Skocz do zawartości

Księga dziejów - wskrzeszenie Uniwersała cz.1


Mcmaker

Rekomendowane odpowiedzi

Na tej stronce jest co nieco o tym. Ale bez przesady, z tym Ronchi to jest w miarę prosta sprawa, a można też robić test gwiazdowy na sztucznej gwieździe na żywo w warunkach "domowych" i zmieniać tę odległość.

Ale trzeba mieć doświadczenie w analizie testu gwiazdowego, żeby rozpoznać aberrację sferyczną. I ta opcja chyba jest najprostsza.

 

https://www.telescope-optics.net/two-mirror2.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak patrzę na te wykresy i dla np. Cassegraina f/16 błąd 4mm to p-v w sferycznej rzędu 1/20 lambda, to chyba nawet jak na oko się ustawi to i tak będzie dobrze:emotion-5:

A u Was f/... jest jeszcze mniejsze to i mniejsza czułość optyki na ten błąd.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Miesilmannimea Bafle w tubusie są tylko dodatkiem poprawiającym wyczernienie ścianek i tutaj nie trzeba zbytnio uprawiać ekwilibrystyki jak np. w przypadku refraktorów. Z goła inaczej ma się sytuacja z baflami LW i LG, one mają bardzo duży wpływ na dawane obrazy :) 

 

Odpowiadając na twoje pytanie, średnica wewnętrzna bafli jest u mnie jednorodna i wynosi 159 mm, zaś ich położenie jest zagęszczone im bliżej LG.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, będzie całkowicie nowy tubus - stary jest zniekształcony, nawiercony i wyczerniony pędzlem ;) 

 

5 minutes ago, wampum said:

BTW. Przy tak ciemnym teleskopie blisko F=20 potrzebne jest aż tyle przegród czy to bardziej ze względu na sztywność konstrukcji?.

 

Ciemny czy nie, bafle muszą być :D  Mimo tego, że całość jest na wcisk to jako konstrukcja samonośna nie dodadzą one sztywności tubusowi, po prostu tak mi się podoba :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam refraktor ATM 80/1200, do którego tubus wykonał kolega @anatol. Refraktor jest f/15 i ma superczarne wnętrze z baflami. Boję się do niego zaglądać od strony obiektywu bo boję się, że mnie wciągnie czarna dziura. Żaden zbłąkany foton nie ma prawa dotrzeć do okularu. Tło wokół Jowisza czy Księżyca jest po prostu czarne.

 

@Mcmaker z czego będzie wykonana nowa rura?

Edytowane przez oicam
  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Cassegrainie ma duże znaczenie stabilna odległość obu luster. Z dostępnych materiałów najmniejszy wsp. rozszerzalności ma stal, i ten materiał polecam w tym wypadku. Większość moich lunet ma tubusy z turbaksu, ale to refraktory i newtony. To doskonały materiał, ale wsp. ma większy od Al. Są jeszcze kompozyty węglowe, ale nie wiele o nich wiem, poza tym że jak każdy materiał nie jednorodny, może mieć różne własności  w różnych miejscach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, jeszcze chwilę potrwa zanim go odpalę :D Ale może uda się jeszcze w tym roku ;)  Myślałem właśnie o tonach z Taka, ale bardziej przemawia do mnie odcień beżu, dokładniej RAL7006... Będę musiał się zastanowić nad kolorem ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, krzysiek81 said:

Wygląda to świetnie ,jak mocowałeś zestaw bafli wewnątrz tubusa?

 

 Dzięki :) Wszystko jest wyliczone na wcisk i od strony LG zabezpieczone trzema punktami kleju do szyb - to trochę nad wyrost, bo same trzymają się świetnie i trzeba było użyć umiarkowanie dużej siły żeby cały ten zestaw wepchnąć w tubus.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.