cassagrain choć sam pewien nie jestem.Co do wykonania osłony wokół lusterka wtórnego to coś pewnie wymyślę ,narazie muszę ogarnąć podstawowe rzeczy.

Jako ciekawostkę napiszę że dwa tygodnie temu kupiłem na Żywiecczyźnie Szukacza Komet 150/900 z roku 2003 w super stanie,wszystko chodzi płynnie jak należy łącznie z nowszym szerszym wyciągiem tak że zostawiam w oryginale .W zestawie dwa dobre barlowy z przedłużkami i rosyjski super plossl LOMO.Teleskop daje perfekcyjne obrazy ,optyka najwyższych lotów.

received_1166736437287421.jpeg

 • Like 8
 • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Czyli to rzeczywiście klasyczny Cassegrain. Ciekawi mnie jak wypadną testy bez tej osłony na LW, czy rzeczywiście jest ryzyko wpadania światła np. Księżyca czy Jowisza wprost w okular pomimo ekranu w lustrze głównym. Zobaczcie, GSO ma swojego CC 150mm tyle, że f/12. No i tam jest taki problem, że po pierwsze osłona na LW dodaje do obstrukcji a dwa, że ta sama osłona przycina stożek światła idący od skrajnych regionów LG. Tym sposobem raz, że obstrukcja ma jakoś ponad 40% to dodatkowo apertura jest pomniejszona do 138mm. Ciekawe, czy jakby wywalić tę osłonę na LW to czy dałoby się spokojnie oglądać Księżyc bez "przeciekania" światła wokół LW? Może ktoś tutaj już robił takie doświadczenia?

 

@krzysiek81 piękny ten Szukacz Komet!

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Wszystko się okaże tak naprawdę pod gołym niebem. Mimo stażu zbudowania kilku Newtonów i refraktorów, nie miałem jeszcze do czynienia z Cassegrainem, to trochę większy poziom skomplikowania :D 

Zapomniałem jeszcze dopisać, że do podstawy celi dorobiłem otwory gwintowane na śruby kontrujące - ustawianie tak krytycznej rzeczy w Cassegrainie jak kolimacja na trzech śrubach i liczenie, że sprężyny wystarczą to bardzo pobożne życzenie ;)

 

P.S Po pomiarach okazało się, że to tak naprawdę Cassegrain 140/2800, czyli F/20.

Edited by Mcmaker
Link to comment
Share on other sites

Jak już wspominałem wcześniej, wszystkie Uniwersały z którymi miałem do czynienia są partacko wykonane, brakuje tylko żeby cela była zbijana papiakami do rury kanalizacyjnej która jest tubusem ;) Dlatego też bardziej jest to budowa nowego teleskopu niż renowacja, bo większość rozwiązań musi być dostosowana do współczesności.

 • Like 1
 • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

No jestem bardzo ciekawy rezultatów. Mało jest informacji o Cassegrainach na polskich forach. O widzisz czyli obstrukcja bez osłony LW około 36%. Ale podobno klasyczny Cassegrain daje na osi super ostre obrazy, a komę ma na poziomie Newtona o tej samej światłosile. U Ciebie f/20, czyli komy brak:emotion-5: 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@krzysiek81 Tak, nawet cela ma 140 mm równiutko. Widzę z resztą, że Twoje lustro wygląda kompletnie inaczej. Może to zaginiony prototyp, bo nie słyszałem o takim modelu :D

 

@oicam Będę go porównywał na jednym montażu z MAKiem 127, zobaczymy który zostanie u mnie na dłużej ;) 

Edited by Mcmaker
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Teraz, Mcmaker napisał:

@krzysiek81 Tak, nawet cela ma 140 mm równiutko. Widzę z resztą, że Twoje lustro wygląda kompletnie inaczej. Może to zaginiony prototyp, bo nie słyszałem o takim modelu :D

 

 

Prawdopodobnie w obiegu były blanki o różnych średnicach w tym czasie stąd ta rozbieżność w wymiarach luster,w każdym razie to porządne blanki borokrzemowe PZO z tego co udało mi się dowiedzieć.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@wampum Masz jak w banku :flirt:

 

Zmieniło się niewiele (w mojej skali ;)) od ostatniego czasu - pożeniłem pająka od sześciocalowego Newtona (odmalowując skrzydełka Humbrolem czarny mat) wraz z łapkami od Uniwersała, wymieniłem wszystkie śruby na nierdzewne i przede wszystkim dorobiłem oparcia śrub kontrujących.

Niestety nie było możliwości zastosować klasycznego podparcia na celi gdyż fizycznie nie było miejsca, więc musiałem coś wykombinować. Nagwintowałem ślepe otwory i wkręciłem oczywiście nierdzewne śruby. W ten sposób kontry opierają się mocno w całym zakresie kolimacji.

 

Jutro lub w sobotę odbieram 10 sztuk laserowo wyciętych bafli :)

IMG_20221201_180534.jpg

IMG_20221201_180851.jpg

IMG_20221201_181155.jpg

 • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

 

Nie do końca rozumiem zamysł mocowania LW do podstawy pająka, masz to na sztywno?.

W oryginale pomiędzy "bazą" a lustem były trzy sprężyny do regulacji osiowości i kąta (dlatego sruba centralna była wachliwa). 

Jak chcesz regulować położenie kątowe LW?.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, wampum said:

 

 

Nie do końca rozumiem zamysł mocowania LW do podstawy pająka, masz to na sztywno?.

W oryginale pomiędzy "bazą" a lustem były trzy sprężyny do regulacji osiowości i kąta (dlatego sruba centralna była wachliwa). 

Jak chcesz regulować położenie kątowe LW?.

 

Ja z kolei nie bardzo rozumiem skąd pomysł, że to jest na sztywno :D W pająku są 3 śruby kolimacyjne i jedna sprężyna wstępnie napinająca standardowo jak w Newtonie. Śruby są tylko trochę bliżej siebie rozstawione w przeciwieństwie do tych oryginalnych. Niemniej jednak spełniają swoje zadanie.

Link to comment
Share on other sites

To się dopiero okaże, na pewno bardziej niż kolimacja MAKa, plus dochodzi jeszcze aspekt znalezienia prawidłowej odległości pomiędzy lustrami. Każdy 1 mm różnicy od przyjętej odległości między LW a LG skutkuje przesunięciem płaszczyzny korekcji o prawie 18 mm ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Co do kolimacji Cassegraina to po wypuszczeniu przez GSO swoich CC6 i CC8 pojawiło się dużo filmików na youtube jak to zrobić.

Zła odległość między lustrami objawia się w postaci aberracji sferycznej. Można spróbować ustawić zestaw do testu autokolimacyjnego z siatką Ronchi.

Można by było tak wszystko ustawić, żeby w trakcie testu zmieniać odległość między lustrami.

Tu są dwa wątki w tematyce takich testów:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=68&t=66272

 

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=21&t=67998&start=0

Edited by oicam
 • Like 2
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.