Skocz do zawartości

Księga dziejów - wskrzeszenie Uniwersała cz.1


Mcmaker

Rekomendowane odpowiedzi

8 minutes ago, oicam said:

Czy dodanie bafla lusterka wtórnego było konieczne?

Piękna robota!

 

Patrząc na wypełnienie bafla lustra głównego przez LW doszedłem do wniosku, że trzeba. Dodatkowo program liczący takie rzeczy również potwierdził moje przypuszczenia :)

Bafel wystaje 30 mm ponad powierzchnię LW, czy to poprawna wysokość to ciężko mi powiedzieć, potrzebuję więcej testów ;)

Jeśli chodzi o dodanie obstrukcji to niewiele, bo sam bafel jest z cienkiej blaszki 0.1 mm, pomalowany oczywiście z obydwu stron na czarny mat.

 

Z całą pewnością mogę powiedzieć, że kolimacja to koszmar, 1 mm regulacji LW w stosunku do LG i na odwrót skutkuje ucieknięciem płaszczyzny ostrości z wyciągu :D

 

 

 

 

Edytowane przez Mcmaker
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wszystkich rysunków wynika, że nie, a nawet powinna być ciut dłuższa. Co ciekawe w starej książce o budowie Cassegrainów jest fragment o tym, że do obserwacji wizualnych nie trzeba żadnych bafli w konstrukcji, a jedynie przy samym okularze ;)

 

Tymczasem nie chcę zapeszać, ale chyba udało mi się go poprawnie skolimować... :flirt: Reszta okaże się na gwiazdach! 

 

 

IMG_20221218_233948.thumb.jpg.64845e29f812be661c7197d1247020af.jpg

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, polecam to wyczernić:

image.png.8042469ed050610a4ff0f63336d4446d.png

 

jeśli źrenica wyjściowa będzie bardzo mała, będzie ci to też wpadać do oka!

(wiem, że w nocy to będzie ciemniejsze i będzie miało mniejsze znaczenie, ale właśnie w dzień robi się takie testy na porządne wyczernienia wokół źrenicy wyjściowej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@oicam Dzięki za miłe słowa.

 

Co do ustawienia odległości luster to zrobiłem tak jak mi poradzili starzy wyjadacze na CN - metodą dwudziestu prób i błędów wysunąłem ognisko do momentu komfortowego ostrzenia z kątówką - czyli w połowie długości wysuwu wyciągu. 

To powinno zapewnić optymalne parametry wyjściowe do dalszych testów czyli tego:

 

https://www.cloudynights.com/topic/493495-oil-flat-autocollimation-test/

 

Jak zobaczę proste linie to będę spał spokojnie, że wykorzystuję dobrze ustawiony sprzęt ;) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zmajstrowałem szukacz 8x35 ze złomu optycznego i kawałka rurki, oraz zamontowałem gustowny uchwyt z radełkowanego aluminium :D

 

Co ważniejsze, jestem po pierwszych obserwacjach na wpół skolimowanym Casem. Po wychłodzeniu i pierwszym spojrzeniu na Jowisza wyłaniającego się zza chmur, mimochodem wymsknęło mi się niecenzuralne słowo ;) I niech nikt nie pisze o dużej obstrukcji, starożytnym systemie optycznym czy pająku - to co zobaczyłem na Jowiszu rzuca teorię na kolana.

Mogę powiedzieć tyle, że MAK 127 wisząc obok poległ w przedbiegach i nie były to marginalne różnice tylko rząd więcej detalu.

 

Seeing pozwolił na 175x i to z gwałcącym zasady obserwacji planet i małej ilości szkła okularem 16mm 82*. Po uzupełnieniu ogniskowych Plosslami i skolimowanie go porządnie na siatce Ronchi liczę na jeszcze lepsze efekty (chociaż mogło by nawet zostać jak jest) :D

 

 

IMG_20221227_200429.jpg

teeeeeeeeee.jpg

Edytowane przez Mcmaker
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspaniałe wieści. Podejrzewam, że od pierwszego strzału masz dobrze wszystko ustawione. Ronchi może już nic "złego" nie pokazać. Jeśli będziesz robił te testy z siatką to ustaw też siatkę w ognisku to będzie działało jak nóż Foucaulta. Będzie widać czy nie ma jakichś stref, odwróconych brzegów itp. Ale podejrzewam, że optyka jest żyleta i zazdroszczę, że nie miałem odwagi go kupić jak był na giełdzie...

 

P.S. Gdybyś się kiedyś z nim rozstawał to daj znać:emotion-5:

Edytowane przez oicam
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@oicam Może być tak jak mówisz, jednak nie będę spał spokojnie dopóki nie będę pewny, że wykorzystuję w 100% poprawnie ustawioną optykę ;)

 

@Andrzej Lach Uchwyt jest zamontowany na dwóch pokaźnych kawałkach płaskownika aluminiowego wewnątrz, nie odważyłbym się za to złapać gdyby był tylko punktowo :D

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mcmaker napisał:

 

To tyle, czekam jeszcze dzisiaj na Marsa :D

 

Jak mnie Sylwester nie sponiewiera i dopisze pogoda, to w Nowy Rok będę u mnie na Wójtowej się rozkładał (dalej za miasto nie ma co, bo i tak Księżyc). Jeśli będziesz chciał dołączyć to zapraszam, bo to rzut beretem ;) Jakby co, to skrzynkę jeszcze Edzia na grupce.

Edytowane przez Mc ślimack
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mcmaker po giełdzie widzę, że tak jak pisałem wcześniej, Mak 127 jednak zapłakał?

Na CN napisałeś, że to Dall-Kirkham, a tutaj wcześniej wspominałeś, że to klasyczny Cassegrain.

Czy może testowałeś lustro główne na nożu i stąd takie stwierdzenie? A może dotarłeś do jakichś

papierów od Uniwersała? Jestem tego bardzo ciekawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.