Skocz do zawartości

Księga dziejów - wskrzeszenie Uniwersała cz.1


Mcmaker

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki @oicam :) Na zdjęciu to dopiero mokra, pierwsza warstwa, która już obecnie jest matowa - tak jak powinna. Dzisiaj pewnie jeszcze nałożę drugą i jutro będzie pełny efekt w świetle dziennym.

 

@Miesilmannimea Może będzie okazja, pewnie wpadnę w przyszłym roku odwiedzić starą ekipę z Krakowa ;) 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam pewnych wyjątkowych cech tego teleskopu, które uzasadniały by jego budowę. Myślę o chociaż jednym parametrze, który jest lepszy niż wy innych teleskopach dostępnych w handlu. W zasadzie to chyba tylko światłosiła jest tu wyjątkowa - czy jest coś jeszcze ? A może chodzi po prostu (jak napisane w temacie) o wskrzeszenie starego teleskopu o wyjątkowej konstrukcji ? :original:

 

Bez względu na powyższe - życzę chęci i owocnej pracy przy tworzeniu swojego teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, stratoglider napisał:

Szukam pewnych wyjątkowych cech tego teleskopu, które uzasadniały by jego budowę. Myślę o chociaż jednym parametrze, który jest lepszy niż wy innych teleskopach dostępnych w handlu. W zasadzie to chyba tylko światłosiła jest tu wyjątkowa - czy jest coś jeszcze ? A może chodzi po prostu (jak napisane w temacie) o wskrzeszenie starego teleskopu o wyjątkowej konstrukcji ? :original:

 

Bez względu na powyższe - życzę chęci i owocnej pracy przy tworzeniu swojego teleskopu.

A 1/12 dokladnosci nic nie przemawia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, wampum napisał:

A 1/12 dokladnosci nic nie przemawia?

Właśnie nie przemawia, gdyż duża obstrukcja całkowicie wygasi zysk z tej dokładności.

 

Godzinę temu, Miesilmannimea napisał:

Może choćby to, że warto naprawiać stare rzeczy, a nie koniecznie od razu biec do sklepu po nowe?

:original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad okularami do niego.

18mm orciak da źrenice ok. 1mm i powiększenie 155x. Malo trochę. Więc trzeba szukać 15mm (źrenica ok. 0.8mm chyba maks na ten teleskop?), ale orciaków nie ma o tej ogniskowej (latwo dostępnych). 

Najlepiej więc RKE Edmunda. Dobre Kellnery przy tej światłosile będa dawaly tez czadu. Ewentualnie plossle lub planetarne lantanowe wieloszkiełkowce Vixena.

Ale może wyrobi z 12.5mm orciakiem? Wtedy miałby przyzwoite powiększenie, przynajmniej na Księżyc.

Na gwiazdy podwójne to minimum powiększenie 2xD ale lepiej 2,5xD. To juz bez problemu z orciakami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Damian-str said:

Tak z ciekawości gdzie udało Ci się zdobyć taki zabytek?

Oczywiście zabytek w dobrym tego słowa znaczeniu ?

 

Z giełdy oczywiście :)

 

A tymczasem druga warstwa farby wyschła i można stwierdzić, że z zewnątrz jest gotowy :)

IMG_20221211_145005.jpg

IMG_20221211_145042.jpg

IMG_20221211_145211.jpg

  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką ma długość tuba? Pytałem nawet gostka co to sprzedawał ale nie odpowiedział. A to było moim zawahaniem przy kupnie tego czy na balkonie małym się zmieści. Ale widzę ze dobrze zrobiłem, bo masz lepszą rękę do tego ja bym od pierdzielił na sztukę :P .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, PawlU81 said:

Jaką ma długość tuba? Pytałem nawet gostka co to sprzedawał ale nie odpowiedział. A to było moim zawahaniem przy kupnie tego czy na balkonie małym się zmieści. Ale widzę ze dobrze zrobiłem, bo masz lepszą rękę do tego ja bym od pierdzielił na sztukę :P .

 

Sam tubus ma 76 cm długości. Ja nawet nie zwracałem uwagi na wymiary, człowiek inaczej patrzy po roku balkonowych obserwacji achromatem o długości 1,5m ;)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matko, jaka piękna robota. Biały mat wyszedł super. Stawiam dolary przeciw orzechom, że Mak 127 będzie płakał:emotion-5:

Od dawna mam ochotę na klasycznego Cassegraina. Jestem bardzo ciekawy porównań z Makiem ale i z achromatem Bressera, który miałeś.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, oicam napisał:

Matko, jaka piękna robota. Biały mat wyszedł super. Stawiam dolary przeciw orzechom, że Mak 127 będzie płakał:emotion-5:

Od dawna mam ochotę na klasycznego Cassegraina. Jestem bardzo ciekawy porównań z Makiem ale i z achromatem Bressera, który miałeś.

Maciek, kupuj Uniwersała, poddamy go renowacji (pomogę Ci) i będziesz miał komplet - długie achro z najwyższej półki i klasycznego Cassegraina.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, ZbyT napisał:

 

chyba ze śmiechu

 

pozdrawiam

Czy obecność pająka przekreśli lepiej wykonaną optykę, lepsze warstwy odbijające, brak sferochromatyzmu, brak sferycznej wynikającej z przeogniskowania, mniejszą obstrukcję centralną, brak potencjalnego kiwania się LG? No do pająka dochodzi co najwyżej koma ale taka jak w Newtonie f/20. No nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba powoli kończę temat, kolimacja jest już zrobiona w świetle dziennym. Teraz tylko jeszcze czekać na pogodę i ustawić porządnie na gwiazdę (oraz zobaczyć czy odległości luster się zgadzają ;))

Pozostało założyć dovetaila, stopkę szukacza i sprawdzić pierwsze światło :)

IMG_20221214_204729.jpg

IMG_20221214_205144.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.